• laik alip (ya da uretip) satan kisi. (boyle kelimeye boyle tanim!)
  • tersten okunuşu; "içki al"dır.

bir mesaj olabilir.

(bkz: yersen)
  • gramer olarak son derece talihsiz ve yanlis standart dinci tanimlamasi. laik zaten hem isim hem de sifat halidir, dinden gelen dinci ise hakikaten alim-satim isleriyle ugrasir. bir de dindar vardir. ayrica dündar da vardir. bugun baskin oran bile bu sacma lafi kullaniyor ya siz dusunun aydinlarin icinde bulundugu durumu.
  • kıroluk , cehalet , yobazlık , gramer hatası barındıran medeniyet dısı tabir.

neden yanlıs oldugunu daha da iyi anlamak icin ;

(bkz: laiklik)
  • lâik sıfatı kişiler için kullanılamaz, devletler için kullanılır. bunu daha önce bir entrymde işlemiştim: (bkz: laik misin müslüman mısın/#11070770)

kişiler için kullanılacak olan doğru tâbir "laiklik yanlısı", ya da batı kökenli "laisist" kelimesidir.

laikçi kelimesi de bu husus üzerinden laiklik yanlılarına karşı kullanılan, aşağılama iması taşıyan bir sözcük haline gelmiş durumda. lâkin bu kelimeyi kullananların ekseriyetinin desteklediği partinin, kısaltmasının a-ke-pe şeklinde telaffuz edilmesinden bile rahatsız oluyor olması oldukça mânidar.
  • bu kelimeyi halen kullanan idiota açık mektubudumdur:

sevgili idiot,

şimdi aklınca bir espri yapıyorsun biliyorum. ama bu kelimedeki gramer (dilbilgisi) hatasının kavruk espri anlayışınızdan değil, bizzat, gayet ve net türk dili ve edebiyatı konusundaki cehaletinizden başlatmadığınıza ve şimdi de bir güzel sıvamaya çalışmadığınıza beni inandıramayacaksınız. kullandığımız dil bizim evimizdir ve bir dili pisletmek bir evin ortasına sıçmak gibidir.

bu kelimeyi her duyduğumda, üzerimden iki tane bağdat caddesi tiki kızı geçmiş gibi oluyorum. (gerçi onun güzel bir tarafı da var ama bunun yok)

allahınızın aşkına, illa böyle bir kelime kullanacaksanız, şunun doğrusunu kullanın:
    la-ik-lik-çi

bir nataraf.
  • -laikçi-

eskiler alıyorum
    alıp atatürkçü yapıyorum
    laiklik ruhun gıdasıymış
    -çü'lüğe bayılıyorum

şiir yazıyorum,
    birini alıp diğerine vuruyorum
    eskiler ekşiyenler verip musikiler alıyorum.

bir de rakının liyakatında dinci olsam!
  • ilk defa sozlukte duyup ogrendigim bir kelime, bugune kadar nasil boyle saf ve masum kalmisim hayret ettim kendime.

cahil halka propaganda jargonundan bir soz herhalde, cok da yakisiyor tukuruklu vaazlara.
  • sanırım budur:

(bkz: laik depresif)
  • (bkz: manavci)
hesabın var mı? giriş yap