şükela:  tümü | bugün
 • uretimde iki kere fermantasyon geciren biralardir. ulkemizde uretilen butun biralar bu kategoriye girer. alman , hollanda, amerikan ekolleri buyuk ekollerden sayilabilir.
 • ingilizlerin bizim icitigimiz biraya beer yerine sarfettikleri soz.
 • esasen lager biranın olayı lager mayası kullanılarak diğer bira türlerinin aksine düşük sıcaklıklarda (genelde 0-10 derece arası) mayalanmasıdır bunun sebebi lager mayasının aktivasyonunun bu sıcaklık aralığında maksimum olmasıdır.
 • (bkz: pilsener)
 • give me a cider drink, give me a lager drink,
  he sings the songs that remind him of the good times,
  he sings the songs that remind him of the better times..
  oh danny boy, danny boy..... (bkz: tubthumping)

  bu arada aslinda temel olarak sadece iki tür bira vardir; 1) lager 2) ale. digerleri (pilsner, white, dark, lambique vb.) bu iki türün alt türleridir.
 • tugrul $avkay'a gore, ambalajinda yazanin tersine, 2 ila 3 c'de icilmesi gereken bira turu.
 • yuengling birasinin takma ismi.
 • lager alt fermentasyon usuluyle düsük sicakliklarda uretilen ve saklanan biralara verilen genel addir. alt fermentasyonda, bira karisimina katilan maya 4 ila 9 derece civarinda kimyasal olarak aktive olmakta ve bira maltini alkole ve karbonik asite donusturmektedir. bu nispeten soguk sicakliklarda, maya hucrelerinin fermentasyon ve saklama (lagerung) surecleri sirasindaki faaliyeti bir bakima frenlenmektedir. sogutucu makinelerin ilk defa uretildigi 19. yuzyila kadar lager usulu biralar ancak kis mevsimlerinde hazirlanabiliyormus. bavyerali josef groll'un alt fermentasyon teknigiyle bohemya'nin pilsen sehrinde (1842) uretimine basladigi pils (pilsener) turu biranin lager'den farki, pils'in lager'e gore daha cok aromatik serbetciotu icermesi ve serbetciotunun cinsidir. ayrica 1842'ye kadar üretilen bütün lagerler koyu (dunkel) renkteyken, pilsener'de ilk defa acik, altin sarisi renkte arpa malti kullanilmistir.

  weissbier (hefeweizen), koelsch ve ale turu biralar ise ust fermentasyon yontemiyle uretilmektedir ki bu eski yontemde fermentasyon 15 ila 20 derece sicaklik araliginda gerceklesmektedir.

  lager kelimesi almanca lagern (bekletmek, depolamak, saklamak) fiilinden gelmektedir. fermentasyon sonrasi bira, fermentasyon tanklarindan alinip maya tanklarina doldurulmakta; bira bu tanklarda olgunlasmasi ve icindeki cesitli protein artiklarinin ve olu maya hucrelerinin dibe cokmesi amaciyla sogutularak bekletilmektedir. bu saklama/olgunlasma surecine almanca'da lagerung denmektedir. orjinali haftalarca veya aylarca süren bu soguk saklama süreci zarfinda bira icindeki karbonik asit (cözünmüs karbondiyoksit) miktari da artmaktadir.

  lager cinsi biralarin alt fermentasyonunda kullanilan mayanin bilimsel adi saccharomyces uvarum'dur.
 • ülkemizde en çok tüketilen bira türüdür.
  lager tipteki biraların tadını ayırmak, farklı kaynak sularının tadını ayırmak gibidir. pek çok insan için imkansızdır ancak dikkat eden için kolaydır.
 • (toplama) kamp(ı)