şükela:  tümü | bugün
  • lagrangian mechanics..
    basic olarak l = t - u is the lagrangian of the system..
    t = kinetik enerji
    u = potansiyel enerji
  • tabi burda l = t - u korunumlu kuvvetler icin soz konusudur.
    genelle$tirilmi$ koordinatlarda lagrange diferansiyel denklemleri ise $ole ifade edilir.
    korunumlu:
    d/dt(dl/dqj') - dl/dqj = 0
    korunumsuz:
    d/dt(dt/dqj') - dt/dqj = buyuk(q)j

l = t - u
    qj : j'inci genelle$tirilmi$ koordinat
    buyuk(q)j : j'inci koordinat icin genelle$tirilmi$ kuvvet bile$eni
  • (bkz: hamiltonian)
  • konuyla ilgili şöyle bişey de var:
    (bkz: lagrange undetermined multipliers)
    yada
    (bkz: lagrange belirsiz katsayılar metodu)
    belirsiz katsayılar başlığında konunun en genel durumuyla ilgili bir miktar açıklama bulunmaktadır.
  • -demincek gördüm, hemen paylaşayım dedim- şöyle lagrangian'lar da var: http://nuclear.ucdavis.edu/…tgutierr/files/sml2.pdf
    (bu vesileyle, öğrencinin ebesini bu şekil skertmekten büyük zevk alan hocaların da olduğunu göstermek istedim.)
  • dünyadaki tüm temel parçacıkların gösterimlerini içeren ve onların nasıl etkileştiklerini belirleyen fonksiyonel bir ifadedir. lagranjiyen bilindiği zaman, parçacıkların davranışlarının nasıl hesaplanacağını, bunların oluşturacakları bileşik sistemlerin tümünün nasıl inşa edileceğini ve temel kuramın bütün sonuçlarını, kuantum kuramının kuralları belirleyecektir artık.
  • tamamen abstract bir nesnedir.

rr topolojik uzayının elemanları olan r'ler t ile parametrize edilmiş dinamik nesneler olsun ve bu r nesneleri çeşitli koordinat dönüşümleri ile q koordinatlarına haritalandırılmış* olsunlar. bu q koordinatları da qq manifoldunu tanımlarlar. qq manifoldu ile q'ların zaman parametresine göre türevlerininin oluşturduğu teğet demetinin* kartezyen çarpımıyla meydana gelen yeni p manifoldu üzerindeki herhangi iki nokta arasındaki en kısa yolu tanımlayan eylemin* r'leri parametrize eden t parametresine göre türevi sistemin lagranjiyenidir. eylemin çeşitli koordinat dönüşümleri altında değişmez kalması için lagranjiyenin dönüşümler altında kovaryant kalması icap eder.

diferansiyel geometri terk