• çocukluğumda hafta sonları bu çizgi filmi izlemek için erkenden kalkardım. yine bir cumartesi sabahı aklıma düştü. bir bölümün başında bu hafta muhteşem istanbul şehrindeyiz dediğinde acayip heyecanlanmıştım. sonradan arka planda yarışmayı izleyen kadınları çarşaflı peçeli, erkekleri de göbekli, fesli, ak sakallı görünce küfür etmiştim bu nasıl istanbul diye. yarışmacılar bile oyunlarda fesli yarışmışlardı. o zamanlar anlamamıştım ama bölüm boyunca fesli hindi olayını bile şimdi anlıyorum. ne istediniz ulan bu ülkenin çocuklarını umutlandırıp utandırarak?

ben de çoğu yazarın söylediği gibi gerçek kötüler tarafını tutardım ve en azından istanbulda gerçek kötüler kazandı diye sevinmiştim. bir yazar yazmış gerçek kötüler toplamda iki kere kazandı biri türkiye diğeri fas. hile hurda ve kötülüğün kazanabileceği iki şehir mesajı var diye. ulan yayında ve yapımda emeği geçen herkesi ilk gün ki hislerimle tekrar yad ediyorum.

tanım: doksanların meşhur çizgi dizisi.
  • joseph barbera ve william hanna'nın (hanna-barbera productions) dünyamıza kazandırdığı; 1980 ve 1990'lı yıllarda doğan çocukların fazlasıya beğenisini kazanan en eğlenceli ve keyifli prodüksiyonlarından biri. 1960'lar ve 1970'lerdeki karikatürlerinden olan ayı yogi, scooby-doo ve çeşitli çizgi film serilerinin en popüler ana karakterlerinin yer aldığı yapım deyim yerindeyse tam bir şampiyonlar ligi gibiydi.

yanlış hatırlamıyorsam 1977 - 1978 yılları arasında abc kanalında iki sezon halinde yayınlanan ve çocukluğuma ait en güzel hatıralara sahip olan çizgi filmdir. "scooby doobies", "yogi yahooeys" ve "really rottens" takımlarının farklı ülkelerde olimpik stilde yarıştıkları oyunlarda havalı, esprili, soğukkanlı "snagglepuss" ve "mildew wolf" spikerlik yapıyordu.

spor, komedi gibi unsurları içermesinin yanı sıra eğitici bir yanı da vardı. zira oyunların gerçekleştiği yerleri, merak edip araştırarak kısıtlı da olsa coğrafi bilgiye sahip olmamızı sağlıyordu. bununla birlikte hedef kitlesi olan çocuklar için eğitime destek olmak amacıyla hazırlanmış belli konularda bilgiler sunuyordu. kısacası tüm bunları derlediğimizde muhteşem bir konsepte sahipti.

böylesine kalabalık bir yapımda en sevdiğim karakter ise, really rottens takımından antropomorfik bir köpek olan mumbly'dir. takımı kaybettiğinde veya hile yaparken yakalandığında kendisinin o öfkeli mırıldanmaları ve yüz ifadeleri hâlâ zihnimde. hatta o meşhur gülüşünü zaman zaman taklit etmekten büyük keyif alırım.

joseph barbera ve william hanna... sizi şükran ve muhabbetle yâd ediyorum.
  • insanda yogi'lere bir hayranlik bir acima uyanmasina sebep olan cizgi film. neden derseniz yarisma ne olursa olsun yogiler ondeyken scooby doobie'ler bir sekilde one gecmeyi basariyorlardi. yani bunun coyote'yi veya tom'u tutmaktan pek de bir farki yok. bir ornek gerekirse, efendim yarisma kumdan kale yapma. yogi binbir guclukle kum tasiyor yarisindan fazlasini dokerek, bobo da o gelen az miktada kumdan minyatur bir harika yaratiyor. yarismanin sonunda tam degerlendirme yapilacak bir dalga o sirin kaleyi alip goturuyor. scooby'ler birinci oluyor. bu ne haksizlik, insanin icine oturyor yahu. sinir olurdum fena halde
  • takımlar ve oyuncuları aşağıdadır.
    90'lı yılların pazar sabahlarının en sevilen, insanları çocukluğuna götüren çizgi filmidir.

(bkz: scooby doobyle)
    scooby doo (takım kaptanı)
    shaggy
    scooby-dum
    dynomutt
    blue falcon
    kaptan mağara adamı
    brenda
    dee dee
    taffy
    speed buggy
    tinker
    babu
    hong kong phooey

(bkz: yogi yahooeys)
    ayı yogi (takım kaptanı)
    bobo
    cindy
    akıllı bıdık (huckleberry hound)
    pixie ve dixie (fareler)
    mr. jinks
    hokey wolf
    yakky doodle (yavru ördek)
    wally gator (timsah)

(bkz: gerçek kötüler)
    değerli (mumbly), (takım kaptanı)
    dread baron
    dalton kardeşler
    dinky
    dirty
    dastardly
    mr. mrs. ve junior creepley
    magic rabbit
    daisy mayhem
    ahtapot orful
    sooey (domuz)
  • "şerefsizler şike yapar şikeyide scooby dolar" diye bağırırdık toplanıp evde bu çizgi film izlenirken ...
  • gerçek kötüler'in yalnızca ay'da geçen yarışı değil, ondan evvel bir yarış daha kazandığı (hatta o bölümün son ayağında ahtapot yarışmıştı), taraf tutma güdüsüyle çocuk kuşağında bile kendimi strese soktuğum, ay'da geçen yarışta üç takımın birinciliği paylaştığı, star'ın bir bölümde altyazı geçerek o ana kadar hangi takımın kaç yarış kazandığını duyurarak televizyon tarihinin en dumur hadiselerinden birine imza attığı, scooby doobies'i tuttuğum çizgi film. bu arada scooby'de şaibe arayan yogicilerin hafızalarını zorlayıp buz pateni yarışmasında yapıştırdıkları sakızları hatırlamalarında fayda var.
  • bu cizgi film beni sinirden manyak ederdi. yogiler onde goturdukleri her yarismayi son anda kaybederlerdi, deli olurdum. niyeyse scoobylere hic kanim isinmamisti, karaktersiz bir takimdilar kanimca.

gercek kotuler bir seferinde eksi puana dusmuslerdi cezalarla falan birlikte. eksi sayilari ilk o defa gormustum.
  • scooby dubiler:
    takım kaptanı: scooby doo
    eblek gri köpek: scooby dum
    scooby'nin arkadaşı korkak eleman: shaggy
    kareteci köpek: hong kong poohey
    cin: babu
    mağara adamı: kaptan mağaraadamı
    robotik köpek: dynomutt
    batman özentisi: blue falcon
    3 melek: brenda, dee dee, taffy

yogi yahuiler:
    takım kaptanı: ayı yogi
    kısa boylu ayı: bobo
    dev mor maymun: grape ape
    kedi: mr. jinks
    yogi'nin kızarkadaşı: cindy
    baba ve oğul köpekler: doggie daddy ve augie doggie
    timsah: wally gator
    mavi köpek: huckleberry hound (akıllı bıdık)
    kovboy at: quick draw mcgraw
    papyonlu kurt: hokey wolf
    fareler: pixie ve dixie
    dedektif kedi ve köpek: snooper ve blabber
    yavru ördek: yakky doodle

gerçek kötüler:
    takım kaptanı: mumbly (değerli)
    redneck hatun: daisy mayhem
    kovboy daltonlar: dastardly dalton, dinky dalton, dirty dalton
    kaytan bıyıklı pilot: dred baron
    sihirbaz: fondue
    ahtapot: orful
    tek gözü kör domuz: sooey
    kötüler sıçınca dil çıkartan tavşan: magic rabbit
    saçları önüne düşmüş bıyıklı korkunç eleman: mr. creeply
    uzun burunlu aristokrat tipli karı: mrs. creeply

sunucular:
    pembe panter: snagglepuss
    askılı pantolon giyen kurt: mildew

konuk oyuncular:
    fred çakmaktaş
    barney moloztaş
  • bütün hafta okula gitmem için beni uynadırmaya çalışan ev halkını çileden çıkarırdım. ama haftasonu bu çizgi filmi izliyebilmek için kendiliğimden kalkardım. öylesine enfes bi çizgi filmdi.
hesabın var mı? giriş yap