şükela:  tümü | bugün
  • olur olmadık yerde lafların arasına dalan bu sempatik, sevimli adamlar nezâketi de kendilerinde barındırdıklarından dolayı araya girmeden önce kalıplaşmış olan bu sözü kullanırlar... balla kesti ya; "taabi" deriz biz de, adamın ağzından bal akacak sandığımızdan... lakin bu adam aynı dawranışı saatte 35 kere yaparsa, sapıtan insanın da onu baltayla kesmesi olasıdır...
  • - sevgili yurttaşlarım
    - cumurbaşkanım lafını balla kestim... burdan karıma, çocuklarıma, van kedimiz toparlak'a, sevenlere selam olsun demek istiyorum... buyrun...
    - saol.
  • bal markalı alettüronük testere ile laf kesme işlemi akabinde hemen bu cümle söylenir.
    (ulen bu yapışkan şey nasıl kesme işlemi yapacak onu da anlayabilmiş değiliz ya neyse)
  • latincesi: (bkz: la finu palla questum)
  • ozturk serengil in bu isimde seslendirdigi bir parca vardir.
  • "sen bana kızacan lafını kestim diye ama kızma, kötü bir niyetim yok. bal ikram etmek istedim, yer misin?" anlamına gelir.
  • trt de 90 lı yıllarda cuma öğleden önceleri yayınlanan kadın programı.
  • eskiden (osmanli doneminde) elbette ayrac falan yok.. o halde kitap okuyan insanlar okumayi kestikleri yeri daha sonra nasil hatirlayacak? ilgili sayfanin kenarina balmumu dokerek.. boyle bir adet varmis osmanlilarda. buyuk olasilikla da lafini balla kesmek deyiminin bu davranis sonucu turedigi soylenir.
  • 1965 yapımı siyah beyaz türk filmidir. komedi türündeki bu filmin oyuncuları tanju gürsu, hülya koçyiğit, ajda pekkan ve öztürk serengil'dir. yapımcı olarak da tanju gürsu imzasını gördüğümüz filmin yönetmeni aram gülyüz. filmle aynı adı taşıyan şarkıyı öztürk serengil seslendiriyor.