şükela:  tümü | bugün
 • yıldızı git gide parlayan italyan yönetmen paolo sorrentino'nun son filmi. roma'da geçiyor. fragmanından sorrentino'nun filmden ziyade roma güzellemesi çektiği anlaşılıyor. cannes film festivali'nin yarışma filmleri arasında.
 • louis-ferdinand celine'nin gecenin sonuna yoluculuk kitabindan bir bolumle acilan film toni servillo jep karakterinin kelimenin tam anlamiyla gecenin sonuna yolculugunu anlatiyor. 50 yil sonra gelen dolce vita havasi estiren filmin cannes'dan eli bos donmesi sasirtici olabilir; ozellikle toni servillo'nun oyunculugu - her zaman ki gibi - mukemmel. filmin en rahatsiz edici kismi surekli bir yerlerden yukselen martini gunesi.

  filmi sinema salonunun yarisindan cogunu olusturan"jep"lerle izlemek ayri bir keyifti. her ne kadar dibine kadar bir roma gercegi olsa da filmde kullanilan agir roma diyalekti - en azindan benim icin - filmin bazi diyaloglarini anlasilmaz kilmistir.

  edit: cannes oldu bitti tabi
 • bir yol ve yüzleşme filmi. fellini filmlerine benzer bir havası var. bir yazar olan ve yazamamaktan mustarip jep'in arkadaşlarıyla, geçmişiyle ve hayatıyla yüzleşmesi. melankolik ve rüya benzeri bir atmosferi var filmin bazı yerlerde. bir yandan da roma güzellemesi. kolezyum neredeyse gözümüzün içine girecek kadar yer almış filmde. bir yandan da roma entelijansiyasının samimiyetsiz, güvenilmez olduğuna dair eleştiriler var. yabancı dil oscar'ını alması güç. zira bir durum, hal filmi... akademi de başlayıp biten hikayeleri olan, öykü anlatmayı seven filmleri taçlandırır genellikle.
 • la dolce vita'dan sonra izlenmemesi gereken film. ha bir de 19. gezici film festivalinde izleyenlere teknik sorun nedeniyle 45 dakika kesilerek izletilen film!
 • ne zamandır, anlatılacak güzel hikayelerin, daha farklı ve yeni bir sinema dilinin ve hatta genç fellini’lerin, antonioni’lerin arandığı ve de geç te olsa, değeri anlaşılıp keşfedilen yönetmenlerin seyyah olduğu güzel bir yolculuk içinde italyan sineması. bu film de bunun önemli örneklerinden biri.
 • film roma ya da ölüm yazılı heykelle başlıyor, romanın etraflıca bir fotoğrafını çekip ölüme koşuyor. küçük ama özet geçici bir rolde costa concordia da var :)
 • ödüllü diye dün indirdiğim, yarısında sıkıldığım film.bitirirsem tekrar yazarım.
 • --- spoiler ---

  dort olumlu bir film. baskahramanimiz 65 yasindaki gazeteci-yazarin uc sevdigi veya tanidigi da buna dahil. muthis muzikleri ve dans sekanslari ile hizlica acilan filmds aslinda bu kadar yilin sonucu nedir diyen bir insan var karsimizda. ıki sevgilisi olen, tanidigi bir genc intihar eden bu adama karsi belki de 'buyuk guzellik' karsisinda mutlu halde olen o uzakdogulu turist roma'da gecen bu filmin esas 'kahramani'.
  gece vakti roma saraylarini gezmek, pciye gonul vermis sozde elestirel bir kadina gercekleri aci sekilde soyleyen 65 yasindaki yazari dinlemek, dostluklari ve bu roma sehrini anmak icin guzel bir film.
  --- spoiler ---
  daha onceki filmleri gibi yine bir gorsel solen sunuyor yonetmen. sinemada buyuk bir perdede izlenmesi gerekiyor bu filmin.
 • criterion collection'a dahil edilen film. the great beauty
hesabın var mı? giriş yap