şükela:  tümü | bugün
 • turkıyem halkının "ishteeee beyazlık temızlıkk heryeree hemde hıch durulamadan kurulamaadannn" sheklınde dınledıgı , konusu eskı turk fılmlerıne bol bol senaryo olmush, (bkz: verdi) nin en guzel operalarından biri.
  konusu:selma kotu bı evde chalıshmaktadır. ahmet selmayı bı partıde gorur ve ashık olur. ahmedın babası selmaya gıder olm sana ashık ben de sosyeteye, o bakımdan oglumu sevıyosan bırak der (bkz: olaylar gelisir)
 • opera alexander dumas-fils'in kamelyalı kadın romanından uyarlamadır. reklamdaki şarkı "libiamo ne'lieti calici" bir brindisi yani içki şarkısıdır. traviata yolundan sapmış kadın anlamındadır ve kibar fahişe violetta dua ettiği bir aryada tanrıdan yoldan çıkmış olan bir kadına (yani kendisine)
  acımasını diler. sevgilisi saf taşralı genç alfredo kadın ölmeden önce gelir hatta sevgilisinin babası bile gelip ona "kızım, evladım" der ama ne fayda violetta veremden ölür.
 • 1700 civarlarında pariste partiden partiye koşup yorulmak bilmeyen zengin kızı violattayla* şans eseri tanışan fakir çocuu alfredonun* dramatik öyküsünü konu alan giuseppe verdinin 3 perdelik operası..herifin babası yüzünden ayrılmak zorunda olan iki gencin çıkmazda olduu sırada violettanın "buralardan uzaklaşayım","beni ölmüş bilsin" veya "en iisi ben gerçekten öleyim" gibi manyak lafları tipik türk filmi repliklerini andırmaktadır.
 • franco zefirelli zamaninda sinemaya aktarmistir bu operayi. film veya opera farketmez hala izleyen türk evladi "istee beyazlik temizlik her yerdee, hem de hic durulamadan, kurulamadan!" diye eslik etmektedir.
 • italyancada yanlış,kötü yola sapmış bayan anlamına gelir.
 • verdi’nin ünlü operası...
  birinci perdenin başlarında burnu havada, erkekleri parmağında oynatan violetta imajı, bir erkeğin gerçekten kendisinden hoşlandıgını anlamasıyla biraz dağılır ve cazibeli violetta konserlerde bile sık sık seslendirilen “e strano.....follie!follie!” aryasını söyleyiverir.violetta alfredoyla birlikteliği bir an çılgınlık diye yorumlayadursun, biz ikinci perde başlasın da şu güzel alfredo aryasını dinleyelim diye bekleriz.nihayet “de miei bollenti spiriti” başlar da, alfredo’nun aşkla pırpır eden yüreğini kemanların pizzicatolarıyla duyarız sanki.(bkz: karında kelebeklerin uçuşması)
  birbiri ardına devam eden aryalar, düetler , koronun neşe içinde oynak oynak söylediği , sevilen “nio siamo zingarella”...hepsi dolu dolu geçer ve sona geliriz...
  ister operada dinleyin, ister yumuşacık yatagınızda uyuşukça, bu kadar acıklı bir arabesk konunun ardından hüzünleniverirsiniz ister istemez.kızılacak birisini ararsınız...violetta’ ya mı kızsanız?yok,yok olur mu hiç öyle şey , sicili pırıl pırıl olmasa bile “yolunda gidenlerden “ daha iyi yürekli, düşünceli oldugu, sevgilisi için bencillik yapmadığı için mi...
  hııımm yoksa aşkından gözü dönmüş alfredo’ya mı? ı – ıh
  olsa olsa alfredo’nun babası germont’u dövmek isteriz bir an. ama sonra onun da , sırtında toplumun sersem baskısını hisseden , buna ragmen adaletli bakış açısını kaybetmeyen,sagduyuyu elden bırakmayan biri oldugunu anlarız.hatta hatasından döndüğünü gördüğümüz anda kızgınlıgımız caresizliğe döner.
  mycobacterium tuberculosisbakterisine kızsak , ne yazar ki, "la forza del destino"*nun önüne kim geçebilmiş ki...
  ancak ikinci abdulhamit’in gücünü bulup, tam da onun yaptıgı gibi mutlu sonlu bir la traviata sahneye koydurarak , nefes alabiliriz...
 • operadan, senfoni ork. korosundan, trt gençlik korosundan, akm'den, harbiye radyo evinden, kısaca içinden sanat geçen her yerde yollarımızın kesiştiği, şu sıralar daha hala çaylak olan çocukluk arkadaşım, sanatçı dostum, kardeşim, baritonum, sanat güneşim.
  edit: en sonunda yazar oldu, allahıma şükürler olsun. sözlük büyük bir değer kazandı kanaatimce ve ben de "şuna söylesene benim entrylere baksın da yazar yapsın, buna söylesene neden aylardır çaylağım" serzenişlerinden kurtuldum*. bol şukelalı, mafyadan uzak, zirvelerde minimum deşifreli, gol bölgelerinde aşırtmalı bir yazarlık hayatı diliyorum. annen sordukça bu yazıyı okut ona "evet teyzecim o iş olmadı ve ben deli değilim öyle tuhaf yerlere bakayım. birinde 2. monitör tavanda da tv var."
 • ayrıca bugün itibari ile doğum günü olan çaylak *.
 • ayrica an itibariyle:
  siddetle (bkz: ankara la traviata opera zirvesi)