şükela:  tümü | bugün
  • ısaac asimov'un nightfall isimli öyküsünde geçen lanetlenmiş halkın yaşadığı gezegen. bu hikayeye göre lagash gezegeni dünyamız gibi tek bir güneş tarafından değil tam 6 yıldız tarafından aydınlatılıyordu. bu 6 yıldızlı sistemde en uygun yörüngede bulunuyordu. böylesi bir konumda bulunduğu için gezegen halkı her zaman gündüzü yaşıyordu. ancak bu gezegen halkını kıllandıran bir durum vardır. her ne sebepten bilinmez bu gezegende daha önce yaşamış önceki nesiller bir şekilde üstün bir uygarlığa ulaşıyor ardından yaklaşık olarak 2000 sene içinde bu uygarlıklar tuzla buz oluyordu. bunun nedenini bir türlü bulamıyorlardı.

ancak takvimleri 2049 senesini gösterdiği zaman lagashlılar çok garip ve ürkütücü bir olayla karşılaşırlar. gezegenlerini aydınlatan altı yıldızın altısı da batar ve gezegen geceyi yaşar. bu 2049 yılda bir gerçekleşen bir olaydır. geceyi bilmeyen lagaslılar o kadar korkar ki her yeri aydınlatabilmesi için varolan herşeyi ateşe verirler. geceyi bilmeyen, bilmediği şeyden de çok korkan bu gezegenin halkı korkusu uğruna herşeyi yakar ve sonunu hazırlar.

insan şunu sormadan edemiyor: neden 2049 sene sonra olacakları önceden bildiren bir yazıt, anıt, belge, tarihi eser artık her neyse bırakmıyor bu lagashlılar?..belki de bıraktılar ama kimbilir nelere yorumlandı bu. bir başka olasılık da geceyi bilmeyen bu varlıkların geceyi tasvir etmekten dahi korkmasıdır. bir de ilk kez gördükleri geceyi nasıl tasvir edeceklerini bilemeyişleridir. son olarak lagashlılar arasında vampir çıkamayacağı da söylentiler arasındadır.

oldukça tanıdık bir hikaye bu aslında. kimbilir kaç nesildir resetleniyor bu gezegen ve bizim hiç bir boktan haberimiz dahi yok. yaşıyoruz, medeniyetimizi yükseltiyoruz, yaşama alanlarımızı geliştiriyoruz, bariz biçimde yağmur ormanlarını, su alanlarını, dünyanın diğer tüm kaynaklarını daha da önemlisi ekolojik dengeyi tüketiyoruz. savaşlar artıyor. durum oldukça boktan ve biz oturmuş neleri neleri tartışıyoruz. bilemediklerimiz sonumuzu hazırlayacak bunu bile farkedemiyoruz.

mesaj kaygılı entrymin sonuna gelirken -hazır mesajımı da çaktım duyarlılık, hisli sözlerimin sonuna geliyorum- sizlere şunu söyleyebilirim. diyorlar ki lagashlılar arasında orhuan namuk adında bir yazar varmış. bir gün gelmiş bir çift kelam etmiş. sadece düşüncelerini söylemiş ama doğru ama yanlış. belki de söyledikleriyle bir yerlere yaranmaya çalışmış. karanlık ilk bastığında bu orhuan namukun yazdıklarını yakmış lagashlılar. çok da rahatlamışlar. sonra bu da yetmemiş bu yazarın kendisini de yakmışlar. ama yokolmaktan kurtulamamışlar çünkü düşünmekten, öngörmekten, anlamaktan ve anlaşılmaktan acizmişler.

kıssadan hisse..
  • kavacıkta bulunan leziz bir çiğköfteci. http://www.lagash.com.tr/
  • antalya'da sadece bir adet mağazası bulunan çiğ köfteci. ama lezzetlidir, dürümü ise harikadır. türkiye'de ise antalya'daki gibi yaygınlaşmamış. ama kalitesini bozmazsa büyüme hızı artacaktır.
  • bugünkü hukuku, kanunları borçlu olduğumuz sümer şehri (uruk şehrinin doğusu, basra körfezi üstü),
    sümer içinde-dahilinde küçük bir şehit devletidir. akadlar yıkmıştır.
    m.ö. 1760 yıllarındaki hammurabi kanunları ilk kanunlar olarak bilinse de daha çok reformist düzenlemelerdi. lagaş kralı urukagina’nın m.ö. 2370'lerdeki yazdığı kanunlar; dünyanın ilk kanunlarıdır.
    bu kanunlar yolsuzluk, yoksulu koruma vb. maddeleri içerir.
    (bkz: lagaş)
    wikipedia - lagash
    kral urukagina
  • beylikdüzünde bulunan, bana çiğ köfteyi sevdiren favori çiğ köftecim.
  • bim marketlerinden çiğ köfte ihtiyacımı karşılayan çiğ köfte markası, eğer manyaksam affedin ama sıkılmış diye tabir edebileceğim paketlenmiş ve sıkılmış çigkottelerde parmak izi olması normal mi ? eldivenle sıkılmıyor mu? wc'den sonra elini yıkadığını ben nasıl anlatacam kendime? bi çiğ köfte keyfim vardı onu da böyle mahvettim...
  • hem bir romanda gezegen adı, hem de bim'de satılan çiğ köfte markası. bu gezegene şaşırıyorum, her şey olabilir!
  • kalitesini ve tadını yine bozmuş olan çiğköfte markası.

bu firma zaman zaman (yada canları isterse mi deseydim ki) çok güzel çiğköfteler yapar zaman zaman da çiğköfte denemeyecek acımsı bir bulamaç yapar ki insana ızdırap olur.
    son 1 aydır bu bulamaç dönemindeler yine. :(

yine de kendilerini seviyor ve kaliteye dönmelerini dört gözle bekliyoruz efendim.