• krallarin tursusu.
  • fermente olanını deneyim derim. normal turşudan çok daha fazla probiyotik içermekte, müthiş sağlıklı ve çok lezzetli bir şey

(bkz: sauerkraut)

her sebze ile aynı tarifi uyguluyorum ama lahana geleneksel tarifteki seçenek.
    almanlar, ince kıyılmış lahanayı kaya tuzu ile ovuyor ve bekletiyor, su saldıktan sonra kavanozluyorlar
    ama benim tarif çok çok basit:

*kırmızı/ beyaz farketmeksizin lahanaları arzu ettiğiniz boyutta doğrayın,

*kavanozun dibine birkaç diş sarımsak koyun, üzerine lahanaları ekleyin.
    her kata bir iki diş sarımsak ve 4-5 tane karabiber mutlaka koyun sonra lahana ekleyin( ben, bir- iki tane kuru acı biber de koyuyorum).
    kavonoz bu şekilde dolsun.

* her 1 litre suya 40 gram kaya tuzu eritin, lahanaların üzerini geçecek kadar ekleyin.

*en üsttü, bolca maydonoz yahut seviyorsanız kereviz sapı ile tamamen kapatın. lahanalar tamamen suyun içinde kalmalı!!

*kavanozun ağzını sıkıca kapatın, serin ve ışıksız bir yerde bekletin. 10 gün içinde turşu hazır olacaktır. açınca buzdolabında muhafaza edin.

çok önemli:

bu turşuya asla ve asla limon yahut sirke girmez.
    her ikisi de fermentasyonu bozuyormuş.
    ancak turşu olduktan sonra, tadındaki ekşiliğe inanamayacaksınız.
  • eski çağlarda, gemilerde henüz soğutma sistemlerinin bulunmadığı dönemlerde, hem vitamin deposu hem de bozulmayan bir yiyecek olduğu için denizciler tarafından tercih edilen yiyecektir. türk levendleri, lahana turşusu sayesinde iskorbüt hastalığından korunmuşlardır. bunu gören alman denizciler de kendi yöntemleriyle lahana turşusu yapmaya başlamışlar ve sauerkraut adını verdikleri bu turşu çeşidini masalarından eksik etmez olmuşlardır.
  • bu sene 2 defa kurduğum, ortalama 5 günde olan, oldukça sağlıklı bir o kadar da yemesi keyifli besin. sizlere benim yaptığım tarifi vereceğim, ancak işin sırrı basitçe kaliteli malzeme. lahananın en beyazını seçmeniz, kaya tuzunu da kaliteli bir markadan almanız, ev yapımı sirkeniz varsa (ki benim yoktu, hazır kullandım) turşunuzun lezzetini arşa taşıyacaktır.

malzemelerimiz:

1 orta boy lahana

kaya tuzu

limon tuzu

1 su bardağı sirke (üzüm ya da elma)

1 limon

8 - 10 diş sarımsak

5-6 adet nohut

kaynatılmış soğutulmuş su

lahananın dış yapraklarını sıyırıp güzelce yıkadıktan sonra 2 parmak kalınlığında lahanayı doğruyoruz. büyükçe bir tepsiye koyduğumuz lahanaları parça parça alıp, 1’er yemek kaşığı kaya tuzu ile ovuyoruz. hepsini birden de ovabilirsiniz fakat lahanalar bir hayli parçalanıyor. lahanalar suyunu bırakmaya başlayıp, renk değiştirince olmuş demektir. tüm lahanayı bu şekilde tuzla ovduktan sonra üstünü kapatıp 5-6 saat bekletiyorsunuz. lahanalar suyunu iyice salınca, büyükçe cam bir kavanozun dibine turşunun çabuk olması için nohutları atıp, lahanaları basmaya başlıyorsunuz. aralara dilimlediğiniz limonlardan ve sarımsaktan atıyorsunuz. tüm kavanozu bu şekilde doldurduktan sonra sirkeyi, suyu, 2 yemek kaşığı kaya tuzunu ve 1 tatlı kaşığı limon tuzunu ekliyorsunuz. kavanoz tamamen dolunca kavanozu sallayın ki su aralara iyice girsin, turşunuz daha iyi mayalansın. kavanozda boş yer kalmazsa turşunuzun bozulma ihtimali düşer. bu sebeple boş yer varsa turşudan boş kalan yerlere bir-iki çay bardağı yerleştirebilirsiniz. turşunuzu karanlık ve nispeten serin bir yerde bekletin. her gün arada kavanozu şöyle bir sallayın. 5 6 gün sonra turşunuz hazır olacak. yapması, yapımını anlatmaktan daha kolay. deneyenlere afiyet olsun. (emine beder mode off)
  • kornişondan sonra, turşuların hası.
  • kıtır kıtır lahana turşusu, pancar turşusundan sonra en sevdiğim turşu. ve, iyi bir lahana turşusunun sırrı besmeleymiş sevgili müminler:
    http://cahidejibek.wordpress.com/…a-tursusu-tarifi/

ben bu tarifi kullanmıycam. ya tamam kızmıyorum, o öyle inanıyor, besmeleyle daha güzel oluyor. ama şimdi besmeleyle kurarsam ve turşu tutmazsa sorarım..
  • tek başına, ekmek arası yapılarak gece vakti mideye ziyan verebilecek turşu türü.
    (bkz: ekmek arası turşu)
    (bkz: allaha şükür ekmek arası bir şeyler çıkıyor)
  • lahanaları kavanoza gelişigüzel tikistirmislar yerine iyice yıkadıktan sonra boyuna dilimleyip katmanların arasını da havalandirirsaniz daha guzel bir sonuc elde edersiniz.
    yemesi kolay olur en azından.
    ayrıca lahana turşusu normal turşulardan ayrı yapılmalı cunku sirke ve tuz olayı daha farklı oranlarda tutulunca kitirligi daha cok oluyor.
    lastiklesip sünen lahana turşusunun nedeni bu.
  • eskiden lunaparklarda tur$ucular olurdu; hala var mi bilmiyorum ama babam bizi her götürdügünde ilk i$ tur$ucunun arabasini bulup kirmizi suyu içinde bir bardak lahana tur$usu mideye indirmek olurdu.

daha sonra sokak aralarindaki tur$uculara dadandik amma velakin her seferinde cir cir olurduk* yine de vazgeçmezdik lahana tur$umuzdan (bkz: ibrahim sadri tadinda entry giren sozluk yazarı)

özetle, lahana tur$usu candir. (bkz: coskun sabah'la anilar) kurunun, nohutun, etin yanina hep yaki$ir. azicik acilisi mubahtir. lunaparkta bile yenir.

evde yapmak da bir hayli kolaydir. bu kadar laftan sonra tarifi de gelmelidir: http://sofravemuhabbet.blogspot.com/…a-tursusu.html
  • youtube'daki bir teyzenin videosu takip edilerek evde yapımı son derece kolay turşu. başka tariflerden de yapılabilir fakat buradaki en güzel bilgi turşuyu kurmadan önce lahanaları bir gece kadar kaya tuzunda bekletmek. turşuyu kurmadan önce lahanalar hem neredeyse yarıya inerek sünüyor ve diyelim ki iki kavanoz yerine bir kavanoza sığıyor hem de lahana bu sayede gazını bırakıyor.

ek olarak kavanoz dibine bir avuç nohut konulabilir. yine bu tarifte turşuya eklenen su biraz ılık, bence soğuk olmalı ki lahanalar erimesin. bir de belirtilmemiş ama turşunun karanlıkta beklemesi gerekiyor.

tüm lahana turşusu tariflerinde sirke hakimiyeti söz konusu. neşeli günlerden beridir milli tartışma konusu haline gelmiş turşu sirkeyle mi yoksa limonla mı yapılır sorusunu ben de sormak ve limonla yapmayı denemek istiyorum. sanki limonluyu daha çok severmişim gibi geliyor. limonla güzel bir ölçü tutturursam dener, buraya yazarım.

şurada güzel ipuçları var. dikkate alınabilir.
hesabın var mı? giriş yap