1. din ile devlet işlerini birbirinden ayırmış insan
  2. sacma sapan bir tanimdir. insanin laik olma bir durumu soz konusu degildir, geregi de yoktur. belki bir objektif olmakla tarif edilebilecek bir hadise gibi gozukse de o da olmaz. kurumlar laik olmalidir eger hukuk devleti gibi bir sifatlari varsa.
  3. teorik olarak sadece ateistler, agnostikler ve biraz da deistlerden çıkabilecek insan.dindar insanların din mantığı içersinde laik olmasına imkanyoktur. yani "ben acaip süper seçim yaptım ötekiler kesin zıçtı" derken bi saygı söz konusu olamaz. zaten bi de dini yayma bilmemneler filan mümkün değil. ama misal çok laik liderler görmüştür geçmişte dünya, vergisini versin ne nane yesin zihniyetinde. işte bu bağlamda bazı devletler de bu yolu seçmiştir günümüzde. doğrusu sistemin laik olması ve insanlar evrilene kadar beklemektir zaten. vergi mergi ben anlamam. kesip duruolar zate nereye gidiyo paracıklar bilmem.
  4. batı literatüründe ruhban* olmayan insan.

akrabası olan bir kelime için:

(bkz: layman)
  5. kalpleri yalnızca allah bilir ifadesini içselleştirmiş insandır.
  6. kendini geliştirmiş, bilgili, ötekileştirmeyen ve toplumda kutuplaşmaya izin vermeyen insandır.

edit. evet öyledir ama cumhuriyetin bu kazanımı zamanla unutulmuş ve laiklik dinin ötesinde kutuplaşmanın başka bir sebebi olmuştur. o yüzden devrim kaçınılmazdır.
  7. eğer babaysa eve para getirir ve para getirme işini dinden tamamen ayrı tutar.
    eğer anaysa evi temizler yemek yapar ve bu işlerden dini tamamen ayrı tutar.
    eğer çocuksa derslerine çalışır okuyup adam olur ve bu işlerden dini tamamen ayrı tutar.
    eğer dedeyse cumaya gider bayramda para verir ve bu işlerden dini tamamen ayrı tutar.
    eğer nineyse dedenin ve ananın yedeği sayılır yeri gelir namaz kılar yeri gelir yemek yapar ama bu işlerden dini tamamen ayrı tutar.
    demek ki neymiş laik insan olmuyormuş.
    demek ki neymiş laik devletler varmış
    ve demek ki neymiş laikliği anlatmak için türkiyede bu kadar saçma salak bir entryi yazdıracak insanlar varmış.
  8. olamayacak olandır.

insan tek başına devlet olamayacağına göre en basidiyle ayıracak din ve devlet işleri yoktur.anca laikliğin savunucusu olabilir.

he ama sen diyorsan 'hükümet gibi karı' o senin hayvanlığın valla.

laik insan hakkında bilgi verin