• dün akşam odtü kkm'de harika sesleri ile bizi hipnotize etmiş eşsiz topluluk. "rain rain beautiful rain" adlı parçalarını yıllardır dinlerdim ama konserde özellikle canlı dinlediğim diğer parçaları çok daha iyi idi. en az on dakika süren ritme dayalı parçaları ruhumuzu defrag etti desem yeridir. sınırsız sevimlilikte zulu kardeşlerimiz bize mandela türküleri söylemeyi de ihmal etmediler tabi.
  • grubun adının hikayesi şöyle: kurucusu joseph shabalala ve shabalala ailesinin yaşadığı kasabanın adı,ladysmith. black; çiftlikteki en güçlü varlık olarak kabul edilen siyah öküzleri temsil etmekte.mambazo sözcüğü de zulu dilinde balta anlamına geliyor.
    yaptıkları müziğin adı isicathamiya (is-cot-a-me-ya) olup grup müzik hayatına 1960 yılında başlamış.
  • 30 kasım 2007 tarihinde iş sanat'ta muhteşem bir konser veren güney afrikalı topluluk. o güne kadar isimlerini duymadığım için de kendi cehaletimden beni utandıran, sekiz kişilik sevimli acapella grubu. ilk kere dinlemiş olsam bile, dava(!)larına inanılmaz saygı duyduğum, seslerinin uyumu tüylerimi diken diken eden grup, danslarıyla beni benden aldı tabi, orası ayrı. yalnız sanırsam aralarındakilerden yaşlıca olanı sanki romatizmaları tutmuş gibiydi, özellikle konserin sonlarına doğru yaptıkları solo danslarda "oğlum iyice şebek ettiniz beni, yaşımı başımı aldım ben hala hoplatıyorsunuz" ifadesi taşıyordu yüzünde. aksanlı ingilizceleriyle yaptıkları espriler hepimizi gülmekten kırıp geçirdi tabii bir de.
  • joseph shabalala, msizi shabalala, russel mthembu, albert mazibuko, thulani shabalala, thamsanqa shabalala, sibongiseni shabalala ve abednego mazibuko'dan olusan caz grubu. ladysmith, shabalala ailesinin yaşadığı kasabanın adı, black, ciftlikteki en guclu varlik olarak kabul edilen siyah okuzleri temsil ediyor. mambazo sozcugu de zulu dilinde balta anlamına gelmekte ve toplulugun girdigi tum yarismaları ezici bir ustunlukle kazanmalarini temsil ediyor. grammy odulunu 2 kez almisliklari vardir. isicathamiya adi verilen yaptiklari muzigin kokeni guney afrika madenlerinde kotu sartlarda haftanin alti gunu calisip yedinci gun stres atmak amaciyla olusturduklari eglencelere dayaniyor.
  • güney afrikalı, 8 kişiden oluşan (bkz: a capella) grubu.
    afrika ezgilerini, pek çok büyük sanatçıyla düet yapıp yaşatan köklerine bağlı topluluk.
  • ayrica michael jackson'in deneysel omnibus filmi moonwalker'in kapanis sahnesinde kendine yer bulan koro grubu.
  • dally parton ile yaptıklar knockin' on heavens door cover'ları güzel olan gruptur. lakin her kişinin zevkine göre değildir. geçen sene bu zamanlar bu şarkıyı youtube'da açınca arkadaşım
    çok dalga geçmişti benimle.
  • graceland albümüne katkıları ile paul simon'ın düşüşteki kariyerini toparlamasınıa büyük katkı sağlayan grup.
  • afrikada geçen ve yahut afrika kıtasıyla alakalı her filmde çalar bunlar. çalmazlar aslında söylerler. arada sırada dinlemek güzeldir. arka arkaya dinlemek feci bayar.
    best ofu:
    (bkz: izithembiso zenkosi)
    (bkz: kubi ukungalaleli)
    (bkz: uphi umhlobo)
    (bkz: yimani)
    (bkz: silgugu isiphambano)
    (bkz: limnandi izulu)
    (bkz: ayanqikaza amagwala)
    (bkz: that's why i choose you)
    (bkz: isimanga salomhlaba)
    (bkz: ungikhumbule)
    (bkz: amafutha esibane)