şükela:  tümü | bugün
  • stüdyo ghibli ve micheal dudok de wit'in yeni çalışması, aldığımız duyumlara göre hiçbir diyaloğun olmadığı bir filmmiş.

https://www.youtube.com/watch?v=x_nx-4ld1iy fragmanı da burada. heyecanla bekliyoruz.
  • gece gece boğazımı düğümlemiş filmdir. yüreğime işledi. görsellik ve müzikler harika. michael dudok de wit'in ilk uzun metrajı. artık ilerde kendisinden ne güzellikler izleriz kim bilir.
  • bilge karasu öyküsü gibi. hüzün, sevinç, esaret, özgürlük, hepsi bir arada.
  • butunuyle duygularin gosterimi uzerine kurulu bir animasyon ve bunu gercekten cok iyi yapiyor. diyalog barindirmiyor. apacik kavramlarla ilgili oldugu soylenebilecek tek bir sekans var. onda da spoiler cocuga baska dunyalarin varligi ve oralara nasil gidebilecegi anlatiliyor ebeveynleri tarafindan. spoiler
  • insanoğlunun doğayla kucaklaşmasını anlatan, sıfır konuşmaya ve asgari düzeydeki müziğe karşın etkileyiciliğinden hiçbir şey kaybetmeyen michael dudok de wit-studio ghibli animasyonu. renklerin kullanımı, çizimler, semboller harikulade.

--- spoiler ---

iki ana karakterin ilk buluşmasının ardından, bulutların üzerinde salındıkları bir sahne vardır filmde. tesadüftür ki, bu yılın bir başka başarılı filmi la la land'de de benzer bir sahne bulunur.

filmin resmi posteriyse düpedüz sürprizbozandır:

poster

--- spoiler ---
  • kelimelerle anlatamadığı her şeyi sevgi ve müzikle anlatan bir animasyon...
    dakikalar ilerledikçe yengeçlerin sayısı azaldı, saçlar beyazladı, hayat değişti belki güzelleşerek ve yavaşlayarak.
    çok da yalnız kalmadan, tekrar doğaya dönebilseydik keşke. bizim olan her şeyin hakkını verip, bize verilen her şeyin bedelini ödeyerek biraz da.
    sözün özü michael dudok de wit güzel bir animasyon çıkarmış. kış günü içimizi ısıttı denizler ve rüyalarla...
  • filmin kesinlikle basit anlatım ve minimalizim sonuna kadar kullandığını düşünebiliriz fakat sıkıcılar sıkıcısı ve izlemenin zaman kaybı olduğunu düşünüyorum. basit bir anlatım evet görsellerin boğucu olmaması evet ama film kesinlikle 30 dakikaya sığdırabilirdi. ayrıca itiraf etmeliyim filmi izlerken survivor aklıma geldi.