şükela:  tümü | bugün soru sor
 • malum olduğu üzere bu ülkede kutuplaşmayı başlatan ve körükleyen asıl kesimdir laikler. bu kutuplaşmaya nasıl son verilebilir nasıl en iyi şekilde ortak paydada buluşulabilinir gibi sorulara cevap verebilmek için laiklere bir kaç tavsiyemiz olacak.

  bu halkın değerlerine saygı duymayı, edepli olmayı öğreneceksiniz.
  yobazlığı ve despotluğu unutacaksınız.
  bu ülkede 80 milyon insan var sizler de seçilmiş bir azınlık değilsiniz, çobanı da çaycısı da sizden az söz söyleme hakkına sahip değil, bunları kafanıza mıh gibi çakacaksınız.
  aşağılamayacaksınız.
  belli bir kesimi kastedip; koyun, çomar, makarna gibi söylemler kullanmayacaksınız.
  ayrıştırıcı dili terk edeceksiniz.
  dinsiz de olsanız bu ülkenin çoğunluğunun müslüman olduğunun her daim bilincinde olacaksınız.
  dolayısıyla en başta islama, müslümanlara ve bunları teşkil eden değerlere saygılı olmayı öğreneceksiniz.
  ve en önemlisi geçmişte yaptığınız hatalarınızı kabul edip bu halktan özür dileyeceksiniz

  ondan sonra belki bir ihtimal insanların kalbini ısındırırsınız size yine oy verme ihtimalleri olur ve bilvesile yine bir iktidar şansınız doğabilir. tabi bunları vatandaşın gözünü boyamak için malum adayın da bugünlerde yaptığı gibi seçimden seçime değil 12 ay 52 hafta 365 gün 8760 saat sürekli hale getirip hayatınıza nakşetmelisiniz aksi türlü palyaçoluk oluyor ve tiyatrodan öteye geçemiyorsunuz.

  hadi görelim boyunuzun ölçüsünü.

  edit: laiklik kişilerde değil devlette olurmuş falan; neyi kastettiğimiz açıktır cancağızım, siz onu laikler değil kemalistler diye okuyun. tabi işinize gelmeyince bahane çok *
 • türkiye cumhuriyeti halkının değerleri muhafazakar ya da irticacıların değerleri değildir. köy enstitülerinin kapanması ile ortadan kalkan kalkınma ihtimalini takiben köyden şehre gerçekleşen göç dalgası hem türkiye'yi fakirleştirmiş hem de eğitimsiz bir kesimin şehirlerde yeni jenerasyonlar yaratmasına sebebiyet vermiştir. bu durum da bugünkü sapkın muhafazakar, sağ terörizmini körükleyen toplulukları açığa çıkarmıştır. öte yandan anadolu'da yine köy enstitülerinin kapanmasına bağlı oluşan boşluktan kaymak çalmaya çalışan tarikatlar ve aşiretler bölgelerinde güç kazanmış ve aydınlık bir gelecek sağlayacak herhangi bir eğitim ihtimalini suya düşürürerek anadolu köylüsünün cahil bırakılmasına, daha da kötüsü komünizm ile mücadele derneği, ülkücülük kisvesini kendine kalkan edinip sağcılık satan yapılaşmalar ve tarikatların işbirliği sayesinde anadolu köylüsü islam süsü verilen bir dayatmaya maruz bırakılmış ve işçilik, emekçilik, hak ve hukuk hep batılılık olarak lanse edilmiş, bir öcü olarak kafalara zerk edilmiştir. bu esnada gerçekleşen darbelerin sonuncusu din eğitimini zorunlu kılarak şehirdeki jenerasyonu emperyalizme köpek etmek için yeşil kuşak projesine empoze etmeye çabalamıştır. yani iritcacılık, anti-laisizm, seküler karşıtlığı vs. anadolu insanının öntanımlı düşünce biçimi değil, yıllar içinde ayağına vurulmuş ve kabul ettirilmiş prangasıdır.

  uzun lafın kısası bu ülkede irticacılar, sağcılar, sağ iktidarlar, darbeciler, tarikat müritleri, komünizm ile mücadele derneği'ne mensup olmuşlar, vatan cephesini kurup mezarlıktan geçerken aldıkları isimleri radyoya "bugün cepheye katılanlar" diye lanse edenler, kamuya ait malı mülkü kurumu kuruluşu satarak ülkede para çevirerek yapay refah ortamı sağlayanlar, neoliberalizm adı altında yandaşlarını ve kendilerini zengin edenler, amerikalardan tarikat yönetip bir ülkenin evlatlarına yıllarca işkence edenler, kumpas kurarak vatan evlatlarını intihara sürükleyenler, çocukların geleceklerine kastedenler, mürit almak için önce insanları yoksullaştırıp sonra yoksul aile çocuklarına kapılarını açarak onların beyinlerini yıkayanlar ve niceleri...

  hepiniz aynı bokun farklı tonlarısınız ve sizin bizi sürüklediğiniz bu bataklığın altında laikler(?!) falan yatmıyor. bunun hesabını sizler vereceksiniz. bilin.

  ***

  ilgili tehditkar girinin arşiv bağlantıları:

  http://archive.is/5hvid
  https://bit.ly/2mhbbl4

  düzenleme: ekşi sözlük, girilere doğrudan bağlantıları otomatik olarak giri numaralarına çevirdiği için bağlantı kısaltmak zorunda kaldım.
 • (bkz: koyun)
  (bkz: çomar)
  (bkz: engelle)
  (bkz: başlıklarını engelle)

  ha ayrıca laiklik insana özgü bir kavram değildir. bunu da öğrenemediniz.

  (bkz: cahil)
 • tavsiyeler adı altında hakaretler edip sözde sağduyu çağrısı yapan yazarların zırvaları.
  hadi görelim boyunuzun ölçüsünü diyerek bitirmiş yazısını. amacı halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek olsa gerek.
 • "malum olduğu üzere bu ülkede kutuplaşmayı başlatan ve körükleyen asıl kesimdir laikler. " tümcesinden sonra okumayı bıraktığım "tavsiyeler".
 • "devlet laik olur, kişiler değil"

  temel felsefeyi bilmeyince,
  /anlamayınca,
  /a-n-l-a-y-a-m-a-y-ı-n-c-a,

  böyle absürt entry'ler türer doğal olarak.