şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: hekate)
 • tanrıçaların kehanette bulunduğu, hekate'nin en erken tasvirinin yer aldığı tapınak.
 • muğla ili’nin, yatağanilçesi’ne bağlı turgut beldesi sınırları içerisinde yer alan kutsal bir alandır.

  yatağan- milas karayolu üzerindeki termik santralin yanından sağa ayrılan asfalt yoldan 9 km. gidilerek lagina harabelerine varılır.

  karialıların önemli kült merkezi olan lagina kutsal alanının ünü zamanımıza kadar gelmiş olup bu yöre halen leyne ismi ile de tanınır.

  son yapılan araştırmalar, yörenin eski tunç çağından (i.ö. 3000) günümüze kadar kesintisiz bir iskâna sahip olduğunu göstermektedir. seleukos kralları büyük imar çalışmaları ile lagina kutsal alanını dini merkez ve buraya 11 km. uzaklıktaki stratonikeia kentini de bölgenin siyasi merkezi yapmışlardır.

  lagina’da ve stratonikeia bouleuterionu duvarlarında halen mevcut olan yazıtlardan öğrendiğimize göre, bu iki kent birbirlerine kutsal bir yol ile bağlanmıştır.

  lagina kutsal alanında propylon (anıtsal giriş kapısı), kutsal yol, altar (kurban ve sunak yeri), peribolos (kutsal alanı çevreleyen duvar), dorik stoalar ve hekate tapınağı bulunmaktadır.

  kutsal alan, aynı zamanda stoaların arka duvarını oluşturan iki metre yüksekliğe kadar ayakta kalmış duvarlarla çevrilidir.

  üç girişli olan ve batı ucunda dört adet ion sütunu ile taşınan apsisi bulunan anıtsal giriş yapısı stoaya da bir kapı ile bağlanmıştır.

  anıtsal giriş kapısından altar’a giden taş döşeli yola bağlanan 10 adet merdiven sırası vardır. beş merdiven sırası ile çevrili olan ve üzerinde attik ion kaideli, korinth başlıklı tek sıra sütun bulunan bir platform üzerine oturan tapınak, kutsal alanın tam ortasındadır. tapınak pseudo dipteros planlı, 8x11 sütunlu, korinth düzeninde inşa edilmiştir. pronaos kısmında iki adet ion sütunu yer alır.

  lagina kutsal alanında yapılan arkeolojik kazılar, türk bilim adamları tarafından yürütülen ilk kazılar olması açısından önem taşımaktadır. bu kazıları osman hamdi bey ve halit ethem bey yürütmüştür.

  1993 yılında arkeolojik kazı ve restorasyon çalışmaları muğla müzesi müdürlüğü başkanlığında, mimar arkeolog ahmet tırpan’ın bilimsel danışmanlığında tekrar başlatılmıştır.
  tapınağın frizleri osman hamdi bey tarafından istanbul arkeoloji müzesi’ne götürülmüştür ve şimdi aynı müzede sergilenmektedir.

  frizlerde dört ayrı konu işlenmiştir.
  doğuda; zeus’un yaşamı ile ilgili sahneler;
  batıda tanrılar ile gigantların savaşı;
  güneyde karia tanrılar toplantısı;
  kuzeyde amazonların savaşı.
 • girişinde leon un yeri yazar. çalışmaların artık durduğu , etrafını linyit madenlerinin çevrelediği ve bu gidişle termik santrale kurban gideceğinden korkulan antik tapınak.
 • 5 km kadar yakınında stratonikeia adında başka bir antik kentle yer altından tünel bağlantısı bulunan antik kent.
  hekate'nin büyü şehridir. 3 yüzlü ay tanrıçası hekate'nin yer yüzünde bulunan 2 antik büyü kentinden biridir.
  1890 yıllarında osman hamdi bey'in büyük uğraşlarıyla yeri belirlenip gün yüzüne çıkarılmaya başlayan karya devrine ait antik şehir.
 • paganların dini merkezi
 • ay tanrıçası hekate'nin tapınağının bulunduğu, yatağan'a bağlı turgut beldesindeki antik kutsal alan...

  hekate kimdir?
  hekate artemis ve apollon'un ana tarafından kuzenidir.
  yani acıların kadını leto'nun yeğenidir.
  titan olan koios ile phoibe'nin ikiz kızları vardı. birisi leto, diğeri asteria. işte hekate bu asteria'nın perseus ile olan izdivacının meyvesidir. leto ana hekate'nin teyzesidir yani.
  (bkz: leto/@altay horda)

  lagina'daki kutsal alan, ay tanrıçası hekate adına yapılmış en büyük dini merkezdir.

  lagina'daki kazıları başlatan kişi ilk türk müzecisi olan osman hamdi bey'dir. osman hamdi bey'in girişimleri ile 1891 yılında başlayan kazılar sayesinde lagina diğer antik yerleşkelerimiz gibi yağmalanmaktan kurtulmuştur.

  osman hamdi bey lagina kazılarında elde ettiği heykel ve frizleri istanbul'a götürmüş ve buradaki ilk arkeoloji müzesinde sergilemiştir. lagina bu yüzden türk arkeoloji tarihinde önemli bir yere sahiptir.

  lagina'daki kutsal alanda ay tanrıçası hekate adına şenlikler düzenlenmiştir.
  bu şenliklerin en bilineni hekatesia romana şenlikleridir.
  4 yılda bir düzenlenen bu şenlikler bölgenin en önemli dini toplantısı olmuş, batı anadolu'daki hemen hemen tüm şehirlerden bu şenliklere katılımlar olmuştur.
  hekatesia romana şenlikleri ritüeli bir anahtar taşıma törenidir.
  bakire bir genç kız dolunay esnasında tören alayı eşliğinde kutsal anahtarı stratonikeia kentinden lagina kutsal alanına kadar taşır, burada kurbanlar kesilerek ayinler yapılırdı.

  lagina'da dolunay zamanında hala çeşitli etkinlikler yapılmakta, her yıl eylül ayında dolunayda hekate'nin doğum günü kutlanmaktadır.

  giriş kapısı(propylon)
  https://i.postimg.cc/t3rct3rv/letoon.png

  hekate tapınağı;
  https://i.postimg.cc/858jpzh2/xan1.jpg
  https://i.postimg.cc/d09ycksc/letoon.png

  kurban kesim merkezi(sunaklar)
  https://i.postimg.cc/tgjwc5xn/xan1.jpg