*

şükela:  tümü | bugün
 • norveccesi lærdal tunel. norvec bergen'deki 1600 metre yukseklikteki dag sirasinin altindan gecen dunyanin en uzun karayolu tunelidir. bergen ile oslo'yu birbirine baglar. 1995-2000 yillari arasinda insa edilmis olup, uzunlugu 24.5 kmdir. tuneli gecmek yaklasik 20 dakika surer. icinde duvarlar degisik desen ve renklerle boyanmis olup, guvenlik amaciyla trafik kameralari ve bircok yangin sondurme tupu barindirmaktadir. her 1.5 kmde bir, geri donus icin yol ayrimi yapilmistir. yapiminin 125 milyon dolara mal oldugu soylenmektedir. (bkz: sognefjorden) (bkz: flam)
 • yapımı ile beraber isviçre, alp lerde bulunan 17km lik st gottard tunelinin elinden birinciliği almıştır.
 • norvec'in batisindaki laerdal ve aurland adli kasabalarini birbirine baglayan 24.5 kilometre uzunlugundaki dunyanin en uzun karayolu tunelidir. oslo-bergen arasindaki e16 yolunun uzerindedir.

  bu tunelin icinde mavi lambalarla isiklandirilmis 3 adet magara bulunmaktadir. bu magaralarda kenara cekip dinlenebilirsiniz. 24.5 km'lik yolun tamaminda telenor ve net com mobil sebekelerinin tam cekmesi ilginctir. p1 adli devlet radyosunu da tunel boyunca cizirtisiz sekilde dinleyebilirsiniz.
  bu mukemmel tunelden ciktiktan sonra oyle bir kasaba, oyle bir manzarayla karsilasirsiniz ki o tamamiyla ayri bir entry konusudur. (bkz: aurland)
 • dünyanın en uzun karayolu tünelidir.

  24.5 km uzunluğundan dolayı insana değer verilen bir ülke olan norveç'in mühendisleri tarafından insanların aklını kaçırmaması veya klostrofobiye yakalanmaması için her türlü önlem alınmış. 6 km arayla mavi ışıkla ışıklandırılmış büyük dinlenme odacıkları inşa edilmiş. neden mi mavi? çünkü mavi ışığın insanı uyanık tuttuğu araştırmalarla tespit edilmiş.

  ayrıca tünelin ışıklandırmaları, insanların tünelin bir sonu olduğuna inandıracak şekilde düşünülmüş.

  tünel içine kıvrımlar konularak sürücü dikkatinin dağılması engellenmiş.

  yani sonuç olarak, "biz tüneli yaptık siz ne halt yerseniz yiyin" anlayışından uzak, insana değer verilen bir anlayışla inşa edilmiş. norveç'te buna benzer biz türkleri hayrete düşürecek kadar insana değer verilen daha bir çok örnek var.
 • ulan böyle tüneli norveç gibi masif ve yaşlı bi kıtada ebemde yapar. gelsin anadolu'da yapsın sıkıyorsa, efenim bizim bölge genç bir kıta, norveç daha oturmuş bi plaka üzerinde yer alıyor. oluşum yaşları arasında büyük farklar var. bu yüzden bizde tünelcilik onlara göre daha riskli ve maliyetli. şaka bir yana takdire değer bir iştir laerdal tüneli, yapımı bizdeki kadar zor olmasa da birikim isteyen bir iş ve adamlar başarmış. evet, tebrikler norveçli mühendisler.

  ayrıca serbest çağrışım için * "laerdalbakkal tüneli."