şükela:  tümü | bugün
 • haldun-laffer eğrisi olarak da geçer bazı kaynaklarda.
  (bkz: ibn haldun'un vergi sistemi tavsiyesi)
 • arthur laffer'in vergi gelirleri ile vergi oranları arasındaki ilişkiyi ronald reagan'a açıklamak için bir mendile çizdiği iktisadi grafiğe verilen isimdir. bu mendil abd'de bir müzede sergilenmektedir link. y ekseninde vergi gelirleri, x ekseninde ise vergi oranı yatmaktadır. laffer eğrisi, yakın dönemde mukaddeme'nin yoğun bir şekilde incelenmesi sonucunda yapılan çıkarımlar sonucu ibn-i haldun eğrisi olarak da anılmaya başlanmıştır.
 • daha çok vergi koymak daha çok vergi geliri elde etmekle sonuçlanmıyor.

  vergi belli bir eşikten sonra engelleyici oluyor. vergi verecek üretici zaten kazancım vergiye gidiyor dediğinde üretim düşüyor. tüketici bu paraya bu alınır mı dediğinde tüketim düşüyor. her iki durumda da vergi gelirleri azalıyor.

  ayrıca yüksek vergi kayıt dışı ekonomiyi besliyor.

  teşvikle vergi toplama arasında hassas bir denge var. piyasanın yavaşladığı bir ortamda teşvik gerekiyor.

  bari 700 yıl önce yapılmış tespitleri anlayabilseydik.
 • ev yapımı bira ve rakıyı bilimsel olarak açıklayan eğri.
 • senin eğri bizim burda işlemiyor kardeş
 • türkiye’de kolay kolay işlemeyen eğridir. nasıl bir psikolojiye sahipsek teorileri yıkıyoruz geçiyoruz. ne zaman işe yarayacağını merakla beklemekteyim.
 • (bkz: alkol vergilerinden 1.56 milyar tl ötv kaybı)

  darısı sıfır araçtan gelen ötv kaybının başına
 • alkol ve içki satışlarında vergi kaybını kısmen açıklayabilir.

  kısmen diyorum çünkü, tamamını açıklaması mümkün değil. bu ahmaklığı açıklayacak bir eğri yok.

  bu kadar tarımsal toprağı olan bir ülkenin, alkol ihracatçısı olması gerekirken, alkol ithalatçısı olmasına neden olan açıklanamaz bir gerzeklik gibi görünse de aslında açıklanabilir. akp iktidarı hükmettiği süre boyunca hep sıcak paraya ihtiyaç duydu. çünkü hiç tasarruf yapmadı. alkolden vergiyi azaltmaksa sıcak para değil hacmi büyütecek bir hareket.

  alkolden vergi azaltılınca, şeker üreticisi, üzüm üreticisi, pancar üreticisi, arpa üreticisi, buğday üreticisi, alkol üreticisi, şişe üreticisi, tarım işçisi, fabrika işçisi, lojistik işçisi, distribütörü, bayii, restoranı hepsi silsile yoluyla gelirini arttıracak, vergisini verecek, piyasa hacmi büyüyecek hem aynı miktarda ötv toplayacaksın, üstüne gelir vergisi, artan ihracat vs. vs.

  ama yok yarın gelecek 10 lira yerine bugün gelecek 1 lirayı tercih eden yöneticilerimiz var. zira bugün kendi yiyeceğini bilir ama yarın kimin yiyeceği belli değil mantalitesinde adamlar hep.

hesabın var mı? giriş yap