*

şükela:  tümü | bugün
 • roma universitesidir.
  istanbul universitesinin roma $ubesi gibidir, ogrenci i$lerindeki nursuz, ek$isurat insanlar illallah dedirtir.
 • mimarlık fakulteleri kampusun dışında olan universite.
  öğrenci işleri "iş"ten bi haber, erasmus ofisi görevlileri ise ayakta uyuyan cinstendir. her işi kendiniz yapmak zorunda kalırsınız, bir de üstüne dert anlatmaya uğraşırsınız. fakultede ingilize bilen hoca mumla aranır, varsa bile kimsenin kimseden haberi yoktur. umursamadan ve umursanmadan bitirir dönersiniz. gelmeden önce bir kez daha düşülmesi tavsiye olunur.
 • bürokrasi ne demek, burada öğrenilir. türkiye falan hikaye. derslerin başladığını, dersler başladıktan sonra duyuran bi' okuldan bahsediyoruz.
 • erasmus için başvurduğum fakat işgüzar bir birinci sınıf öğrencisi yüzünden 1 kişiyle kaçırdığım üniversite...
 • girmesi zor, çıkması neredeyse imkansız olan okulum.
  avrupa'nın en eski ve köklü okullarının başında gelir. günümüzde ise bu büyüklüğüyle, italyanların organize olamaması/edememesi birleşince hayatı size dar etmelerini kolaylaştıran kurumlardan sadece biri olmuştur.
  mimarlık fakülteleri ludovico quaroni ve valle giulia iken 2010 yılında yapılan eğitim reformu sonrasında okul genelinde birçok fakülte ve bölüm kapatıldığı gibi mimarlık fakülteleri de birleşmiştir. birkaç farklı binada eğitim veren mimarlık bölümleri sapienza'nın ana kampüsünden ayrı, flaminio bölgesinde bulunurlar.
  erasmus veya yüksek lisans yapacak olanlara verilebilecek en gerekli tavsiye programlarının dili ingilizce dahi olsa mutlaka biraz italyanca öğrenerek gitmeleri olabilir.
 • eski adı, università degli studi di roma "la sapienza" .
  sapienza sözcüğü bilgelik anlamına gelir.
  1303 yılında papa sekizinci boniface'in emriyle kurulmuş olan devlet üniversitesidir.
  uzaktan eğitim de veren okulun 112 bin öğrencisi ve 10 bin civarında akademik kadrosu vardır.
  güney avrupa'nın en saygın üniversitesi olarak bilinir.

  okulun tanınmış öğrencileri ve akademisyenleri arasında, maria montessori, federico fellini, enrico fermi, evangelista torricelli, mario draghi, bernardo bertolucci, charles ponzi, daniel bovet, emilio gino segrè, massimiliano fuksas gibi isimler bulunur.
 • 2006 yılından beri resmi adı sapienza università di roma olan üniversitedir.
  yine aynı yıl alınan kararla birlikte üniversitenin logosu bu halegelmiştir. starbucks'ın pek sevilmediği italya'da, üniversite mensuplarının "starbucks vaktizamanında logosunu bizden hacılamıştı." serzenişlerinde bulundukları işitilmiştir.
  ana kampüs* roma'da olup, diğer kampüs modülleri; latina ve rieti'dedir.
  dünyanın en eski 20 üniversitesinden biri olan sapienza, 145,000 öğrencisi ve akademisyenlerin de dahil olduğu 10,000'den fazla çalışanı ile; şu an avrupa'nın en büyük üniversitesidir.

  burada eğitim alacak ya da çalışacak kişilere tavsiyem:
  ders ve iş hariç kampüste bulundukları süreyi, kampüsü bir turist edasıyla gezerek geçirmeleridir.
  zira üniversite, keşfetmek isteyen gözler ve ruhlar için bulunmaz nimetlerle doludur.
  öncelikle kampüs kendi başına zaten bir mimari harikası; bir açık hava müzesi ambiyansı ile karşı karşıya kalacaksınız.
  ayrıca başınızı ne yöne çevirseniz bir heykele, tabloya, süs havuzuna ya da bahçesine rastlayacaksınız.
  kitap kurtları cennete düşmüş gibi hissedecekler çünkü üniversite tam 59 farklı kütüphaneye sahip. bu kadar çok kütüphane bulunmasının nedeni, üniversitenin hemen hemen her bölümünün kendi kütüphanesinin olması.
  üniversite, polo museale sapienza adı ile anılan; kendi müze kompleksine sahiptir.
  bu kompleks; 20 farklı alanda, her biri dünyaca ünlü ve daimi müze barındırır.
  daimi müzelerin yanı sıra, zaman zaman bu kompleksin içinde süreli sergiler de ziyarete açılmaktadır.
  meraklıları için müzelerin listesi

  1935 yılına kadar üniversitenin kampüsü olan sant'ıvo alla sapienza kilisesi'ni mutlaka ziyaret etmenizi öneririm. ancak gitmeden önce ziyaret saatlerini öğrenmenizde fayda var. maalesef kilise artık ibadet için de, ziyaret için de oldukça dar bir saat aralığında açık bulunuyor. bunun haricinde dönemsel olarak müzikal etkinliklere ev sahipliği yapıyor.
  üniversite mensupları ise ibadet ihtiyaçlarını ana kampüste chiesa della divina sapienza şapeli'nde, tor vergata'daki kampüs modülü'nde ise san tommaso d'aquino a tor vergata kilisesi'nde gideriyorlar. ibadet etmeyecekseniz bile, yolunuz düşerse bu yapıları da görmenizde fayda var.
 • kabulünü aldığım ama aylar sonra dönüş yaptıkları için tercihimi farklı yönde kullandığım okul. rankingleri oldukça yüksektir ve italya'nın en iyi üniversitelerinden biridir.
 • almanya'daki cogu üniversiteye nazaran lisanüstü bölümlerde daha organize bir yapisi vardir. kabulden sonraki sürecte her adim hakkinda bilgilendirilirsiniz, ögrenci networkleri iyi calisir. cogu bölüme kabul sarti lisans performansi yani sira, skype ile yaptiklari mülakatta basaridir. ayrica, otomasyon ve kontrol mühendisligi alaninda rankinglerde italya'da 1., dünyada 23. üniversitedir.

hesabın var mı? giriş yap