şükela:  tümü | bugün
50 entry daha
  • anlattığınız şeyin ne olduğu pek önemli değildir. mesele anlamak istediği gibi anlayan kişinin ne düşündüğüdür. buna ingilizce'de perception deniliyor. türkçe'e sezgi, anlama, kavrama olarak da çevrilebilir. özellikle narsist kişilik bozukluklarında çarpışık bir kavramdır.

inception filminde bununla ilgili güzel bir sahne mevcuttur.

--- spoiler ---

kişiye bir düşünce aşılamak için bilinçaltına rüyalar sayesinde girerler, hatta rüya içinde rüya görmesine sebep olarak iyice derine sızarak, buraya basit bir düşünce yerleştirirler. bilinçaltına uzun uzun açıklama yapmak yerine bir sembol koyarlar ve o kişinin sezgisini, karar verme yeteneğini değiştirir.
    --- spoiler ---

bu filmi izlerseniz laf anlatamadığınız insanları daha iyi anlarsınız, o sembolik düşünce bu kişilerde çok derindir ve ne dediğiniz önemsizdir. şöyle de diyebiliriz mantıklı bir cümle de kursanız o düşünce kalıbı kişide çarpışıksa, sizin düşüncesiniz çarpışık düşüncelerle eritir ve beyin hala eşlik ettiği temel düşünceyi izlemeye devam eder. yani yanlış düşünce kalıbı devam eder.
    (bkz: tartışmanın gereksiz olduğu insan tipi/@karanlikruya)
  • konuşup enerji harcamanın gereksiz olduğunu anlamaktır.
  • ''peki'' dersin sorun hallolur, zaman ve enerjin de sana kalır.
    zira ömürler kısıtlı, sonlu bu yüzden de çok değerli.

tanım : yapıldığında güzel sonuçlar veren eylem.
  • bu seviyeye ermek zaman alır ve olgunluk belirtisidir.
  • bu level a geldim, ama henüz tam olamadık demek ki.
    bazen, acaba gol mü yedim? diyorum.
  • karsinizdaki insani bir sure tanidiktan ve notunu verdikten sonra yapilandir. mesela daha onceden ayni kisiye bir seyleri anlatmayi elli kere soylemissinizdir ve hala anlamamistir. elli birinci seferde nasil olsa bir sey degismeyecek diyerek kendinizi ogrenilmis caresizligin kollarina birakirsiniz.
  • bıkkınlığın getirdiği reflekstir.çoğu zaman istemsiz yapıyorum.o kadar çok bilgisiz,cahil,fevri insan var ki etrafta...burada bile geçerli bu.her entrye atar gider yapan bir sürü tip mevcut,başta da dediğim gibi bıkkınlığın sonucudur.
    (bkz: yav he he)
  • ilk sen vurdun, ilk sen tükürdün, ilk sen bağırdın durumu değilse, işin içinden çıkılamayacak durumdur.. izah edemezsiniz kendinizi.. yanlış olanın kabul görmesi için önce net şekilde yanlışının olması gerekmez mi?
  • eğer karşındakinin düşündüğünü değiştiremeyeceksem uğraşmıyorum bile. aynen kardeşim en haklısı sensin aynen.
70 entry daha