şükela:  tümü | bugün
 • boticelli'nin unlu tablosu. mona lisa'dan sonra en bilinen bikac yuzyıllık eserlerden biri olabilir.
 • sandro nun (boyle hitab ederim kendisine) aslen iki parcadan olusan (obur parcasi spring- bahar) eserinin en bilinen sol tarafi. boticelli burda alegoriye yonelmis, venus u kaos u bitirip barisi getiren yuce idea vesaire olarak resmetmistir. ki kendisi yeni platoncular olacak bir akimin cekirdek kadrosunun bulundugu mukkemmel adam lorenzonun ortaminda takilan bir insandir.

  son yillarda resmin uzerinden vernigi kaldirilmis, gercek renkleri sanat cevresini buyulemismis.
 • botticelli'nin -venusun dogusu- olarak da bilinen, rönesans dönemi muhteşem tablosu. floransa'da bulunan, dünyanın en büyük müzelerinden biri olan uffizi 'de sergilenmektedir.
 • sandro botticelli'nin "venusun doğusu" tablosu. venus yani afrodit uzun, sarısın ve lüle saclı olarak tasvir edilmiştir.
 • italyanca "venüs'ün dogusu". sandro botticelli'nin 1480 civarinda tamamladigi tablosunun özgün ismi. (tahta üzerine detrempe boya, 172,5 x 278,5 cm). halen uffizi'de sergilenmektedir. 1980'lerin basinda restore edilmistir.
 • botticelli nin en cok bilinen ve en guzel resimlerinden birinin adı:
  *215x314 boyutunda bir kompozisyondur.
  *1480 yılında lorenzo castello sarayına konulmak uzere bu resmi botticelli ye ısmarladı.
  *resimde istridye kabugundan cıkan ask tanrıcası venus un gerek vucut yapısı gerekse durusu yunan heykeltrası praxiteles in " medicis venusu" adıyla anılan antik eserinden ilham almıstır.
  *resim ısmarlanırken ilkbaharı canlandırması istenmistir.
 • botticelli'nin 1486'da yaptığı tablo. dönemin ünlü sanatçılara destek veren ailesi mediciler tarafından lorenzo castello'ya konulmak üzere sipariş edilmiştir.

  tabloda venüs'ün yani yunan mitolojisindeki aşk ve güzellik tanrıçası afrodit'in doğumu hikayesi anlatıyor. poliziano adlı şairin aynı adlı şiirinden esinlenmiştir. aynı zamanda teması "ilkbahar"dır.

  hesiodos'a göre gaia'dan olma kendi çocuklarını yutan uranus'a, son oğlu kronos tırpanla saldırır ve hayalarını keser ve denize atar. bu suda çıkan köpüklerden afrodit dünyaya gelmiştir. botticelli'nin kaynak olarak bu hikayeyi aldığını söyleyebiliriz ancak buna artı olarak tablonun sol tarafında venüs'ün annesi olan ilkbahar tanrıçası flora ve babası olan rüzgar tanrısı zefirus vardır. afrodit'in dünyaya gelmesinde ilkbahar ve rüzgarın rolü tartışılmaz. rüzgar onu bir istiridye kabuğunun içinde -istiridye doğumu sembolize eder- kıyıya savurmuştur. ilkbahar'ın ise onu karşılayan kadın olabileceği de söylenir. çünkü aynı zamanda, afrodit karaya çıktığında bastığı toprakta attığı her adım ile çeşit çeşit bitki türleri türemiştir. sağ taraftaki venüs'ü karşılayan kadın ise onu büyütecek kadındır.

  tablodaki sembolizme gelince... çoğu rönesans sanatçısı gibi açık bir sembolizm kullanmamış olduğundan tablo çoğu kişi tarafından hiç bilinmeyen bir içeriğe sahip. istiridye'nin doğumu sembolize ettiği herkes tarafından biliniyor ama daha derinine inilmiyor bu tablonun. bana göre çok çok geniş bir sembolizme sahip. tıpkı michelangelo'nun "insanın yaratılışı" adlı tablosunda olduğu gibi.

  tabloyu görmek için: http://www.cavazza.it/…/edmnv/botticelli/image1.jpg
 • david heykeli ile beraber floransanın simgelerinden biri haline gelmiş tablo. gerçekten de uffizide önünde bakakalıyorsunuz insanı çeken bişiy var tabloda kusursuzluk, güzellik, hafiflik..
 • bu tabloda dikkat edilirse venüs'ün ayak işaret parmağının baş parmağından uzun resmedilmiş olduğu görülür. bu da o dönemki güzellik anlayışının resme yansımasıdır çünkü inanışa göre ayak işaret parmağı ayak baş parmağından uzun olanlar daha güzel olurlarmış.
 • insanların görebilmek için 2 km kuyruk olusturdugu harikalar diyarı uffizi nin en geniş salonlarından birinde diger muhtesem botticelli ve da vinci tablolarıyla birlikte sergilenmektedir..ancak maalesef diger eserlerin aksine venus un önünde koruyucu bir cam tabaka bulunmaktadır.