şükela:  tümü | bugün
 • yonetmenligini rene laloux'un yaptigi, insanlarin evcil hayvan olarak beslendigi traaglar'in gezegeninde gecen politik mesajlar da icerek ucuk bilim kurgu animasyon. nami diger "la planete sauvage".
 • 1973 cannes film festivali'nde grand prix ödülünü kazanmıştır ayrıca.
 • gelmiş geçmiş en etkileyici animasyonlardan birisidir. ayrıca 70'lerin politik ortamından da yoğun etkiler taşır. toplumsal sınıflar, insan, doğa, hayvanlar gibi konular üzerinde gezinen öyküsüyle birlikte, psychedelic sinema örneği olarak anılmasına neden olacak müziklerini ve bilinçaltına dönük tasarımlarını da anmak gerek. rene laloux'un da en başarılı çalışmasıdır. son olarak dvd versiyonunda yönetmene ait üç adet kısa filmin bulunduğunu da ekleyelim.
 • bir jawbreaker sarkisi.
 • 70'lerin güncel konularını taşlaması bir yana, atlantis dünyasının ve o dünyanın efsane niteliği taşıyan öyküsünü anatır.bu anlatımın içersinde atlantis insanı ile dünya insanı karşılaştırılır ve insanın özüne ve yeteneğine bağlı olarak insanı tanımlar.insanımızı ve atlantisliyi tartışan ender filmlerimizdendir.
 • filmin müziklerini alain goraguer yapmıştır. oldukça başarılı bir soundtracktir.
 • aradan geçen yaklaşık kırk seneye rağmen hala güncelliğini koruduğunu düşündüğüm çok ilginç bir ütopya filmi. resmen gömülü bir hazine.

  film çekoslovakya-fransa yapımı. senaryosu stefan wul'un oms en serie isimli romanından uyarlanmış.

  orijinal ismi:
  (bkz: la planete sauvage)

  ekleme: saykodelik süpersonik müzikleri de aha şurda
  http://listen.grooveshark.com/…nete+sauvage/1702676
 • devletler nasıl okul eğitimiyle, resmi politikalarını çocuklara aşılıyorlarsa, draaglar da aynı uygulamayı kulaklıklar aracılığıyla, ancak çok daha tek-tipleştirici bir şekilde yapıyorlar: zira, herhangi bir draag'ın tek bir öğrenme biçimi var ve o bilgiyi silmesi (ya da araştırması..) mümkün değil-
  verilen bilgilerin daha çok "bilimsel.." olup, politika gibi şeyler ihtiva etmemesi ilginç bu noktada..
  draaglar, omları medeniyetlerine kabul etmeyip, sistemlerinden dışlamaları bir yana, işi soykırıma kadar taşımaları da oldukça tanıdık geliyor: öjenik bir yapılanma karşımızdaki..
  (http://yucitek.blogspot.com/…a-planete-sauvage.html)
 • sinemanın, sürreal görsel şöleni ile psychedelic jazz' da denen 1968-1970 kuşağının büyüleyici ezgilerinin, ezber bozan harmanı. genel olarak sinema tarihi ve daha özelleştirirsek animasyon tarihinde, avrupa çizgi film sanatının, walt disney ile sembolize edilebilecek amerika çizgi film piyasası ile miyazaki' li japon çizgi film sanatına bir baş kaldırısıdır. belki de tam da bu nedenle rönesans resim sanatından etkiler barındırmaktadır karakter çizimleri. 1929 doğumlu fransız yönetmen rene laloux ve ekibi filmi çekmeye prag' da 1968 yılında başlamışlar. ancak aynı yılın sonlarına doğru rusya, çekoslovakya' yı işgal ettiğinden, filmin tamamlanması 1972 yılını bulmuştur. fransa' dan finansman desteği alan ekip, rusya'nın işgalindeki çekoslovakya ve işgal altında bulunan tüm doğru avrupa halklarının da izlerini katar esere.

  animasyonda, göreceli olarak insana benzeyen om' lar (fransızca'daki homme yani insan kelimesine benzer) ve onlardan fiziken çok daha büyük (dev diyebileceğimiz), uzaylımsı, gelişmiş üst yaşam formu olan traag' lar arasındaki sahip-köle ilişkisine benzer ilişki üzerinden, yine filmde bu yaşam birlikteliğinin var olduğu gezegen ygam ve uyduları üzerinden, filmin çekildiği yıllardaki tarihi ve sosyolojik etkileri bakımından rusya ve çekoslavakya arasındaki ilişki sembolize edilmiştir. son olarak filmin bu şaşırtıcı ve büyüleyici atmosferine, alain goraguer' in, o dönemin hippi müziklerine benzer avant-garde jazz türünde akustik şarkıları eşlik etmektedir. fantastic planet, tüm zamanların en iyi animasyon filmleri sıralamasında çoğunlukla ilk on içinde yer almaktadır. dünya sinemasını takip etmeye ve farklı duyularına hitap eden şeyleri denemeye meraklı sinema severlerin mutlaka izlemesi gereken bir rüya.

  filmin içinde geçen daha pek çok detayı, kısa ve akıcı bir şekilde açıklayan güzel bir yazı için lütfen bakınız:
  http://www.sensesofcinema.com/…eq/fantastic_planet/
hesabın var mı? giriş yap