şükela:  tümü | bugün
 • fransız yönetmen jean jacques annaud imzalı bir film. dünya sinemasında "quest for fire" adıyla gösterime girmiştir. ayrıca fransa, kanada ve kenya üçgeninde çekilmiş bir fimdir.

  unutmadan, eğer ilin ve segal ikilisinin insan nasıl insan oldusunu ve jack london'un ademden öncesini okuduysanız, filmin ortasında bir yerinde uykuya dalıp, akabinde jack london'un da dediği gibi; koca bir ağacın üzerinden düşüyormuşcasına irkilerek uyanabilirsiniz.
 • annaud'un şaheseri. çok özel bir film olmasına rağmen anlayamadığım şekilde popüleritesi az bir filmdir. filmde konuşulan bir lisan yoktur. türkiye'de ateşi aramak olarak duyulmultur ama ateş savaşçıları gibi isimlerle ananlar da yok değildir. filmin en çarpıcı sahnelerinden biri, cinsellikte ilk pozisyonun keşfedilmesi ki, harika bir sahnedir. sex-aşk ilişkisini sorgulayanlar için mutlaka izlenmesi gereken bir sahnedir.
 • boğaziçi üniversitesinde hist105 alan insanlara gösterilen film...romantizmin keşfine kadar feci geniş bir yelpazesi var...
 • odtü'de econ107 alanlara da gösterilen film. konusu ve işleyişi bakımdan oldukça özgün bir film olmakla beraber ciddi anlamda da düşündürücü.
 • 80.000 yıl öncesinde geçen, harika ayrıntılarla bezeli, ateşin ve aşkın keşfine dair bir film. iskoçya, kanada, kenya üçgeninde çekilmiştir. en gelişmiş kabile afrika, ateşi arayanlar britanya, vahşi neandertaller de alman kökenlidir şeklinde bir okuma da mümkün. ilk cinsel pozisyon olan doggy style'dan misyonere geçiş de filmde mevcut.

  ayrıca nevi şahsına bir surat ve çene yapısına sahip ron perlman'ın ilk filmi olup, kendisini o kadar yoğun makyaj (dalında oscarlı) ve saç sakal altından bile kestirebilmiş olmam beni anlamsızca sevindirmiştir.

  filmde kullanılan ok-mızrak kırması silah için (bkz: atlatl)
 • konuşmaksızın anlatımın zorluğunu tepelemiş yegane filmdir. uygar olmaya neden ihtiyac duyduğumuz sorusunu pek güzel yanıtlar bu film. insanların keşifleri parelel çizgide anlatılır. yerleşik kültüre geçişle kadın ile erkek arasındaki mesafe göz teması kıvamında azalmıştır .

  --- spoiler ---

  tarihöncesi çağlara, günümüzden 80 bin yıl geriye gidiyoruz. ulam kabilesine ait mağara adamları için, başında nöbetçi dikip üzerinde titredikleri ateş, en değerli hazineleridir. doğa olayları sonucu nasıl olduğunu anlamadan buldukları ve nasıl yeniden yakacaklarını bilmedikleri ateş bir gün söner. aralarından üçünü; noah, amoukar ve gaw'ı, ateşi yeniden bulup getirmekle görevlendirirler.

  uyumsuz üçlüyü, bu tehlikelerle dolu dünyada çetin bir yolculuk beklemektedir. tüm yolculuklar gibi, sonunda aradığınız şeyden daha fazlasını bulacağınız bir yolculuk...

  jean-jacques annaud'nun, konunun uzmanı bilim adamlarının danışmanlığında çektiği bu oscar ödüllü yapım, tarihöncesi dönemi tiye almaksızın natürel bir tonda gözler önüne seren belki de ilk dişe dokunur sinema filmi. henüz konuşma yetisine sahip olmayan mağara adamlarının jest ve mimikleri özel bir dil oluşturacak şekilde, uzmanlar tarafından yaratılmış...

  tür : fantastik / macera / dram
  yönetmen : jean-jacques annaud
  senaryo : gérard brach , j.h. rosny srr (kitap)
  görüntü yönetmeni : claude agostini
  müzik : philippe sarde
  yapım : 1981, kanada / fransa / abd , 100 dk.

  oyuncular

  everett mcgill (naoh) , ron perlman (amoukar) , nameer el-kadi (gaw) , rae dawn chong (ika)

  --- spoiler ---
 • neandertallerin ve homo sapienslerin aşkı, cinselliği, eğlenmeyi en önemlisi hayatta kalmayı* "öğrenmelerini" anlatan harika bir film. ayrıca, iron maiden'ın piece of mind albümündeki quest for fire parçası bu filmden esinlenerek yazılmıştır.
 • --- spoiler ---

  homo sapiensleri değil de daha çok neandertalleri anlatan, yada anlatmaya çalışan güzel bir film.. dişi homo sapiens hariç ana karakterlerin hepsi neandertal soyundan, yanlışlık olmasın yani.. filmin yapımcılarının bilim adamlarına akıl danıştıkları her ayrıntıya dikkat ettikleri belli de neandertallerin baya baya konuşarak anlaşmaları tuhaf olmuş (tam olarak bilinmemekle beraber konuşamadıklarına inanılıyor).. bir de iki farklı türün; bir neandertalle bir homo sapiensin birbirlerine aşık olmaları çok saçma.. bu iki türün çiftleşmiş olabileceğine inanan bilim adamları var ama o ayışığı altında romantizm falan ne amına koyim ya, tamam belgesel değil ama biraz dikkat edilseymiş keşke böyle şeylere.. neandertallerin homo sapienslerle karşılaştıkları sahnelerde neden onlar karşısında tutunamayacaklarına dair güzel göndermeler de mevcut filmde.. neyse o dönemden bahseden elle tutulur tek film olması nedeniyle önemli bir film, belgesel tadında seyretmemek lazım işte.. bu arada ron perlman 'dan çok güzel neandertal olmuş, dişi homo sapiens de çok iyiydi bence..

  --- spoiler ---
 • türkçe alt yazı aramanıza gerek olmayan filmdir, zira konuşma yok denecek kadar azdır, hatta siz yok sayın.

hesabın var mı? giriş yap