şükela:  tümü | bugün
 • paris'te bir apartmanda gecer anlatilanlar, ya da bu apartmanda ikamet etmekte olan kisilerin yasamlarindan grotesk kesitler aktarilir okuyucuya. son derece maharetli betimlemeler kullanilmistir oykulerde. hikayeden hikayeye atlanirken matemetiksel bir algortima izler perec.

  okunmasi, yasamin bir yapboz olarak algilamasiyla sonuclanabilir. yuce bi kitaptir, insana cok sey ogretmektedir.
 • oulipo (ouvroir literature potentielle) [gizil edebiyat işliği-gizediş] akımının önde gelen romanlarından. yazarı george perec. karışık, karmakarışık bir kurgu, bir labirent. bulmaca çözmeyi sevenlere..
 • 1994 yılında, o zamanlar mitos'tan çıkan baskısını büyük bir cevvaliyetle ve kendimi şartlayarak bir haftada okuyup bitirdiğim, beynimde lüzumsuz spazmlara yol açan kitap. belli bir okuma keyfi aldığımı hatırlıyorum ama onun dışında ne kalmıştır bana bu züccaciyeci dükkanını hatırlatan kitaptan, bilemem. belki bir tortu. o da çok derinlerde. bir de kitabın epigrafı: 'bak. bütün gözlerinle bak.'
 • mitos yayincilik'tan cikan baskisindaki resim de yazarin kendisine aittir . ayrica, (bkz: ismail yerguz) .
 • çerçeve öykünün içine yüzlerce öykü yedirilmiş, betimlemenin doruğuna çıkılmış, ustaca yaptığı göndermelerle gönül çelmiş (olmadık yerde optimus maximus'a rastlayabiliyor insan!) bir perec başyapıtı. iyi ki yeniden bastı yky.
 • bu kitabi carpma girisimlerini her ziyaretinde acik eden kizilderili bir arkadasa karsi aslanlar gibi savundugum, okumadigim halde onu bir kutsal kitapmiscasina algilayip surekli okunmasi gereken o kutlu ani bekledigim ve halen alinip da okunamayan kitaplar rafindaki mustesna yerini muhafaza eden hacim sahibi eser..
 • georges perec’in 1978 tarihli romanı “yaşam kullanma kılavuzu” onceleri hepsi birbirinden belirsiz 3 ayrı eskizden oluşuyordu. ilk eskiz, bir romana ya da öyküler topluluğuna 10x10 greko latin çifte dördül diye bilinen bir matematiksel yapıyı uygulamaya dayanıyordu. ikincisi, muglak bir biçimde, paris’te bir binanın ön cephesi kaldırılırsa göreceğimiz şeyleri betimlemeyi öneriyordu. üçüncü eskiz, yazarın 1969’da kurduğu bir yapboz sırasında düslenmişti. perec, bu üç başlangıç noktasını birbiriyle buluşturdu. romanın kurgusu, kahramanların yaşadığı apartmanın kesiti ile çifte dördülün diyagramının birbirlerinin üstüne tam olarak uymasına dayanıyordu. binanın her odası, cifte dorduldeki hücrelerden biri ve kitabın bir bölümü oldu. cifte dordul tarafından belirlenen permütasyonlar her bölümün yapıtaşlarını oluşturdu. tıpkı bir yapbozun parçaları gibi dağılmış bölümler, yazarın dostları, tarihten ve edebiyat dünyasından alınmış kahramanlar, metinler “yasam kullanma kılavuzu”nda büyük bir titizlikle yan yana geldi, zincirlendi, iç içe geçti.
  perec, romanda hem baştaki uc ayrı tasarısını, hem de tum tarihsel ve kulturel birikimini enlem-boylam sabitligi soz konusu olmadan, paris’te bir apartmanda ust uste bindirmiştir ve bu apartmanı romanının bas kisisi yapmıştır.
  (http://home.wxs.nl/…i000/oulipo/perec/dortsekil.htm)
 • degerli musterimiz
  eminiz ki, bu urunu kullanmaktan dolayi memnun kalacaksınız. urunden en iyi sonucu elde edebilmek icin lutfen bu kullanma talimatını mecbur kalmadıkca okumayınız. urunumuzu kullanmanın en iyi yolu kullanmayı kendi kendinize ogrenmenizdir. merak etmeyin urunumuz cok saglam olup basarisiz denemelerde bile kolay kolay hasar gormez. bu nedenledir ki urunumuzun bozulmasindan korkmak neticesinde urunu kullanmaktan cekinmek urunu kullanmayi hicbir zaman ogrenemeyeceginiz anlamina gelir. urunun kullanim olanakları neredeyse sınırsızdır ve her an daha once kullanmadıgınız bir ozelligini kesfedebilirsiniz ama urunu aldiginiz ilk 10 ila 15 yıl icinde mumkun oldugunca kullanmali, ve urunun kullanımı konusunda bu zaman diliminde yeterli tecrubeyi edinmelisiniz. urunu kullanirken grup halinde calısmanız onerilir ama bu sizin urununuzu baskalarinin kullanacagi anlamina gelmemelidir. herkes kendi aldigi mamulu kullanırken ortak bir payda yaratarak takım calısmasına yonelmeli ve tabiri caizse voltran olusturmalıdır. siz ben kendim kullancam urunumu kimseyle paylasmak istemiyorum derseniz voltranın karsisinda tek basiniza bir kaplan olarak afedersiniz penis gibi ortada kalırsınız o yuzden urunumuzun ustun ozelliklerine ragmen, havaya girip vay be ben neymisim deyip afedersiniz poponuzun kalkması sizin zararinizadir. urunu kullanırken grup veya bireysel olarak farketmez etrafinizda aynı urunu kullanan kimseye urunun kullanımı hakkında soru sormamalısınız, zaten sorsanız bile yanıt alamamanın yanında diger kullanıcıların size farkli gozlerle bakmasina sebep olursunuz.
  simdi daha once 1. sayfada degindimiz konuya donelim. "urunden en iyi sonucu elde edebilmek icin lutfen bu kullanma talimatını mecbur kalmadıkca okumayınız." demistik ve siz bu kılavuzu okudugunuza gore 2. sayfada bahsettigimiz zaman dilimini urunu kullanmayı ogrenemeden asmis durumda olmalisiniz. malesef garanti kosullarimizda belirttigimiz gibi garanti suremiz 5 yildir dolayisiyla sizin icin yapabilecegimiz bisey yok. onerimiz urunu bundan sonra daha verimli kullanabilmeniz icin bu kılavuzu yakmanız ve urunu kullanmaya mecbur kalmanız olacaktır.
 • tam anlamıyla zevk alabilmek için has bir puzzle meraklısı olunması gerektiğine inandığım perec kitabı.
 • buzdolabınızda bulunan herşeyi teker teker markalarıyla yazın. sonra bakliyatların konulduğu dolabı bulun, ona da aynı şeyi yapın. bunu bütün apartmanı içine alacak kadar genişlettiğinizde yaklaşık 600 sayfalık bir kitap yazmış olacaksınız. ismini yaşam kullanma kılavuzu 2 koyabilirsiniz.
hesabın var mı? giriş yap