şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: sozluk elden gidiyor)
  (bkz: dune elden gidiyor)
  (bkz: irtica elden gidiyor)
  (bkz: ataturkculuk elden gidiyor)
  (bkz: ulke elden gidiyor)

  ve elden campbell tası tarağı toplayıp ülkesinin yolunu tutar..
 • bugün "bi siktir git" diyenlerin, yarın, öbür gün "hassiktir!" dememeleri için, uyanık olmalarını öğütleyen söz.
 • (bkz: http://www.youtube.com/watch?v=r0zhifsj2c8)

  - "tutturmuşlar laiklik elden gidiyor diye. yahu, millet istedikten sonra, laiklik tabii elden gidecek." - bir vatandaş
 • tarihçi kemal karpat'a göre bu serzenişin temel kaynağı yeni sınıf oluşumlarıdır:

  "türkiye'de bugün görülen en önemli sosyal olay, taşra kasabalarında, şehirlerinde doğan bir orta sınıfın, yavaş yavaş meydana çıkarak, ekonomik güç kazanması, sosyal mevki sahibi olması. bu orta sınıfı en iyi temsil eden kişi tayyip erdoğan. bu yerel orta sınıf, muhafazakâr orta sınıf, devlet kuvvetiyle iktidarın sahibi olmuş ve zenginleşmiş orta sınıfın yerini alıyor.

  bugün türkiye'de olup bitenler, bir bakıma laiklik maskesi altında cereyan eden bu çatışma. aslında, yeni bir orta sınıf, anadolu'nun göbeğinden kopmuş bir orta sınıf yetişti; bu yeni orta sınıf, devlete yaslanarak para ve mevki sahibi olmuş mevcut orta sınıfın yerini almaya çalışıyor. yerleşik düzen içindeki mevcut orta sınıf, halk içinden çıkan bu gelenekçi, muhafazakâr orta sınıfla mücadelesini laiklik üzerinden yürütüyor. toplumun yarattığı, yani gücünü toplumdan alan, kökenleri çok derinlere giden bir değişme söz konusu.

  devleti temsil eden eski kurumların yok olması değil ama bu gelişmelere uygun düzenlenmesi gerekiyor. yargı, ordu, parlamento... bunların arasında hiyerarşinin kurulması ve nihayet son kararın kimde olduğunun belirlenmesi lâzım. yani parlamento mu, yargı mı son kararı veriyor türkiye'nin mukadderatı için? yeni bir orta sınıfın ortaya çıkışı büyük bir devrimdir. ve bu devrim türkiye'de bugün sessizce ve barış içinde oluyor. evet , gerginlik var. çünkü hiçbir zaman, tarihte, iktidara hâkim olmuş bir grup, yerini kolayca başka bir gruba vermiyor, terk etmiyor."

  kaynak: http://www.sabah.com.tr/…ltinda_iktidar_kavgasi_var
 • son chp kurultay'ında da anlaşıldı ki, bir yere gittiği yokmuş. meğersem içi bomboş, balon, kofti bir chp ve ulusalcı sloganıymış. memleketin en büyük derdi bu olsa kılıçdaroğlu bir kez olsun değinirdi değil mi? ama kılıçdaroğlu ne yaptı? yoksulluğa, yolsuzluğa vurgu yaptı. tıpkı ilhan selçuk'un "yahu yılbaşında tv izledim, tv'de dansöz oynatılıyor, meğer laikliğin bir yere gittiği yokmuş" minvalinde sözler etmesi gibi.

  peki, sayın laik rejim savunucusu, ulusalcı, chp'li arkadaşlar; yıllar boyunca sizi en hassas yerinizden vurup harekete geçiren, enerjinizi boş yere tüketen siyasetçilerinize bu aldatılmışlığın hesabını şimdide mi sormayacaksınız?

  sormayacağınızı biliyorum, zira siz de bunu biliyordunuz, bu büyük yalana bilerek alet oldunuz, çünkü derdiniz başkaydı. kofti "laiklik elden gidiyor" sloganlarıyla başaramadınız bu işi. peki, yoksulluk ve yolsuzluğa vurgu ile başarabilecek misiniz? başarsa bunu geleneksel söylem ve politika haline getiren sosyalist partiler başarırdı değil mi, ama onların da esamesi okunmuyor. demek ki iş, aş sloganları da para etmiyor. zira bu memleket insanını artık karnı ile de kandıramazsınız.

  insanların midesi kadar etnik ve dini kimlikleri, şahsiyetleri, onurları da önemli. buna yönelik bir laf etti mi kılıçdaroğlu? etnik ve dini kimliği nedeniyle chp mağduru olmuş yığınların gönlünü kazanabilecek, onları onure edecek tek bir laf etti mi? sonuç; koca bir yok!

  o halde?
 • düsündüm de, secimleri eglenceli kilan buymus.. bi allahin kulu laiklik elden gidiyo diye bagirmiyor ne bicim secim lan bu? vatan elden gidiyor diyen bile yok pamuk pasa'dan baska.