şükela:  tümü | bugün
  • fransız tf1 kanalının yeni seri katil dizisi. oldukça ilgi çekici bir yapıma benziyor. normalde seri katil hikayelerini sevmem (ben ne severim allah aşkına, onu sevmem, bunu sevmem!! tam bir ekşici olmuşum. ama seri katil hikayeleriyle korku filmlerini ekşici olmadan evvel de harbiden hiç sevmezdim). fransız yapımı olması ve seri katilin bir kadın olması merak uyandırdı bende. konusu şöyle;

--- spoiler ---

jeanne deber* diğer adıyla the mantis, 25 yıldan daha fazla bir süre önce fransa'yı dehşete düşürmüş bir seri katildir. paris'te kendisini taklit eden bir katilin ortaya çıkmasının ardından polis tarafından bu taklitçinin yakalanması konusunda deber'den yardım istenir. tutuklanmasından bu yana hücre hapsinde olan deber, polisin bu iş birliği teklifini kabul eder ancak bir şartı vardır: şimdi dedektif olan kendisinden uzaklaşmış oğlu damien carrot'ın* kendi tarafında çalışması.

--- spoiler ---

kaynak
    imdb
  • seri katil hikayelerini seven biri olarak yeni bitirdiğim ve beğendiğim dizi, fransız polisiyesi fena değilmiş dedirtti, şimdi yeni bi tane var ona başlıyım netflix bu ara fransız polisiyesinden gidiyor (bkz: glace)
  • güzel bir netflix dizisi. avrupa yapımlarına sardığım için ilgimi çekmişti. konu güzel, ilgi çekici. oyunculuklar güzel. konuyu dağıtmamışlar, güzel işlenmiş. uzatıp baymamışlar ya da soru işaretleri bırakmamışlar. izlenmesi keyifli bir fransız dizisi.

olay seri katil hikayesi. 25 yıl öncesinin bir seri katili var içeride hapis yatıyor, sonra bunun cinayetlerini kopyalayan bir katil daha çıkıyor ortaya. olaylar gelişiyor.

oyuncuların psikolojik reaksiyonları iyi aktardığını düşünüyorum. ben keyif aldım. finali ise burukluk bıraktı açıkçası.

bu arada başlığına yazdığım için the mantisten mesaj almak istemiyorum. lütfen yapmayın böyle şeyler.
  • sanırım bu sene izlediğim en iyi netflix dizisi. bu sene demek garip oldu biraz da işte 2017 diyeyim.

mini dizi olması güzel, gerçi daha son bölümü bitirmedim ama olaylar çözüldü gibi muhtemelen 2. sezon olmaz. senaryosu güzel bence. bu tür dizileri sevdiğim için de beğenmiş olabilirim.

ancak çekimlerde biraz acemilik yapmışlar sanırım. yani bu işin uzmanı değilim (hatta hiçbir şey bilmiyorum bu konuda) fakat sahnelerde sürekli yeşil bir ışık yansıyor. kameradan gelen bir şey olduğunu düşündüm, neredeyse her bölümde 10 kez yakaladım.
  • başarılı yapıt, %101 fransız yapımı olmuş. karakterlerin ruhsal hal ve tepkimeleri, diyaloglar, mekan seçimleri ve hikaye fransız usulü. carole bouquet'yi les hommes de l'ombre'dan sonra yeniden izleyebilmek güzeldi.
  • iyi ki varsın netflix dedirten dizi.

gerim gerim gerildiğim, heyecandan tırnaklarımı kemirdiğim süper bir yapım, karakter seçimleri harika, sanki o rol için yaratılmış hepsi, bunu söylerken başrollerden falan da bahsetmiyorum, en küçük detaya kadar böyle. yer seçimleri çok iyi, görüntüler mükemmel, kamera açıları olsun, geçişler olsun yıkılıyor, fransızlar bu işi biliyor.
  • “buralar değerlenir” dedirten netflix dizisi. (bkz: the invisible guest) ile birlikte bu sene netflix sayesinde izlediğim en iyi 2 yapımdan biri. fransızca olmasına takılmayın türkçe alt yazıyı döşeyin ve izleyin.
  • herkesin bilmesinin şart olduğu düşünülen ingiliz ve amerikan dilinin aksine fransızca bir dizi izlemek bana inanılmaz keyifli geldi. polisiye anlamında gerçekten takip edilesi ve iyi bir seri katil hikayesi. heyecanlı merak uyandırıcı ve sürükleyici hatta bir bölümü ikinci kere izlemek bile rahatsız etmiyor. onun içindir ki izleyin inanın beğeneceksiniz.
  • içinde polis olmayan polisiye dizi. bütün fransız polisi bunlar kadar sığırsa allah fransızlara yardım etsin.