şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 2007 ispanyol yapımı bir gerilim filmi. cube a çok benziyor. bir odaya kapatılmış 5 matematikçinin hikayesi.
  fragmanı:
  http://www.youtube.com/watch?v=0n5282xeihy

  web sitesi:
  http://www.mangafilms.es/lahabitaciondefermat/

  veya
  (bkz: fermat s room)
 • fragman fermat'nin son teoremi ile açılıyor ve fermat'nin teorem hakkında düştüğü meşhur "i have discovered a truly marvelous demonstration of this proposition that this margin is too narrow to contain." notu ile devam ediyor.

  matematiğin kraliçesi ile alakalı böyle bir girizgah filmi kesinlikle seyredeğer kılıyor.

  bir araya getirilen 4 matematikçi için:
  (bkz: david hilbert)
  (bkz: evariste galois)
  (bkz: blaise pascal)
  (bkz: pierre de fermat)
 • matematikçiler için eğlenceli olabilecek göndermeler olan film. zaten en başında diyor "asal sayı nedir bilmiyorsan bundan sonrasını anlaman zor" gibi bir şeyler. buradan goldbach hipotezi'ne geçiş yapıyor ve sonra hipotezi sağlayan 3-4 örnek bile veriyor.

  fakat filmin ileriki anlarında koskoca matematikçilere sorulan soruları ele alırsak eğer; internette az buçuk takılan herkesin çözebileceği sorulardı. yani öyle ahım şahım bir şeyler göremedik. fakat filmin normal insanlara da hitap etmesi açısından teorik şeylerden kaçınarak daha çok zeka problemlerine ağırlık vermiş olabilirler. yoksa orada üçüncü dereceden denklemler, katsayılar matrisi veya kutupsal koordinatlar görmek sıkıcı olabilirdi. evet evet düşündüm de o kolay sorular daha eğlenceli olmuş. :))

  zeka sorularını seven bir kişinin gidip görmesi gereken bir filmmiş türkiye'de gösterilen adı ile kapan ya da fermat's room filmi. tavsiye ederim.

  yazının gerisi feci spoiler içerir seyretmeyen ilk cümleyi bile okumasın.

  --- spoiler ---

  olayı tezgahlayan adamın taa en başta bozuk araba numarası yaptığını çakmayan yoktur sanırım. fakat buna rağmen film kendi halinde başka sürprizler de yaşatıyor.

  buna rağmen bazı mantık hataları vardı ama. mesela lambalı soru veya kum saati sorusu gibi uzun cevaplı soruların cevaplarını nasıl yazdılar merak ettim. cevabını anlatırken bile 30-40 saniye süren hikayeyi 1 dk içinde nasıl okuyacak, nasıl çözecek ve nasıl yazacak? okuma ve çözme kısmını atlasak bile yazması çok uzun be abicim kısa cevaplı sorular bulamadınız mı? hadi tamam orasına da bir şey demiyorum da asıl mantıksız olan; -matematikçi ya da bilgisayar mantığını bilen insan gözüyle bakarsak- cevapların doğruluğunu kimin belirlediği. bilgisayar değil mi bunları yapan? çünkü karşıda birisi yok. öyleyse o kadar uzun ve hikaye gibi cevapları olan cümlelerin doğru olup olmadığını nasıl biliyor? bilgisayara bir veya yüz cevap yüklersin ama o en ufak bir virgülü bile göremezse "yanlış" der geçer. neticede aptal makina. yorum yapamaz. sadece kelimelere göre bilse, 7 kelimelik bir cümlenin 5040 farklı yazılışı var. böyle geniş olasılıkların cevaplar arasına yüklenmiş olabileceğini düşünsek bile binbir türlü farklı kelime ile de yazabilirsin cevabı. eğer tüm cevapları yazan kişi, olayı tezgahlayan kişi olsaydı, bu açık kapanmış olurdu. keşke öyle yapsalarmış be.

  --- spoiler ---

  filmin imdb linki: http://www.imdb.com/title/tt1016301/

  web sayfası olan http://www.mangafilms.es/lahabitaciondefermat/ adresi de filmi seyredenler için çok aşina gelecek bir sayfa olmuş. sorular geliyor o sayfada ve bilemezsen kötü şeyler oluyor.
 • güzel filme benziyor. cube benzeri bulmacalı, odadan çıkmalı(!) bir film. ama türkçe altyazısı galiba henüz nette yok. filmi indirdik, indirdiğimizle kaldık iyi mi.

  (bkz: odadan çıkmalı film)

  edit: altyazı bulunup film izlenmiştir. oldukça eğlenceli, lezzetli bir film. şiddetle tavsiye edilir. hatta bu tavsiyeye uymayanlara şiddet bile uygulanabilir.

  4 yıl sonra gelen edit: o kadar da abartmamak lazım. orta kalitede bir film işte. ayrıca burada 4 yıl önceki kendime sesleniyorum: lezzetli film ne lan?
 • istatistik bilimiyle dalga geçen film.

  --- spoiler ---
  ehliyetini unutmuş adam, arabada yan koltuğunda yanında bir polis memuru olduğu halde ehliyetini almaya gitmektedir. adam emniyet kemerini takmamıştır. şu dialog geçer:
  polis memuru: yolda ölen insanların %28'inin senin gibi emniyet kemeri takmadığını biliyor muydun?
  adam: hmm. kalanların hepsi, yani %72'si emniyet kemeriyle ölüyor demektir.

  --- spoiler ---
 • kendi hikayesindeki problemleri çözememiş, bir matamatik filmi.
 • --- spoiler ---

  merak ediyorum acaba filmi türkçe seslendirdiklerinde son sahnede mucit yorgan gitti kavga bitti diyecek midir?

  --- spoiler ---
 • hoşafıma yayıla yayıla seyrettiğim (sözlükçü anlamaz şimdi, her türlü tatmini yaşadım filmi izlerken, suser burada hoşnutluk belirtiyor, illa parentez yazmak lazım, bugün bunu ıspat ettim zaten), galoisli film. halbuki ilk galualı filmi ben yapacaktım. dövmek lazım!
 • --- spoiler ---

  *odanın bulunduğu yer gölün ortasında bir adaydı, ancak fermat mahlaslı kişi odadan ayrılırken arabasıyla ayrıldı,

  *olivia mahlaslı kızımızla hilbert mahlaslı adamın tanışma hikayeleri farklı, kız satranç sırasında dedi, hilbert ise aradığımda kız cevap verdi o şekilde oldu dedi, yoksa kız cevap verdikten sonra mı kızın nete merak sarmasına, satranç oynamasına ve kendine rakip gelmesine imkan sağladı? öyleyse belirtmesi gerekirdi, ortada iki farklı tanışma hikayesi oluştu,

  *hadi çocukla kızdan intikam almak istedin, cendereyi icat eden adamla ne ilgin vardı, ne halt etmeye adamı öldürmeye kalktın? fermat mahlaslıyı neden öldürecektin? ne istedin adamdan?

  düşünme şekli güzelmiş, fikri zibil etmişler bu senaryoyla bence. aynı oda düzeni, yine bilmeceler, yine matematik ama daha güzel kurgulanabilirmiş.

  --- spoiler ---

  edit: ayrıca neden fermat'ın odası ki? neden karıştı o adam bu olaya? hay allahım!
 • film, maket bir odanın içine maket eşya ve aksesuarların yerleştirildiği keyifli bir jenerikle başlar. evin içinde bir araya gelen insanlar, hani hep derler ya "çeşitli hallerde görmek lazım!" diye, kaosun ve gerilimin ortasında maskelerini düşürür. ilerleyen dakikalarda dekor da paramparça olur.
  kapana kısılan hangi yanıbaşındakine güvenecek, hangi yanıbaşındakine kuşkuyla bakacaktır. hayat da bir çeşit kapan değil midir?