şükela:  tümü | bugün
783 entry daha
  • müslümanları, kendisi gibi düşünmeyen diğer müslümanların şerrinden koruyan sistem.
  • roma devletinin ve klisenin allah adına, kendi kafalarından uydurduğu kendi menfaatlerine uygun kanunlarla halkı maddi manevi sömürerek yönetim sergilemesine ve bu şekilde hz. isa'yı ikinci kez çarmıha germesine tepki olarak sekülerleşen batı'da ortaya çıkmıştır laiklik, onlar için orta vadeli bir ferahlama vesilesi olmuşsa bile bugün içine sürüklendiği manevi buhrandan medeniyetlerini koruyamamıştır. klise tarafından her türlü sömürülen halk için neredeyse kutsî bir anlam kazanmıştır.

    bizim içinse irabda yeri doğal olarak yoktur. ama ithal biçimde vardır. osmanlı devletinde, din adamlarında bir yozluk ve dejenerasyon yaşandıysa bile bu asla ve kata avrupa'daki gibi olmamıştır. illa ki dönemin çürümesinden nasibini almıştır birileri, soytarılar, şarlatanlar çıkmıştır.

    kemalizmle ürkütülmüş zihinlerin öyle bir ciğerlerine işlemiştir ki laiklik elden gidiyeah korkusu masal anlatırken bile şeyh/padişah lafı etseniz biri çıkar size demokrasinin laikliğin ehemniyetini anlatmaya başlar. ağzınızın ucuna kadar gelir şöyle demek, "korkma, bu topraklarda zorbalıkla güzellik müslüman elinden olmaz. zorla güzellik olmaz demiyoruz, zorbalıkla olmaz. zorbalıkla olan ne varsa islam dışı yaşanmıştır. sen de istersen gönül rızasıyla ve allah izin verirse olur. laiklikten sorarsan, din bir, devlet bir, hukuk tek, islam'a âşığız, âşık."
    demiyorum tabi. ama gelip buralara yazıyoruz, çat diye çatlayayım mı.
1 entry daha