şükela:  tümü | bugün soru sor
1735 entry daha
 • ben buraya gelip, bu kadını savunacak satırlarca entry girdikçe bu kadın beni daha da pişman ediyor. bakın, bir kariyer ne kadar batırılır, bir kariyer nasıl yönetilemez’in canlı kanlı, somut örneği ile karşı karşıyayız şu an.

  zaten batan bir albümden sonra toparlamak yerine jazz albümüne soyunan, onun ardından “sanki kariyerinde her şey kusursuz gidiyormuşçasına” saçma sapan bir risk alıp, country albümü yapan, iyiden iyiye sıçan bu kadın uzun bir süre inzivaya çekilip, o büyük yeteneğini törpülemek için en iyi şarkıları yakalamak adına deli gibi çalışması gerekirken bir anda oyunculuk aşkından yanıp tutuşmaya başladı.

  yani şu oscar için bu kadar deliren bu kadın, albümünü ya da müzikal kariyerini kurtarmak için didineceğine sanki disney geçmişi varmış ve oscar gibi rüştünü ispat edeceği en sağlam platformu değerlendirmeye çalışması, dibe batan müziğini kurtarmaya çalışmak yerine hiç olmayan bir alanda kendisini bu kadar ön plana çıkarmaya çalışması sinir sistemimi altüst ediyor.

  bunlar da yetmiyor, bir yandan da las vegas gibi yaratıcılık fakirliği konusunda jübile olan bi yerde enigma isimli turneye çıkıyorsun. üstelik en son albümü 2016 yılında çıkmış bir kadın olarak, hiçbir yeni şarkı olmaksızın bu turneye çıkıyorsun. ne alaka amk ?

  aslında burdaki klişe madonna & lady gaga kavgalarına girmek istemiyorum. madonna’ya hastayım, gaga’ya hayranım. bu iki kadını da ayrı ayrı seviyorum ama gaga’nın içinde yanıp tutuşan bir madonna aşkı olduğu su götürmez bir gerçek. kadın ne yapsa sanki madonna’yı alt etmek adına yapıyor gibi. müzikle ilgili yapılacak her şeyi madonna did it zaten. gaga’da bunu bildiği için oscar’a sardı. oscar, madonna’da olmayan tek şey. bunu alırsa gaga 3 gün keyif sigarası içer artık.

  haaa, bundan daha da kötü bir gelişme oldu dün. gaga’nın tüm samimiyetsizliğini ve hırs köpeği olduğunu gösteren bir gelişme. 2013 tarihli artpop albümünün en sağlam şarkılarından biri olan do what you want bildiğiniz üzere r. kelly düeti olarak yayınlanmıştı. r.kelly’nin daha şarkının yayınlandığı 2013 yılında tecavüz ve istismar davaları görülüyordu. bu sebepten ötürü şarkıya çektikleri klip yayınlanmamıştı ama gaga, şarkıyı albümü için çıktığı her platformda ve her konserde söylemeye devam etti. çıktığı turnenin setlist’ine dahil etti. hatta şarkıyı the voice’da christina aguilera ile söyleyerek iyiden iyiye önemsediğinin altını çizdi.

  şimdi ne oldu peki ? dün ise gaga bir açıklama yaparak r.kelly ile yaptığı bu şarkıyı, başta apple music, spotify olmak üzere tüm dijital mecralardan kaldıracağını, böyle bir olayı kabul edemeyeceğini açıklamıştı. abi sen şaka mısın derler adama ? şarkıyı 2013 yılında yayınlıyorsun, 2018’e kadar her türlü ortamda şarkıyı söylüyor ve şarkının performansını sergiliyorsun ama ne hikmetse, “oscar adaylığı söz konusu olduğunda bir anda vicdanın kabarıyor ve bugüne kadar ekmeğini yediğin şarkını hiçe sayıyorsun”. kusura bakmayın ama, oscar komitesinde nasıl bir amca varsa “sözü geçen”, biraz da muhafazakar bir ideolojiye sahipse gaga pek güzel birilerinin “biz görmeden” götünü yalıyor. ki r.kelly şerefsizinin avukatı da olayın tam olarak oscar'a yaranmak olduğunun altını çizmiş. yazık, bitik xtina'da gaga'nın dijital platformlarda şarkının kendisi ile olan versiyonunu bırakması sonrası gaza gelerek tüm platformlardan gaga'ya mesajlar gönderdi. ona da ayrıca üzülüyorum.

  yemin ederim bu karının dramalarından, acılarını bu kadar şişirerek yaşamasından, ota boka ağlayıp duyar kasmasından içim şişti. sektörde kimler kimler neler yaşıyor anasını satayım, anasının ocağına göktaşı yağmışta, ssk’dan ilaçlarının ücretini karşılayamıyormuş gibi bir yaygara koparıyor sürekli. birader adam gibi çık müzik yap, sikerler senin dramanı da, acılarını da. sahip olduğun o büyük sesin, o güzel müzik tarzının, inanılmaz yetenekli ruhunun hakkını ver. sektörün en en yetenekli insanlarından bir tanesisin, sesin, dansın, görsellik ve moda anlayışın, sanata kattıkların çok çok fazla. yapımcı sevgilisi sayesinde patlamış ve ilişkisi bittikten sonra sektörden sildirilmeye çalışılan keko zırlamaları neden ? toparlan. bıktırma kendinden.
 • white skin black soulcum gayet güzel özetlemiş r kelly mevzusunu.

  peki ama lady gaga'nın durup dururken twitter'dan bir özür metni yayınlamasının sebebi neydi ki?

  zira, tee 2013'te yayınlanan bir albümdeki şarkı sebebiyle neden 6 yıl sonra özür diliyor ve şarkının kaldırılacağını belirtiyor? (ki, şarkı kaldırıldı dinleme servislerinden - apple music'te de kontrol ettim, yok.)

  bunun sebebi, r kelly hakkında bir belgeselin hazırlanması ve yayınlanması.
  surviving r. kelly isimli belgesel r kelly'nin hakkında, belgesel 6 bölüm olarak 3 ila 5 ocak arasında lifetime'da yayınlandı.
  belgeseli izlemediğimi belirteyim bu arada.

  mevzunun lady gaga ile olan bağlantısını anladınız, yaptıkları düet. belgeselin yapımcısı dream hampton, elbette ki konuyla ve r kelly hakkında konuşmak için lady gaga'yla iletişime geçmiş ancak lady gaga bunu reddetmiş.

  lady gaga'nın düet yayınlamasına, hatta şarkıya (yayınlanmamış) bir klip de çekmesine rağmen r kelly hakkında konuşmak istememesi karşısında eleştiriler yükseldi.
  bakınız: fox news, cosmopolitan

  dünya çapında daha pek çok (ve önemli) haber kaynağında çıkan bu haber sonrasında insanlar "oha filan oldular", çünkü kadın konuşmuyor. işte 4-5 gün süren bu eleştiri fırtınasının ortasında kalan ve oscar'ını kaçırmak istemeyen lady gaga, yine, çorba gibi bir açıklama yayınlayarak özür diledi. daha doğrusu dilemek zorunda kaldı.

  söylediği şeylerin hiçbir kıymeti yok bence. zira şarkıya çekilen klibi son anda yayınlamaktan vazgeçmesinin bir sebebi r kelly ise diğer sebebi de terry richardson. 2001'den bu yana hakkında çeşitli iddialar olan richardson klibi çekmiş ancak klip yayınlanmamıştı. çünkü 2013'te hakkında change.org'da imza kampanyası başlatılmıştı.
  2017 yılında valentino, bulgari, conde nast markalarının yanı sıra vogue, glamour, wired, vanity fair ve gq richardson'la çalışmayacaklarını açıklamak zorunda kalmışlardı.
  çünkü o da bildiğin modellerin kendisiyle ilişkiye girmesini isteyen, onları taciz eden ve onlara kötü davranan biri.

  yani lady gaga'nın bir şarkıda iki cinsel saldırganı bir araya getirmeyi başarması evrenin bir tesadüfü olamaz gibi geliyor bana.
  ardından "çok gençtim" demek de bir işe yaramıyor bebeyim.
2 entry daha