şükela:  tümü | bugün
 • kolit nedir? nedenleri nelerdir?
  kalın bağırsağın iltihabi hastalıklarına kolit denir. en bilinen türü ise ülseratif kolittir. ülseratif kolit birçok hastalıkla benzer özellikler taşır. hastanın kliniği, laboratuar, endoskopik tetkik ve biyopsi, radyolojik tetkikler ve histopatolojik tetkik, hastalıkların ayırıcı tanısında birlikte değerlendirilmesi gereklidirler. ince bağırsak ve kalın bağırsağın enfeksiyonları, aıds, bağırsak parazitleri, bağırsak fıtıklaşmaları sonucu oluşan divertikül denilen bağırsak cepleşmelerinin iltihaplanması (divertikülit), kanser hastalarının tedavisinde kullanılan radyasyona bağlı gelişen radyasyon koliti, birçok hastalıkta kullanılan antibiyotikler, bazı romatizma ilaçları, bazı romatizmal hastalıklar ülseratif kolit benzeri hastalıklara neden olurlar.
  ülseratif kolit nedeni bilinmeyen ve bağırsaklarda kronik iltihabi değişikliklere neden olan stres, sıkıntı, sigara, enfeksiyonlar gibi birçok faktörle nükslerle seyreden kronik iltihabi bir bağırsak hastalığıdır. hastalığın görülme oranı kadın ve erkeklerde hemen hemen eşit seviyededir ve daha çok 15–30 yaşları arasında görülür. ayrıca hastalık genetik geçiş gösterir, yakın akrabalarda ve hasta ebeveynlerin çocuklarında hastalığın görülme sıklığı artar.
  kolit hastalığının belirtileri nelerdir?

  hastalık kalın bağırsağın en alt kısmında rektumda başlar ve yukarıya doğru mukoza ve submokozal etkiler gösterir. bağırsaklarda ise daha çok yüzeysel etkiler gösterir. kolit daha çok kalın bağırsaklarda sınırlı kalır. bazen hastalık bağırsağın tüm katmanlarını tutarak bağırsak delinmesi, fistül ve apselere neden olur. hastalık hafif, orta ve ağır formlarda görülür. kramp şeklinde karın ağrısı, kanlı mukuslu ishal, tenezm (tam boşalamama hissi),hastalığın orta ve ağır formları ise bulantı, kusma, ateş, kilo kaybı ve iştahsızlığa da neden olur.
  kolit hastalığı sırasında hastanın beslenmesi nasıl olmalıdır?

  kolit hastalığının alevli döneminde hastanın günlük alması gereken gıdalar hazır solüsyonlar seklinde damar yolu ile verilerek bağırsağın istirahate alınması sağlanabilir ancak bu yöntem akut iltihabi durumun gerilemesini sağlarken uzun süreli olması durumunda ise faydası tartışmalıdır.

  kaynak: http://www.medicalpark.com.tr/…_nedenleri_nelerdir_
 • cumhurbaşkanlığı başkanlık referandumu ile birlikte gündeme gelmesini istediğim mesele. hazır başkanlık oylanmışken yıllarca kemalistlerin dindar insanlara zulmetmek için kendisine dayanak yaptığı laiklik ilkesinin de anayasadan çıkarılması oylanmalı.

  yerine benzer ve dindar insanlara tahakküm kurulamayacak bir metin yazılabilir. mesela "devlet tüm inançlara ve inançsızlığa eşit mesafededir. hiç kimsenin inancı gereği giyimine, konuşmasına, ibadetine karışamaz" gibi. fakat şu anda yürürlükte olan ve başörtülü milletvekilinin bile milletin meclisinden kovulmasına sebep olan laiklik kaldırılmalı. kemalist zulüm tekerrür etmesin diye yapılmalı.

  hem niye korkuyorsunuz? madem bu halkın çoğu atatürk'ü çok seviyor, onun ilkelerini de en iyi bu halk anlayacak, onun sözleri ışığında bir karar alacaktır. kalkmasın denirse bu da laikliği savunanların elini kuvvetlendirecektir.

  ama en nihayetinde kararı millet vermiş olacak.
 • laikliğin, siyonistler tarafından dünya halklarına verilen narkoz olduğuna inanan bir vatandaş olarak evet oyu vereceğim oylama.
 • laiklik kalktığı takdirde bugün gördüğünüz gülen-akp devlet paylaşımı kavgası mahalle camileri düzeyine inecektir. fetullahçıların cübbeli ahmet'i nasıl içeri attıklarını hatırlayın, cübbeli ve takımı geri mi duracak sanıyorsunuz. tüm tarikatlar ve terör uzantıları olanca gücüyle birbirine girişecekler. ortadoğu'da gördüğünüz birbirinin camisini bombalama olaylarını türkiye'de de göreceğiz. açık ve net.

  dincilerin sürekli iktidar kavgasının ve demokrasiye karşı olmalarının sebebi asla iktidarı paylaşmak istememeleri. iktidarı elde tutmak için kimsenin gözünün yaşına, halkın refahıymış, ülkenin geleceğiymiş bakacakları yok. çünkü her biri aynı "allah'ın bize verdiği kutsal görev" maskesini kullanıyor.

  durum böyleyken laikliğin kalkmasına izin vermek demek ülkenin işgaline onay vermek demek. laik ve demokratik bir suriye'de ışid-ypg-öso örgütleyebilir miydi koalisyon güçleri denen ülkeler?
 • sene 1898 benle pierre revolution sırasında helene'in götüne dayamakla meşgulüz.
  o gün bugündür laiklik kardeşlik ve eşitlik favori üçlümüz oldu.
  olur da şeriat falan gelirse, kendimize dayamalık yeni üçlü buluruz.

  laaaaaaaaaaaaan. dünya üzerinde üretilmiş her şey insanın içindeki pisliğin yansımasıdır. kimse ilahi sonuçlar, hikmetli kararlar beklemesin.
  ayık olun lan biraz.

  çok sevdiğim bir söz var.
  kadınlar güçsüze kendilerini ödül, güçlüye eşya gibi sunarlar der.
  nah bu siktiğiminin dünyasının düzenini bu kadınlar değiştirir.
  bu orospulara insanlığı öğretirseniz, insanlık kurtulur.
  yoksa sikeyim su veren itfaiyenin hortumunu tutan itfaiyecinin karısını.