şükela:  tümü | bugün
 • ünlü fransız yazar pierre boulle'ün, 1963 yılında yazdığı, dünyaca ünlü kült romanı; maymunlar gezegeni.

  tabi şimdi bunun içeriğini anlatmak biraz eblehlik olur, zira bilmeyen yok gibi. ama şunu yapabiliriz; çekilmiş tüm filmlerle kıyaslayabiliriz. dolayısıyla aşağıda spoiler var.

  --- spoiler ---

  tabi ki çekilen ilk film, kitaba en sadık kalanı. ama yine de farklılıklar var, ve o farklılıkların güzelliği, kitabın tüm 5 filmlik ilk seriyi, 2001'deki boktan tim burton versiyonunu, hatta en son çekilen rise of the planet of the apes'i bile kapsaması. yani pierre abim öyle dolu yazmış ki, içinden 7 film uyarlanmış.

  kitap, uzayda gezinen bir çiftin, bir şişe içinde buldukları güncenin anlatımı şeklinde ilerliyor. sonunda 2001'de çekilen filmi görüyoruz, dünyaya dönüp orada da maymunları görüyorlar. ama kitapta ekstradan bir şey daha var ki, insanı çarpıyor: en baştaki o çift de maymun! ve "pek yaratıcı bir öykü, ama insanların konuşamadıkları pekala biliniyor" gibisinden bir şeyler söylüyorlar. gerçekten yaratıcı.

  --- spoiler ---

  özetle müthiş roman. eski kitapçılardan falan arayın bulun.

  kendisinden uyarlanan filmler de şöyle:

  - planet of the apes (1968)
  - beneath the planet of the apes (1970)
  - escape from the planet of the apes (1971)
  - conquest of the planet of the apes (1972)
  - battle for the planet of the apes (1973)

  - planet of the apes (2001)

  - rise of the planet of the apes (2011)
 • planet of the apes serisinin fanatiklerinin mutlaka okuması gereken kitap. filmleri bu kadar popülerken kitabı hakkında neden tek entry var, ilginç. film versiyonundan bariz farklılıklar ve muhteşem bir finale sahip. en az film finali kadar çarpıcı.
 • ya inanamiyorum bu romana nasil entry yazilmamis olur. filmine bes sayfa yazmissiniz ama, hem de sadece 1968 tarihli olana bes sayfa. hepsini toplasak allah bilir ne kadardir.

  ben kitabin henuz yarisindayim o yuzden dogru duzgun entry yazma hakkimi bitirdikten sonra kullanmak uzere sakli tutuyorum. bunu da sirf tek entry gormus olmanin saskinligiyla yazdim zaten.

  aaaaa ayol sorsak bilimkurgu edebiyatina hepiniz bayilirsiniz ama su kult eseri bilen yok. kepazelik gibi kepazelik.
 • distopik bilimkurgu.

  insanı insana maymunla anlatan sanat eseri.

  aşkıncılılığa, descartes ikiciliğine, insanın kibrine, türcülüğe atılmış bir tokat, spinoza'ya fatiha, darwin'e selamünaleyküm.

  maymunlar insan insanlar maymun.

  hakkında bu kadar az entry girilmiş olması hakkaten şaşırtıcı. sanki içinden hiç 8 film çıkmamış, milyonlarca dolar gişe yapmamış gibi. belki de milyar.

  bu arada ithakiye not: kitapta göz kanatan dil ve yazım yanlışları mevcut. bağlaç olan da'nın hala yanlış yazılmasını kabul edemiyorum. takıntıysa takıntı. bu konunun artık kapanması gerekiyor. ne demek "çokta?" çok da! çokta şeyimde demeyin, lütfen düzeltin şunları. sen ithaki'sin.
 • film versiyonuyla büyük farklar gösteren kitapmış (bkz: ben bugün bunu gördüm). şu videoda detaylı bilgiler var:
  https://www.youtube.com/embed//rjbec0i2rum
 • muhteşem sona sahip bilimkurgu görünümlü macera kitabı.

  pierre boulle hikayenin aklına, bir hayvanat bahçesinde tek başına duran bir şempanzeye bakarken hüzünlenmesiyle geldiğini söylemiştir.

  şimdinin sözde her şeye duyarlı, her şeye muhalefet ve çiçek böcek insanları için de okunup ders alınması gereken tarzda göndermelerle dolu kitap. ince ince işlenmiş, ironilerle dolu, başlı başına bir toplum eleştirisi.

  --- spoiler ---

  soror gezegeninin üst kademesini gorillerin oluşturması ve güçlerini "geçmiş başarıları ve fiziksel avantajlarına" bağlamaları, mutlak iktidarlarını ders kitaplarına işleyerek tüm maymun halkına bunu empoze etmeleri her şeyiyle aşşırı tanıdık.

  bizim zeki ama vakur şempanzelerimizin önünün hep tıkanması, progresif olmalarına izin verilmemesi, hep emir altında çalışıyor olmaları ve kendi gezegenlerini ileri taşıma çabaları ise daha da tanıdık. kitabı okurken şempanzelere en az baş karakterimiz ulysse merou kadar sempati besledim, hallerine üzüldüm.

  yapılan onca biyolojik insan deneyinin de, tüm maymunların köklerine işlemiş intikam duygusuyla anlatılması, yardımsever şempanzelerin bu durumu fark etmesi ama üstün maymun yararı gözeterek neredeyse hiçbir şey yapmaması da kesinlikle çok çarpıcıydı.
  --- spoiler ---
 • dinci maymunların çıkıp "madem hepimiz insandan geliyoruz, öyleyse insanlar neden maymun olmuyorlar?" sorusunu sordukları gezegen.

  aynı zamanda insan kibirini işleyen bir bilim kurgu eseridir.
 • maymunlar gezegeni olarak türkçe’ye çevrilen, okuduğum en sürükleyici, bir oturuşta okunacak kitaplardan birisi. sonundaki hiç beklemediğim iki detay beni şok etti.

  --- spoiler ---

  soror gezegeninde insanlar ve maymunlar yer değiştirmiş bir şekilde yaşamaktalar. insanlar av, maymunlar ise avcı konumunda ve tıpkı dünyadaki insanlar gibi yaşamaktalar, deneylerini de insanlar üzerinde gerçekleştiriyorlar. evcil hayvanlar gibi tasma ile gezdirilen insanlar mevcut. kitabın ilerleyen sayfalarında maymunların nasıl bu kadar donanımlı oldukları gün yüzüne çıkıyor.

  --- spoiler ---

  ben kitabı çok sevdim, kitap üzerinden pek çok film çekilmiş zaten, bilimkurgu sevenlerin okuması gereken kitaplardan biri daha. ithaki yayınları’nın anlatım bozukluklarına ve yazım yanlışlarına katlanarak puanım 9/10.
 • kitabın sonu, film versiyonundan tamamen farklıdır. ilk bakışta filmin sonu çok daha etkileyici gelse de, kitabın sonu üzerinde biraz düşünülürse çok daha karamsar ve iç kararticidir.

  ayrıca, toplumsal roller, otorite, insanlığın evrimi, öğrenme ve taklit yetenekleri, hayvanlar üzerinde yapılan deneyler gibi bir çok konuda ilginç yaklaşımları olan bir kitaptır.

  --- spoiler ---

  kitabın sonunda, filmdekinin aksine karakterimiz başarı ile maymunlar gezegeninden ayrılır ve dünya ya geri dönmeyi başarır. ancak 700 yıl sonra dönmüş olduğu dünya'da da maymunlar yönetimi ele geçirmiştir. karakterimizin uzay gemisinden uzaya bıraktığı mesajı bulan uzay seyahatindeki çift ise, insanlığın gelişmesinin bir noktasinda tarih sahnesinden silinecek ve yerini maymunlarin egemenliğine kaçınılmaz olarak bırakacak olduğunu yüzumuze vurmaktadir.
  --- spoiler ---
 • baştan sonra harika bir pierre boulle romanı.

  --- spoiler ---

  ulysse, nova ve oğullarının hikayesi maymunlar gezegeninde yaşadıkları türlü sıkıntılardan sonra nihayet dünyaya ulaştıklarında karşılarında yine bir goril bulmaları ters köşesi ile son buluyor.

  en sonda phyllis'in ''mantık kullanabilen insanlar mı? zeki insanlar mı? aklını kullanabilen insanlar mı? hayır, bu mümkün değil; bu noktada yazar ne yazık ki maksadını aşıyor!'' yorumu güldürmüştür.
  --- spoiler ---