şükela:  tümü | bugün soru sor
 • andre gide'in meşhur denemesi.. pastoral senfoni'siyle birlik nobellidir üstelik..
 • dar kapıdan geçiniz diye incil'den bi alıntı vardır kitapta;
  sanki genişi varmış gibi
 • kitap trajik ve umutsuz bir aşk öyküsü olmanın yanı sıra, genç aşık literatüründe detaylı ve bütün incelikleriyle islenmis carpıcı bir öykü
 • vıcık vıcık, şerbeti fazla kaçmış, iç bayıcı aşk romanlarından hoşlanmayanlar için "madem başladım,bitireyim"den öte anlamlar taşımayan andre gide eseri.bu yapış yapış romantizm anlayışı ve erdem, olgunluk azmiyle yoğrulmuş kitapta, yüce alissa ve jerome karakterlerinin arkasından üçüncü bir karakter olarak karşımıza çıkan juliette belki de en dogal karakterdir; insani özellikler taşır.
  andre gide'in bizzat kendi hayatından parçalar koydugu bu dini temalarla dolu kitabı, ilk gençlik yıllarında bile - duygularla en haşır neşir olunan bir çağda bile- paul ve virginie'yi okuyup içi bayılanlar okumasın .ağdalı romantizmden hoşlanmayanlar dar kapılardan uzak dursun.
 • (bkz: dar kapı)
 • andre gide romanı..

  en edebi yazılardan biri olmasa da alt-teması dolayısıyla kimilerince orjinal bir yapıt olarak görülebilir:

  kitabın dişi karakterinin aşk ve putperestlik üzerine gelgitleri metni sıradışılığını teşkil eder.

  (putperestlik dar anlamıyla bir yontu önünde tapınmakla beraber aslında kul ve allah arasına konulan her türlü üstün duygudur, tutkudur ; bu vesileyle büyük günah kılındığını gözönüne alarak, alissa bucolin gibi sofu bir kadının decadansını aşkı ve günaha girme duygusu getirir).
 • kitaptan kitabı anlatan iki alıntı:

  "-ne bekliyorsun evlenmek için?
  -birçok şeyleri unutmayı.
  -yakında unutacağını umuyor musun?
  -hiçbir zaman unutmamayı umuyorum."

  "hemen ölmek isterdim; çabuk, yalnız olduğumu tekrar anlamaya vakit bulamadan..."
 • fransız yazar andre gide'in romanı. roman konu itibariyle, küçük yaşta kuzenine aşık olan jerome'un yaşadığı körpe duyguları anlattığı samimi bir roman. jerome, 15 yaşında annesini ve babasını kaybedince, dayısının yanında yaşamaya başlar ve başlangıç, kendisi için hayatını değiştirecek olan aşka da açılmış bir dar kapıdır aslında. hayatta başarılı olanların zor olanı seçtikleri için hep o dar kapıdan geçmek zorunda olduklarını söyleyen andre gide, sevginin sonsuzluğu için sevgilinin yakınlığının sürekli yanında hissedilmesi ve hatırdan hiç bir zaman çıkmaması gerektiğini savunur. romanda; jerome kendisinden iki yaş büyük olan kuzeni alissa'nın aşkından vazgeçmez, hatta alissa kendisine kardeşi juliette'i önerse bile...alissa ise, jerome'u uzaktan sevmeyi (:uzaktan sevmek) her zaman daha doğru kabul etmektedir. alissa'ya göre ilahi aşk daha üstün olduğu için kendisini acılar içinde dine adar ve temiz bir şekilde tanrı'ya ulaşmak ister. bunu kabul etse bile kendisi de jerome'un yanına geliş gidişlerinde sevinci ve hüznü bir arada yaşamaktadır. her şey kitabın sonundaki alissa'nın günlüğünde açığa çıksa da alissa artık hayatta değildir.
  "dar kapı" trajik ve umutsuz bir aşk öyküsü olmanın yanı sıra, genç aşık literatüründe detaylı ve bütün incelikleriyle işlenmiş çarpıcı ve etkileyici bir roman
 • "bugünün gençleri dar kapı'yı okumalıdırlar"
  ahmet hamdi tanpınar
 • karşılıklı platonik aşk yaşayan iki insanı anlatmaktadır. şimdi diyeceksiniz, 'nası oksimoron o öyle' diye. ama böyledir. spoyler içerebilir buradan sonrası.

  aslında geniş olan kapıyı, kendi korkuları* ve kendi kafalarında yarattıkları aşıkları nedeniyle daraltan ve sonunda o kapıdan geçmeye cesaret edemeyen iki insanı anlatır.