şükela:  tümü | bugün soru sor
 • fransızcada havuz anlamına gelen artikeli feminin olan bir kelime.
 • başrollerinde romy schneider ve alain delon'un oynadığı bir fransız filmi. yirmibirinci uluslararası istanbul film festivalinde gösterildi.
 • yıllar önce bir gece yarısı bir fransız kanalında, üç sene önce bir sırp kanalında, bu gece de azeri kanalında rastladığım, bir türlü başından sonuna seyretmenin nasip olmadığı film...
 • jane birkin adli güzel kadin da oynamis bu filmde.
 • yükselen tansiyonu sakin bir gerginlikle anlatan 1969 yapımı leziz bir jacques deray filmi. otuzlarının başındaki romy schneider ve alain delon ile yirmilerinin başındaki jane birkin'i güzelliklerinin doruklarındayken saint tropez'de bir havuz başında izledikten sonra zamanın acımasızlığını bir kez daha anlıyor insan. romy bu filmden on küsür yıl sonra intihar etti, alain muşmulaya döndü, yaşına göre hala taş dediğimiz jane'in ise o güzelim gözleri içine kaçtı.

  http://brianmatthews60.blogspot.com/…a-piscine.html
 • italyan yönetmen luca guadagnino tarafından a bigger splash adıyla tekrar çekilmiş filmdir. bu filmdeki maurice ronet ve jane birkin'in baba-kız rolleri yeniden çevrimde ralph fiennes ile dakota johnson, alain delon ile romy schneider'ın rolleri ise matthias schoenaerts ile tilda swinton'a teslim edilmiş. yeniden çevrimde nasıl değişiklikler yapıldığını pek merak ediyorum. matt ile ralph arasındaki çekişmeyi izlemek de güzel olacak. oyuncuları seviyorum ama orijinal filmin kadrosu daha çarpıcı. romy, tilda'dan çoook daha güzel ve seksi, maurice de ralph'tan daha karizmatik. tilda oyunculuğuyla romy'i aratmayacaktır ama romy'nin seksiliğini arayabilirim yeniden çevrimde. bu arada dakota'nın penelope rolü margot robbie'ye teklif edilmişti ama sonra teklifi reddetmişti. keşke reddetmeseydi. role daha uygundu.

  neyse. gelelim bu filme. st tropez'de büyük bir evde tatil yapan marianne ile jean-paul'a bir telefon gelir. ikilinin ortak arkadaşları harry aramıştır onları. marianne onu evine davet eder. harry de 18 yaşındaki kızıyla buraya gelir. burada sakin bir şekilde tatil yapan dörtlü arasındaki tansiyon hafiften yükselmeye başlar. jean-paul sevgilisi marianne'i kıskanır, harry'nin davranışlarından hoşlanmaz. marianne de jean-paul'u pen'den kıskanır. yönetmen bütün film boyunca bu dörtlü arasındaki cinsel çatışmalara, kıskançlığa odaklanır. adeta bir hitchcock filmi gibi tansiyonu yavaş yavaş yükseltir ama klasik bir gerilim bekleyenleri üzebilir. zira yönetmen dörtlü arasındaki tansiyonu yükseltirken mizahı geride bırakmaz. eğlenceli sahnelere de yer verilir. film genelde tek mekânda geçiyor. havuzlu evin dışına çok az çıkılıyor. bunu da belirtmeden geçmeyeyim.
  film mükemmel değil. lakin dört kişi arasındaki çatışmaların hakkı veriliyor. oyunculuklar da pek tabii çok iyi. alain delon her zamanki gibi gayet karizmatik ve başarılı, romy de pek güzeldi. 4 oyuncu da rollerinin hakkını veriyorlar. bakalım yeniden çevrimi öncülünü aşabilecek mi...
 • nerede izledin pilader? ben de izlemek istiyorum ama bi türlü bulamıyorum.
 • filmin çekildiği villanın görüntüsü
  (millet ne kadar meraklı, yıllar sonra gidip o villayı buluyor. helal olsun.filmde bir sahnede geçen, balkon da gözüküyor.)

  filmin kendisi alt yazı ekleyebilirseniz mükemmel olur.

  film harika, reji harika çoğunlukla doğal sesler kullanılmaya çalışılmış; dolayısıyla kendinizi görüntülerin içinde gibi hissedebiliyorsunuz.