şükela:  tümü | bugün
  • sultan abdülaziz'in batı formunda bestelemiş olduğu piyano eseri.
  • oldukça hüzünlü bir şarkıdır. türkçesi gondol şarkısı'dır. sultanın benzer bir bestesi için (bkz: sultanın polkası)
  • sultan abdülaziz'in iyi bir bestekar olduğu malum. başka eserlerini dinlemiştim ama bunu dinlediğimde birkaç kez gerçekten o mu bestelemiş diye doğrulama gereği hissettim. muhteşem ötesi.

https://www.youtube.com/watch?v=piwaqt-upc0
  • kendi adıma bugün keşfettiğim sultan abdülaziz eseri. insanın dinledikçe dinleyesi geliyor. dinlerken insan bazı şeyleri de düşünmeden edemiyor. bugün ecdadımız diye kafa ütüleyen ekseriyetle cahil olan bu topluluğun acaba ne kadarlık bir bölümü eski osmanlı padişahlarının bu sanatsal yönünün farkında? şu güzide eseri neo-osmanlıcıların yanında dinlemeye kalksanız, batı müziği dinlediğiniz için eleştirilirsiniz. işte osmanlıcı, ecdadı dediği insanlardan bu kadar uzak bir kafadadır.
  • sultan abdülaziz'in aslında yaşamın ta kendisini anlattığı eseri. yer yer neşeli yer yer hüzün hayat da böyle değil mi zaten? başucu şarkılarımdandır gondol şarkısı.
  • hüzünlü bir hayatım yok ama "hayatın bir film olsa şarkısı ne olsun isterdin" diye sorsalar bu parçayı isterim. dinlediğim günden beri aklımdan çıkmıyor.
  • her dinlediğimde kendimi 19. yüzyılda yapılan bir balonun davetlisi olarak hissettiren eser.

gözlerimi kapatıyorum...
    üzerimde uçuk mavi saten kabarık bir elbise var. beyaz dantel detayları var elbisemin. saçlarım topuz yapılmış, sobada ısıtılan maşa ile kıvrılan lülelerim yanaklarıma düşüyor. beyaz saten eldivenlerim dirseklerimden yukarıya kadar uzanmış. cilalanmış parke zeminde kayıyor ayakkabılarım. dans ediyorum yüzü olmayan ancak tütün kokan o beyefendiyle. dönüyorum... dönüyoruz...
  • an itibariyle beş kez ard arda dinlediğim abdülaziz'in muazzam bestesi. bu besteyi doğru düzgün kimseler bilmezken yani bu başlık yemyeşil otlakken nevizadede 2-3 bira içip peşine asmalı mescitte 2 3 tane şat atıp, istiklalin kalabağını terkederek baş aşağı dolmabahçe sarayının oraya doğru yürürken kulaklığım da bu beste çalardı. sebepsiz gözlerim dolardı. bu kadar mı dokunurdu bir müzik insana.
  • ne zaman, nasıl keşfettiğimi hatırlamadığım sultan abdülaziz'in türkçeye "gondol şarkısı" olarak çevrilen şaheser bestesi. ilk kez dinlediğimde ruhumda bıraktığı karmaşık duyguları, şu an bu satırları yazıyorken dinlediğimde de hissedebiliyorum.

tanım: telafisi güç ve imkansıza yakın duygulara salan, hüzünlü ya da neşeli olduğu hakkında kesin bir kanaate varılamayacak derecede mükemmellikte bestelenmiş, en bilinen klasik eser bestekarlarının eserlerinin hemen yanında yer alan klasik bir eser.