şükela:  tümü | bugün
  • kötüye giden kariyer nasıl toparlanır göstermiştir. madonna'nın gençlik yılları gibi. herşeyi deniyor. bir de özüne dönen güzel bir pop albümü çıkardı mı bu iş tamamdır. darısı madonna 'nın başına.
  • oldukça seksi taş gibi bir kadındır. güzel demiyorum bakın. ama bir çok güzele tercih edilir. işin garibi önceden böyle gelmezdi. şey olmuş bu kadına, bi şey olmuş, çok şey olmuş. en güzel kötü olma sebebi ya da en güzel kötü ve de en güzel yeri götü.
  • gaga oscar alacak demiştim ve aldı şimdii uzuun bir yazı sizi bekliyor arkada heal me eşliğinde gaga'yı savunacağım neden mi?
    (bkz: nick entry uyumu)

şimdi sayın gaga severler ve sevmeyenler. ben tam tamına 10 yıldır (hatta 11'de olabilir) gaga'nın attığımı adımı takip eden, istanbul konserinde diamond circle erken giriş ile aramızda 5 metreyle gaga'yı izleyen ve dinleyen sıkı takip eden hayranlarından biriyim. bunları belirtiyorum zira madoş fanları ve 2 gündür gaga'yı takip edenler salça olmasın.

lady gaga'yı 2009'da love game şarkısıyla keşfettim sadece dediğim tek şey şu oldu 'wow' ..
    tarzı, sesi, bakışları, kendine olan güveni muazzam. bu kadın dedim dünya starı olacak kaçarı yok. sonra ne mi oldu? love game şarkısının da içinde yer aldığı the fame albümü, dance/electronic albums listesinde bir numaraya yükseldi (tabi benim dememle değil) ve bu listede 106 hafta bir numarada kaldı. albüm de dünya çapında 15 milyondan fazla sattı. daha sonra ver elini dünya starlığı..

2009-2012 arasında attığı adım, giydiği her kıyafet, aldığı nefes bile olay oluyordu. gaga çok zeki bir kadın, onu sevdiğim için demiyorum ciddi anlamda zeki ve kurnaz bir kadın. o yıllarda kaçık tarzda giyinen bir ünlü yoktu, gaga o açığı çok çok başarılı bir şekilde değerlendirdi ve şimdi de (sesi ve şarkıları hariç) onun ekmeğini yiyiyor.

ünlü olma aşamasında da yok midesinden 5 litre sperm çıktı, yok penisi var, yok önceden erkekmiş sonra kadın olmuş, yok hermafroditmiş, et elbiseymiş falan kendinden o kadar iyi bahsettirdi ki ister kendisi, ister arkasındakiler olsun gaga'yı dünya starlığına çok güzel pazarladılar.

birde gaga'da şeytan tüyü var, sevmeyende neden sevmediğini pek bilmez. en fazla yapmacık falan der. dünyaya çok başarılı bir şekilde pazarlanmış olsa dahi kendisi kesinlikle boş bir insan değil. sesi olsun, sahne performansları olsun, yaratıcılığı olsun, şarkıları olsun şapka çıkartır.

peki sonra ne oldu da attığı adımı olay olan kadın birden adından söz ettirememeye başladı? (şuan olmasada önceden acı ama gerçek öyle'ydi'.)

born this way albümü de, the fame/the fame monster kadar olmasada çok güzel başarılara imza attı lakin ondan sonra ki albümleri 'artpop' ve 'joanne' (cheek to cheek'i şuan saymıyorum.) gaga'ya istediğini veremedi. (hatta gaga'nın artpop albümünden nefret ettiğini ve poptan bile soğuduğu söyleniyordu.) (bence güzel bir albümdü en azından do what u want, sexx dreams, applause ve mary jane holland gibi güzel şarkıları kazandırdı.)
    gaga her ne kadar zeki bir kadın olsa da bir o kadar da strateji özürlü bir kadın.
    ilk zamanlarda ki kıvrak zekasını artpop ve joanne'de bir türlü yakalayamadı. the fame/monster'a göre düşük albüm satışları ve düşük stream'ler gerçekleştirdi. bunun en büyük nedenlerinden biri gaga'nın tarzının değişmesi bir diğeri ise prodüktörlerin değişmesidir. dünyada müzik algısı da değişince (rapçiler, k-pop ve latin müzikleri ve çerez müzikler gibi) gaga da bocalamaya başladı taa ki a star is born filmine ve albümüne kadar..

gaga artpop çıktıktan sonra bocalayınca cheek to cheek jazz albümüyle toparlamış grammy kazanarakta ben hala sapasağlam buradayım demişti. bu joanne albümünden sonrada ben her ne kadar ölen halam için yaptım albümü liste başarısı umrumda değil dese de her sanatçı, emeğinin hakkını almak ister.
    joanne de ona 1 grammy kazandırsa da hala gaga'nın istediği başarı oranı geçmişe göre düşüktü.

yine madoş fanları ve antiler gaga is over!! demeye başlarken gaga, a star is born filmiyle ve albümüyle öyle bir dönüş yaptı ki herkes dumura uğradı. a star is born albümü dünya çapında 5 milyon albüm satışı, 2 milyar stream ve haftalarca listede bir numara kalarak büyük başarılara imza attı. shallow şarkısı 32 ödül olarak 'beyonce'nin formation' şarkısını zirveden indirirek, en çok ödül alan şarkısı ünvanını aldı.

gaga 2019'a öyle güzel bir giriş yaptı ki aynı yılda grammy, bafta, golden globe ve oscar kazanan tek sanatçı olarak tarihe geçti. 'ama kadının arkasında illumemati var tabi oscar da alır' diyenler madem illumemati herkesin arkasında e madem bu kadar kolay sizde geçin illumematinin önüne sizin de arkanızda olsun nasıl fikir?

a star is born albümü kesinlikle ödülleri hak eden bir albüm, balon bir albüm değildir. shallow, always remember us this way, is that alright, i'll never love again ve heal me parçaları albümün zirve notalarıdır. gaga'nın bradley cooper ile uyumuda çok başarılı.

bugüne kadar 40 milyonu aşkın albüm ve 140 milyonun üzerinde single satışı ile müzisyen, söz yazarı, dansçı, prodüktör, aktris, modacı ve daha bir çok unvana sahip lady gaga'ya balon demek için tekrar düşünün.
    (düşündüğün halde yinede balon diyorsan, artık düşünmeyi bırakmanın vakti gelmiş olabilir...)

o yüzden gaga yok oscar'ı hak etmedi yok bilmem ne diyenler için de gaga'nın size güzel bir hediyesi var;
    https://eksiup.com/cd1ce7bd6885
    :)

ve şunuda eklemeden edemeyeceğim, hayatımda gördüğüm en güzel fake pr çalışmasından biride şu olabilir birde binlerce tweet atıldı haha, helal bize!
    https://eksiup.com/140c57df5129

edit: linkler düzeltildi.
  • kimden ne gibi bir torpili var da oscar adayı olduğunu anlamadığım şarkıcı.
    a star is born'daki performansı o kadar kötü ki filmin sonunu zor getirdim. yüzündeki estetiklerden zaten mimik filan kalmamış. olanını da kendisi kullanamıyor.
  • iyi şarkıcı / kötü oyuncu
  • imajı anti-güzel’den divalığa doğru trajik bir şekilde evrilirken sesi her geçen gün daha güçlü ve güzel hale gelmiş olan müthiş yetenekli şarkıcı.
  • kendi deyimiyle yeni albümüne gebeymiş.*
  • söylentilere göre cyberpunk 2077'de yer alabilecek birleşik devletler vatandaşı şarkıcı. cd project red stüdyolarında görünmüş kendisi. link
  • lady gaga, the fame dönemindeki popüleritesini ilk defa yakaladı bu sene. gerçekten de soundtrack albümü oldukça büyük başarılara imza attı. aldığı ödüllerden ziyade çeşitli müzik platformlarında gayet iyi başarılar elde etmeye devam ediyor. tabi bu tip şeyler birbirleriyle bağlantılı ilerler.

film genel olarak beğenilmişti. ardından ödüller geldikçe sosyal medyanın da etkisiyle şarkılar (özellikle shallow) daha da ilgi çekti. gaga her ödül alışında tt oldu. bradley cooper ile yakın pozlar vermeleri konuşuldu. gerekli magazinsel altyapı da sağlanmış oldu ve adele’in hello ile kırdığı en uzun süre bir numarada kalma rekorunu bile ekarte etmeyi başardı. en son bu tip şeyleri just dance ile vs. yapmıştı.

gaga’nın little monster’ları dışında bu kadar dikkat çekebilmesi yeni albümü için de güzel oldu. şimdi tek yapması gereken insanları gerçekten tatmin edebilecek bir albüm. lady gaga’nın v festival konserini arada açar izlerim. o an karşısında deliler gibi eğlenen insanlar little monster değildi. sadece eğlenmek isteyen insanları gaga müthiş bir şekilde eğlendirmişti o zaman. pop müzik böyle olunca güzel. evet yıllardır iğrenç bir rap kültürü amerikayı sarıp sarmaladı ama bunun yavaş yavaş değiştiğine inanıyorum ve gaga artık yeni bir sound ile insanların ilgisini yeniden çekebilir.

önemli olan ne ödüller, ne de hayran kitleleri.. önemli olan sadece güzel müzik dinlemek isteyen, eğlenmek isteyen insanların “gaga konseri” ifadesini duyunca o etkinliğe katılmak istemeleri. madonna’yı madonna yapan en hareketli albümlerini 40’lı yaşlarda çıkarıp confessions, sweet and sticky tour gibi turnelerde full çekebilmesi, harika bir parti havası oluşturabilmesi. gaga bunu ilk yıllarında yaptı. yeniden yapabilirse tadından yenmez. kendisinden beklentim bu. tabi yine ne oldum delisi olup saçmalaya da bilir. mental olarak hiç güven vermedi çünkü şu ana kadar.

2019’da rihanna, gaga ve sanıyorum madonna yeni albümler çıkarıyor. nicki minaj, cardi b gibi tiplerden o kadar sıkıldım ki bu albümleri sabırsızlıkla bekliyorum.
  • normal insanmış lan.

(bkz: shallow)