şükela:  tümü | bugün soru sor
 • selanik’te yemek ve eğlence yaşamının merkezlerinden biri. bir nevi barlar sokağı. tsimiski caddesi’nin sonunda ve limanın hemen arkasındaki trafiğe kapalı bu bölge olan ladadika, osmanlı döneminde gemilerin yük indirip bindirdiği aylaklarına ve iş arayanların mekanıymış… şimdi bunun acısını çıkartırcasına eğlence var.
 • zithos adlı "free house" pub tam 28 marka dünya birasını (8 tanesi draft) (bkz: draft/15) birlikte bulabileceğiniz ender bir mekan. füme domuz pirsolası veya sosis tabağı ile tavsiye edilir.

  panoramik görüntüsü için: http://www.hit360.com/capsis/en/ 'de ipix içinde "astoria" butonuna tıklayınız
  (görüntüde astoria hotel , zithos ve ladadika'da havuz başı yer alıyor)

  http://www.netmachine.gr/…ploads/2008/05/zithos.jpg
 • selanikte eglenmek icin pek cok secenegi bir arada bünyesinde barindiran hos sokak. isteyen kaldirima konulmus masalarda canli olarak icra edilen popüler yunan müzigi ya da rebetiko dinleyerek ickisini yudumlayabilir; isteyen disco-bar havasi tasiyan ve popüler dünya müzigiyle ziplayarak eglenebilecegi bir mekana gidebilir; isteyen $ik bir tavernada yemek esliginde müzigin tadini cikarabilir.
 • ismini burda bulunan cicekcilerden alan, selanik'teki salas meyhanelerin mekani. bir yanda salas mi salas, tuvaletlerine girmeniz mumkun olmayan meyhaneler, kapida nevizade sokagi misali "buyrun iceride aile salonumuz da var" seklinde musteri bayiltanlar, karsilarinda cingene cicekciler ile balik kokulari, cicek kokulari birbirine karisir... retsina tadini ilk defa tattigim burdaki bir ouzeride, bir oglen vakti daha kimseler gelmemisken, beni bu cennete getiren arkadasimla saatlerce kasetten rembetiko dinleyip ve tabak boyutundaki izgara kalamarimizi yerken bir baktik ki saatler gecmis.
 • ara sokaklarından birinde ta nisia'nın orijinali (bkz: #2305118) bulunan bölge.
 • şiddetle tavsiyem zithos'tur. illa ki oraya gidilip bir şeyler yenilip içilmelidir ya da vaktiniz çoksa tüm mekanları deneyebilirsiniz tabi. yiyip içtikten sonra yine bu mekandaki coffee world'ü de bir ziyaret etmekte fayda var.
 • rebetiko için,güzel bir ortam için,dedeleri türkiye den göçen inanılmaz dost canlısı, sevecen, müthiş pazı dolmaları yapan teyze ve amca için ladadika da gitmeniz gereken mekan; odos oneiron yunanca düşler sokağı demek. canlı müzik yapan grubun solisti orta yaşlarında bir selanik hanımefendisi. siyah eldivenleri,salkım saçak eteğiyle bir döktürüyor pir döktürüyor. ona eşlik eden beyefendinin o tok sesi öyle güzel gidiyor ki bizim zeybek şarkılarına.. hakkaten düşler sokağından şöyle bir geçiyorsunuz odos oneiron dayken.
 • mekan olarak foul tou meze, otel olarak da meydana bakan colors ladadika central tavsiye edilir.
 • menülerin yüzde doksanının türkçe olduğu mekanlara ev sahipliği yapan tarihi bölge.