şükela:  tümü | bugün
  • kendi capinda iddiali bir iskoc viskisi.
  • fransa'da öğrencinin dostudur.
  • bunun en sikkosundan bir şişe var elimde, ucundan azıcık içtim, 2 senedir falan o şekilde yatmakta, az önce tadına baktım kalanının, gerçi aldığımda da dandikti amma, şimdi daha bir dandik geldi bana, acaba bozuk mudur diye meraklanmaktayım. meret de ispirto gibi, bir yudum içtim sanki metil alkol aldım direkt beynimi boğazımı sikertti attı. velhasıl dandik bir viski diyebilirim.

edit: bir iki daha içtim, zehir mübarek, neyse artık bu şişeyi, boğaz ve diş ağrılarında ilaç olarak değerlendirmek için saklayacağım, en yararlı hali de bu olur kanımca.
  • şöyle elime geçmiş viskidir.

sırbistan'dan dönerken çok ucuz diye 4,5 viski alıyordum. adamla konuşurken hadi bi tane de senin önerdiğin bir şey alayım dedim. bana bu lanet şeyi verdi, satamadıklarını mı kakalıyor neyse artık; adama da markaya da baya sövmüştüm.
  • bu gece 12 yıllığını yudumladığım iskoç viskisidir. blended değil, pure malt olanı hakkında yazıyorum.

denemeyi istiyordum, bir duty free'de denk geldim.

öncelikle bu viskinin bir özelliği var, single malt değil, blended değil, pure malt viskidir. eskiden vatted malt olarak da adlandırılıyordu. (johnnie walker green label da işte bu türe giriyordu, artık üretimi yok, daha kaliteli single maltlardan üretiliyordu gerçi) sadece highland single malt viskilerinden bir karışım.

şu anlama geliyor, en genci 12 yıllık olmak üzere, iskoçya'nın çeşitli single maltlarından oluşan, içine kesinlikle tahıl viskisi eklenmemiş, sadece kaliteli arpa kullanan birçok damıtımevinin viskilerini bünyesinde barındıran bir tür.

tadı biraz keskin, bir single malt değil ama bir blended tercih edileceğine özellikle malt viski sevenlerin kesinlikle tercih etmesi gereken bir viski. aftertaste uzun, ama yumuşak değil.

özellikle fiyat performans açısından başarılı. duty free bölgelerinde 60-70 tl arasında 70cl olan şişesi bulunabiliyor. 2008'de bir ödül dahi almış. 2005'e kadar iskoçya'dan toplanan single maltlar, fransa'da şişeleniyormuş, o tarihten beri sadece iskoçya içerisinde şişeleniyor.

bütçeniz kısıtlı ise ve blended sevmiyorsanız, kesinlikle deneyin derim.
  • evde 4 litre chivas olmasına ve "ben bunu içmem" dememe rağmen an itibariyle iki kişi litrelik olanlarından bir tane bitirdiğimiz viskimsi.

lezzetli mi? hayır.

sert mi? çok.

bir daha içer miyim? hayır.