şükela:  tümü | bugün
 • pedro almodovar basyapiti.. otobiyografik ögeler içermesine ragmen, tam bir otobiyografi degil, almodovar'in 10 sene erteleyip de "daha fazla bekleyemezdim, saplanti olmadan bu filmi çekmeliydim" dedigi bir film noir..
  60'li yillarin obskurantizminde enrique ve ignacio diye iki çocugun inanilmaz aski.
  nefis bir film hersey sembol, hersey tutku..
  bas rol oynayan aktörlerin ikisi de mükemmel ama tam puan yine de gael garcia bernal'a gidiyor. filmde toplam 3 karakteri basariyla temsil etmesi bir yana güzelliginden film izlenmiyor...
  insan filmi izlerken muhtesem olan müzige mi dikkat etsin, imajlarin çarpiciligina mi baksin, intrigue' e mi konsantre olsun sasiyor...
 • una película de pedro almodóvar.

  la mala educación / kötü terbiye

  bastırılmış cinselliğin eşcinsel yansıması bir film. neticede tüm dinsel motifler birer dekoratif unsur olarak kalıyor. özellikle ihnasyo'nun *, sınıf arkadaşı enriko'ya * duyduğu, isimlendiremediği, bir günah gibi üstüne aldığı duygu. ki bu manolo baba'nın * * fiili livatasından önceye karşılık geliyor. hatta arkadaşına duyduğu bu isimsiz duygu * ihnasyo'nun peşini manolo baba'ya teslimiyetine yol açıyor. *

  sonuç itibariyle oldukça iyi olmasına karşın, almodovar'ın film çıtasını düşürdüğü bir film. üstelik yer yer agatha christie'lik yer yer colombo'luk da taslıyor. taslar tabii, keyfinin kahyası mıyım?!

  haydi kanırtayım : filmin içindeki filmin sonu, filmin sonundan daha iyi.

  ---

  (bkz: la mauvaise education) *

  ---

  www.clubcultura.com/clubcine/clubcineastas/almodovar/malaeducacion/index.html

  www.lamauvaiseeducation-lefilm.com/
 • almodovar'in onceki iki filminden ziyade kara mizahin on plana ciktigi eski filmlerini hatirlatan (mesela kika), oyku icinde oyku, flashback icinde flashback gibi anlatimlarin oldukca iyi kotarildigi, civiklikta sinir tanimayan, sonlara dogru 'kara film' olmaya dogru ilerleyen, son derece eglenceli bir film.
 • arada sirada kayan ispanyol aksaniyla gael garcia bernal'in ibneyi oynadigi film.
 • istanbul kültür ve sanat vakfı tarafından, 8-14 ekim tarihleri arasında 3.su duzenlenecek olan filmekimi kapsamında , beyoglu emek sinemasında gösterilecek.
 • filmekimi 2004 bünyesinde 8 ekim cuma saat 21:30'da galası yapılacak olan 110 dakikalık film. yönetmeni pedro almodovar'dır.
 • gezici film festivali kapsaminda izleme sansi buldugum film. bir gece once kotu aliskanliklari izleyince insan almodovar'in ne kadar gelisitigini gorme sansi buluyor. ikisinde de katolik kilisesi alasagi edilmis lakin kotu aliskanliklar, almodovar'in o nefis mizahinin cok iyi bir ornegi, kotu egitim ise almodovar'in "annem hakkinda her sey" ile basladigi yeni kariyerinin en etkleyici filmi. yine komik, yine sasirtici ama bu kez insanin kalbine daha yakin. ortak noktalari ise su: perdeye yansiyan ne kadar garip olursa olsun, yonetmen almodovar ise, o gariplikler dunyanin en siradan olaylari haline geliyor. bu dunyayi sadece kendi hayatimizdan ibaret sanma yanilgisina karsi en iyi tedavi almodovar filmleri.
 • filmekimindeki sonra alkazar sinemasinda gosterime girecektir.

  (bkz: filmekimi 2004)
 • berlinde görme firsatini buldugum, koyu katolik ailelerin cocuklarını gönderdikleri okulların birinde cinsel kimligini bi kenara firlatip atan ignacio'nun (gael garcía bernal) hayata tutunma cabasini konu alan almodovar imzalı bi film. sinemadaki mastürbasyon sahnesiyle akıllarda yer edecektir diye düşünüyorum.
  edit: düzelteyim; cinsel kimligini bi kenara atan degil, cinsel kimligi bi kenara firlatip atilan olmali, zira tecavüze ugramak öyle he deyip gecilen bisi olmasa gerek.