şükela:  tümü | bugün
  • icinde surekli topun duvara carptigini, tasin yere surtuldugunu gordumuz belgesel. julio medem basklarin, tipki tasin surtulmesinde oldugu gibi sertlestiklerini, iste oyle degistiklerini anlatmak istemis olabilir. sair kim bilir neler demis olabilir. ama surasi kesin, belgeseli ilk seyredisinizde, bu insanlarla soylesi yapilan yerler neresi, ben oraya gitmek istiyorum diye geciyor icinizden. akan selaleler, upuzun kumsallar, pek guzel ormanlar. bask ulkesi, guzel ulke vesselam.
  • bir belgesel ismi. esasında la pelota vasca denilen, bir kola meşin bir tutacak sararak ( futbolcuların tekmeliği gibi ), oynanan squash tipi bir oyun. squash tipi dememin sebebi, eğimli bir zeminde topu sürekli eğimli bir duvara vurarak oynanıyor. bu oyun maya geleneğidir ve kaybeden takımın oyuncularının kellesini keser, kurban ederlermiş. iki savaşacak kabile savaşmaz, bunun yerine bu oyunu oynarlar, kaybeden takımın kellesi kesilir. insan bakıyor da şöyle mayalardan beri gelen insanlık tarihine, milyarlarca insan heba edilmiş, insan egosu için. "lan kral, imparator, komutan ibnesi ben ne savaşacam, takım kur kim yenilirse o mağlup sayılsın, bak mayalar yıllar önce öyle yapmış" dememiş.

    ha bu katalan kültürüymüş gibi neden verilmiş, onu da ispanya'nın 1500'lü yıllarda güney amerika'yı talan ederken yanlarında sadece altınları değil, kültürlerini de çalmaları olabilir tabi. bu arada squash'ında atasıdır bu spor