şükela:  tümü | bugün
 • bu bakterinin en önemli özelliği karbohidratları parçalayarak laktik asit yapmasıdır. hareketsiz, sporsuz, kapsülsüz, gram pozitif, mikroaerofil veya anaerop, görünümleri polimorf yapılı, kalın bazen ince, tekli bazen kısa zincirler halinde bakterilerdir. zenginleştirilmiş besiyerlerinde daha kolaylıkla ürerler. 5 –55 oc ’de ve ph 5-6 sınırlarında daha iyi ürerler.

  bakteri insan ağız, bağırsak ve vagina da normal flora bakterisi olarak bulunur. insanlarda diş çürümelerine neden olurken, endokardit ve menenjit enfeksiyon etkeni olarak da bulunabilir.

  lactobacillus acidophilus
  insanlarda yoğun karbonhidratla beslenenlerde, anne sütü alan bebeklerde ve çürük dişlilerde ağız ve bağırsak normal florasında bulunur. yeni doğmuş ve buluğdan menopoza kadar olan dönemde yetişkin kadınların vagina florasında bulunan ve döderlein basilleri adını alan bakterilerdir. vagina epitelindeki glikojenden laktik asit meydana getirerek ph 4 - 4.2 ye kadar düşer ve böylece patojen bakterilerin yerleşmesi engellenir.

  alıntıdır.
 • vajende bulunan gram + basil
  fakültatif veya zorunlu aerob bakteridir.
  düşük phda iş görür (bkz: vajen)
 • insanlarda yoğun karbonhidratla beslenenlerde, anne sütü alan bebeklerde ve çürük dişlilerde ağız ve bağırsak normal florasında bulunur.
  yeni doğmuş ve ergenlikten menopoza kadar olan dönemde yetişkin kadınların vagina florasında bulunan ve döderlein basilleri adını alan bakterilerdir. vagina epitelindeki glikojenden laktik asit meydana getirerek ph 4 - 4.2 ye kadar düşer ve böylece patojen bakterilerin yerleşmesi engellenir.
 • bu işlerin tercümesi komik dursa da,
  "asit sever cins, sütçül-basil tipi bakteri" gibi tercüme edilebilir.
  ...
  gerçekten komik olansa şudur:
  vajende bulunduğuna ve diş çürükleri ile de bağdaştırıldığına göre...
  cunnilingus merakı dişinizi çürütebilir.
  ...
  edit:imla
 • efendim, bu probiyotik bakteri, tertemiz kokan, misler gibi, sağlıklı bir vajinaya sahip olmak için vücudumuzda bulunması elzem olan şeydir.

  kullandığımız antibiyotikler bu ve bunun gibi diğer faydalı bakterileri öldürür. faydalı bakteriler ölünce, zararlı bakteriler ve mantarlar bundan yüz bulup, bağırsağımızı ve vajinamızı ele geçirirler. sonuçta, vajina mantarı ve bağırsak sorunları karşınıza çıkar.

  sağlıklı bir vajina için yapmamız gereken şey, bu probiyotik türüne sahip bir maya ile kefir veya yoğurt yapıp bol bol yemektir.

  alelade yoğurt mayasının içinde bu bakteri çoğunlukla yoktur. bu nedenle probiyotik bir maya almak lazımdır. en yakın migrosta bulabildiğim “büyüyo” markalı probiyotik mayada bu probiyotik bakteriden bulunmaktaydı. alıp hemen yoğurt yaptım ve harika oldu.

  ayrıca, probiyotiklerin beslenmesine yardımcı olan gıdalara prebiyotik denmektedir. sarımsak da bir prebiyotiktir. bu nedenle yukarıda bahsettiğim marka veya başka bir markadan maya bulup yoğurt yapıp sarımsakla yerseniz vajina sağlığınız düzgün olacaktır. tabi en az 3 gün kimseye yaklaşmamanız önerilir.
 • kefirde bolca bulunur ve kilo aldırtır.
hesabın var mı? giriş yap