şükela:  tümü | bugün
  • "arhtur dent yatmaya gitti.onbeş basamağın herbirini teker teker çıktı. kapıyı açtı, odasına girdi, ayakkabılarını ve çoraplarını ve sonra üzerindekilerin hepsini teker teker çıkardı ve onları düzgün bir biçimde katlanmış bir yığın halinde bıraktı. pijamalarını giydi, mavi çizgili olanlarını. yüzünü ve ellerini yıkadı, dişlerini fırçaladı, tuvalete gitti, bunları yanlış sırayla yaptığını farketti ve ellerini yeniden yıkamak zorunda kaldı ve ardından yatmaya girişti. ilk 0on dakikayı önceki gece nerede kaldığını bulmak için harcayarak, onbeş dakika kadar kitap okudu, sonra ışığı kpattı ve bir-iki dakika içinde uykuya geçti.
    etraf karanlıktı. tam bir saat, sol tarafı üzerine yattı.
    birinci saatin sonunda bir dakika kadar huzursuzca uykusunda kıpırdandı, sonra sağ tarafına dönüp uyumaya devam etti. bundan bir saat sonra ise gözlerini hafifçe kırpıştırdı, burnunu hafifçe kaşıdı ama tekrar sol tarafına dönmeden dolu dolu bir yirmi dakika daha geçti. ve böylece geceyi uyanmadan geçirdi.
    saat dörtte kalktı ve yeniden tuvalete gitti. tuvaletin kapısını açtı....."
    otostopcunun galaksi rehberi- konuyla ilgili kısımdan alıntı
    insan yazarken daha iyi anlıyor doğrusu...
  • birseyi tanimlarken basa gelen hadise.
  • anlatan kişinin konunun başını unutmasına sebebiyet verebilecek hadisedir.
    (bkz: ben bunu bugün yaptım)
  • bunu yapan kişi ya roman yazıyordur ya da yalan söylüyordur.
    bir de avukatlarla öğretim görevlileri var onlar zaten apayrı yalan.
  • eğer kötü adamsanız, yakaladığınız herifi vuramamanıza, ganimetle kaçamamanıza sebep olur.
  • bazen istemeden yapılır bu.
    biri durdursun lan beni olm çok pis bi insan oluyorum o zaman be
  • kişi muhatabından hoşlandığı için lafı uzatıyor olabilir. daha fazla bakayım yüzüne, daha fazla duyayım sesini gibi son derece bencil amaçlar barındırır. eğer başını unutmayacaksa uzun cümleler her zaman iyidir. zira bir tartışma ya da benzeri durumlarda karşıdakinin takip etme ve içinden anlamlar çıkarıp size saldırma olasılığını düşürür. konuşmanızı muhatabın suratına bakıp ince bir gülümseme ile sonlandırırsanız, konuşma bittikten sonra ampulün yanma süresi size büyük zevk verir. lakin karşınızdaki sizden zeki ise rezil olma ihtimaliniz de vardır. *
  • "gereksizlik" kavramanin goreceliliginden de kaynaklanabilmektedir. sezdirmeyin laflari gereksiz buldugunuzu...
    (- sana gore gereksiz de burda osurmuyoruz heralde, dur dinle!)
    ... aman diyim superegonuzu dinleyip oturun oturdugunuz yerde. hatta not alin; o gereksiz bulunan sey/ler ileride cok gerekli de olabilir bi ihtimal.
    (- lafimi bolme dedim!!)
    ... of evet, harbi "gereksiz insan" lan bu.
  • zaman kazanmak için yapıldığı da vakidir.