şükela:  tümü | bugün
  • napoli'nin pizzadan sonra dünyaya armağan ettiği en güzel tat.

    pagan efsaneler la pastiera'nın partenope adlı deniz kızının müritlerinden geldiğini anlatır. partenope napoli körfezi'ne yerleşmiş, güzel sesiyle şarkılar söylemektedir. ona şükranlarını sunan gizemli bir kült ortaya çıkar. bu kültün müritleri ritüellerde deniz kızına adak olarak 7 malzeme taşırlar; un, ricotta, yumurta, sütte pişmiş buğday, portakal çiçeği, baharatlar ve şeker. bu adakları alan partenope de hepsini karıştırıp bu tatlıyı yapar.

    la pastiera aslında, hz. isa'nın diriliş'inin sembolik malzemelerini manastırın bahçesindeki portakal çiçekleri ile karıştırıp pişiren rahibeler tarafından icat edilmiş. hz. isa ne zaman dirilmiştir? paskalya'da. la pastiera da paskalya tatlısıdır.

    hamurunun yapımında un, yumurta, tereyağı (klasik tarifte lard) ve şeker kullanılır. iç malzemesi ricotta peyniri, şeker, sütte kaynatılmış ve tarçın ve vanilya ile aromalandırılmış buğday, yumurta, tereyağı, meyve şekerlemesi ve tabi ki portakal çiçeği aroması ve portakal kabuğu rendesinden oluşur. turta şekli verilip fırınlanır. geleneksel olarak la pastiera kutsal perşembe günü yapılır ve paskalya pazarı'nda tüketilir, ki o arada tadı otursun.

    (bkz: #115989478)

hesabın var mı? giriş yap