şükela:  tümü | bugün
53 entry daha
  • kısa animasyon filmleriyle tanınan michael dudok de wit'in ilk uzun metraj filmi olan 2016 yapımı animasyon filmi. film zannedilenin aksine ghibli projesi değil. wild bunch, why not productions ve studio ghibli'nin ortak projesi. hatta ghibli sadece projeyi ve yeterli para kaynağını sağlıyor. film baştan aşağı avrupa yapımı.

    son birkaç aydır feci şekilde animasyon filmlerine sarmış durumdayım. kıyıda, köşede ne kadar az bilinen animasyon varsa hemen hemen hepsini izledim. içlerinde hüngür hüngür ağlatan da oldu, gülmekten karnıma ağrı sokanlar da oldu. fakat diyalogsuz bir film olmasına rağmen beni bu denli etkileyeni ve ekrana kilitleyeni olmadı. egosundan geçilmeyen, burnundan kıl aldırmayan, insanoğlunun doğa karşısında ne kadar güçsüz ve zavallı olduğunu bangır bangır hatırlatıyor film. doğanın tüm güzelliğinin yansıtıldığı filmde ıssız bir adada tek başına yaşam savaşı veren bir adamın mücadelesi anlatılıyor. derine inildiğinde insanoğlunun en büyük mücadelesinin var olmak olduğunu tokat gibi çarpıyor. ne o süslü evler, ne pahalı arabalar.. tek gerçek var olmak. diyalogsuz bir filmde bu tarz ağır ve külfetli mesajı izleyenlere böylesine temiz ve gürültüsüz şekilde aktarmak büyük marifet.

    doğa tahmin ettiğimizden, zihnimizde kurduğumuzdan çok daha fazlası. tahrip ediyoruz, yıkıyoruz, sömürüyoruz sonra hiçbir şey olmamış gibi hayatlarımıza devam ediyoruz. daha sonra kendi iç dünyamızı ferahlatmak adına faydalı gibi görünen fakat aslında hiçbir sike derman olmayan şeylerle uğraşıyoruz. fakat bunlarla uğraşmak yerine haddimizi bilsek, bizim varlığımızdan çok daha önce burada olan bir şeye saygı göstersek, onu korusak her şey çok ama çok daha güzel olacak.

    kesinlikle oscar'ı alması gerekiyormuş. puanım: 9/10
1 entry daha