şükela:  tümü | bugün
 • muhteşem bir yasmin levy şarkısı. sözleri de şöyle

  si la mar era de leche
  los barquitos de canela
  yo me mancharía entera
  por salvar la mi bandera

  si la mar era de leche
  yo me haría un pescador
  pescaría las mis dolores
  con palavricas d'amor.

  dame la mano tu palomba
  para suvir a tu nido
  maldicha que duermes sola
  vengo a durmir contigo
 • azam ali sarkisi. el rey de francia gibi bu sarki da bir sefarad halk sarkisidir. yasmin levy yorumunun sonuna dogru araya giren erkek vokalin sesinin insani gokyuzune tasidigi huzun dolu sarki.
 • portekizlilerin ve ispanyolların bir türlü paylaşamadığı peynir. ekşi, kokulu ve ağır.
 • azam ali'nin dilinden, azametin aksi.
 • ensamble galileo'nun todos los bienes del mundo albümünün son parçası.
 • iranlı sanatçı azam ali'nin 2002 tarihli portals of grace albümünün ikinci parçası, kabuslarımın ve düşlerimin yılmaz fon müzikleri arasında bulunan dört dakika otuz iki saniyelik enfes şarkı.

  bir ud ile arzı endam eden girişi, kederi öyle içli bir şekilde yedirir ki zihne, azam'ın güzel sesi geldiğinde yürekte her şey hazırdır bir rakı sofrası ya da bir şairin masası gibi.

  şarkının yahudi ispanyolcasında yazıldığı söyleniyor. aksanla dinlerken ve aslında hiçbir şey anlamazken bile çok şey anlatıyor bana. baktım, bitişinde "ne acı, yalnız mı uyuyorsun/seninle uyumaya geliyorum" diyor. evet bazı geceler uyumadan önce dinlediklerimin arasından bu şarkı çıkıyor. güzel de bir yoldaş. ama melankolisi ile de hırpalıyor zihni. özellikle çellonun kulakları hazırladığı anda (03.02 dolayları) azam'ın "para suvir a tu nido" dizesini söylemeden önceki haykırışı her şeyi koparan nokta. hayata karşı bütün naifliğiyle mücadele veren beni, suyun akışına itiyor. herkesin beni gözden çıkarabileceği, umursamayabileceği gerçeğini de peşimden gönderiyor. bir ağıt gibi. haydi ben yalnız uyurum uyumasına, hem de korkmam müzikler varken. onlar gelir yanıma, da sevgisiz insanların bana zarar vermesinden beni kim korur, bilmiyorum.