• matematik bilgisinin zayif oldugu izlenimini veren yazar.

yazdigi entrydeki hatalari bildirince , normalde erdemli bir insan yanlisini düzeltir, lakin bu yazar entrylerimi sikayet edip beni sözlükten ucurtmaya calismistir. verdigi yanlis bilgi, mantik ve matematiksel hatalar iceren entrysi eksiseylere girip, onca kisiyi de zehirlemistir.

önce #125163176 sonra #125203925 .

--- spoiler ---

hristiyanlığın ortaya çıktığı ilk dönemlerde, roma imparatoru decius'un (dakyanus) zulmünden kaçıp mağaraya sığınan yedi uyurları konu edinen bu süryani miti, ne tevrat'ta ne de incil'de geçmemesine rağmen, kuran'da geçiyor; üstelik de bir sureye adını verecek kadar önem atfedilerek (bkz: kehf suresi). dolayısıyla yedi uyurlar kıssasının, mitolojiden teolojiye sıçramasında islâm'ın etkisi büyük.
    --- spoiler ---

tevrat‘in indirilmesinden onlarca yil sonra olmus bir olay tevrat‘ta nasil yer almali? olay hz isa'dan 250 yil sonra oluyor incil de nasil yer alsin ? bir de bu yazisi eksi seyler‘e girmis. birisi de demiyor ki , kardes noluyor ? bu nasil hesap ? tarihler birbiriyle uyusmuyor?

din düsmani da ayni renk, seriatcisi da. kimse yanlisini kabul etmiyor. aa pardon yanlis yaptim , uyariniz icin sagolun demiyor, aksine karsidakine saldiriya geciyor… sikayet ediyor, engellenmesi icin ugrasiyor vs..

is bu entry , bahse konu olan mevzuda düzeltmeye gidilirse kendini imha edecektir.
  • barbeqü yürekli bu özgürlük savaşçısı derin tarih alanında urfalı mustafa armağan ile, edebiyat sahasında ise elif shafak ile yarışmaktadır.

mustafa armağan adlı çakma tarihçi, çocuğu olmayan damat ferit paşa'nın olmayan hayali torunlarıyla söyleşi yapmış ve sonra bu kepazeliği gururla yayınlamıştı.

bu yazarımız da 1084 yılında hayata gözlerini yuman danişment gazi'ye dadanmış ve tarihin gözünden gerçeği yakalamış.

meğer gazimiz gerçekte türk değilmiş. türk olmamasına rağmen artık nasıl olduysa asker millet olan türkleri kafalamış ve savaşçı türklerden oluşan beyliğin başına geçmiş.

allah allah.

daha sonra danişment gazi'yi vefat etmesinden 12 yıl sonra diriltmiş ve 1096 yılında başlayan haçlı seferleri'nde savaştırtmış, bol bol haçlı öldürtmüş ki ölürem gızlar naz eylemen.

gerçi gümüştegin gazi'den de danişmend bey diye bahsedildiği için danişmend gazi ile oğlu gümüştegin gazi'yi aynı kişi sanıp karıştırmış.

bu sanrıdan yürüyüp türk süt bebeklerini şişe geçiren haçlı katillerine haklı bir öfke ve nefret duyup bu vahşileri itlaf eden gümüştegin gazi yerine konudan bihaber babası danişment gazi'den ürkmüş, irkilmiş.

maşallah. bebeği şiş kebap yapılan, çocuğu katledilen türk'ün gücünü görmek, öfkesini hissetmek tarihçimizi ürkütmüş ki irkilmiş, incinmiş.

(bkz: danişment gazi/@lairocse)

elif shafak da 1243 yılındaki dervişlerine patlıcan, domates ve biber yediriyordu.

bize böyle tarihçiler, edebiyatçılar lazım. bize bunlarla gelin.

(bkz: ola hani kabloğ)
  • etnik kökenler ile uğraşmayı seven, insanlara ait olmadıkları etnik kökenler uyduran sol maskeli kürtçü.

geçmişte, sırf neşet ertaş'ı kürt yapabilmek için kırşehir'in köylerinde 3 milyon kürt yaşadığını iddia eden pkk'lı bir barzoyu kaynak bellemiş ve hezeyanlarının üstüne çullanıp sözlüğe taşımış idi:

(bkz: neşet ertaş'ın kürt olması)

günümüzde de etnikçiliğe devam ediyor. türk olduğu tartışılmaz olan yusuf akçura, ziya gökalp, zeki velidi togan gibi büyük insanları kendince türklük dışı göstermeye çalışıyor:

(bkz: arnavutluk/#115997411)

hem etnik temelli siyaset yapıyor, hem de solculuk tiyatrosunu sürdürüyor.

allah sağlık para versin amin.
  • kimsesi olmayan yalnız bir yazar. tek hayatı ekşi sözlük ve aldığı beğeniler olmuş. tipi az çok gözünüzde canlanmıştır.

yanlış bilgi verdiği entry'leri sakin ha uyarmayın direkt uçurmaya çalışır sizi.

gördüğüm en kötü yazarlardan diyebilirim.
  • neredeyse her gün debe'de de entry'si mevcut. her gün binlerce kişi yazıyor ve debe bazı yazarlar arasında dönüyor resmen. karınca misali tepkimi de engelleyerek gösterdim.
  • gereksiz boş yapan yazar. yazar kelimesini fazla ciddiye almış olmalı ki ifadelerinde göndergesel dil dışında başka bir dil kullanmıyor. profilinde yazan dörtlük de varlığını sorgulatıyor. fazla entelektüel gözükmeyi başardığı gibi kin tutmada da oldukça başarılı. görüş ayrılığı yaşadığı kişileri sinsi sinsi gözlemleyip hakkında sayfalarca savunma yazıp en sonunda uçurarak rahat bir nefes alan yazardır. bir de kendi başlığına nickini nasıl aldığını yazması yok mu tek kişilik dev kadro resmen.

birkaç dakika önce yazdığım yukarıdaki değerlendirmeyi sildirmeyi başarabilecek kadar eleştiriye kapalı. fazla söze gerek yok. tahminimde hiç yanılmamışım.
  • yazdigi ve elestirdigi bir durum varsa, bilin ki elestirdigi sey ya turk'tur veya turk milliyetcisidir. olaylara bakis acisi tamamen kurt kimligini kullanan bir kafadan geliyor.

adamin kurtcu damarlarini saklamak icin 'entel ve dantel' ortusunu kullanmasi asiri komik.
  • nickimin hikayesi şöyle: 2002'de madrid'de dolaşırken tesadüfen tanıştığım bir ispanyol'un tavsiyesiyle trene atlayıp el escorial'e gittim ve o devasa saray ve kral mezarlarından (pantheon) büyülendim. o gazla ekşi'ye "escorial" adıyla kaydoldum ve 2007'de de yazar oldum. fakat format beceriksizliğim nedeniyle ve dönemin moderatörlerinin acımasızlığıyla çok kısa bir süre içinde uçuruldum (o nickimden kalan tek yadigar, robin'in nick altıma yazdığı şu entry. (bkz: escorial)

uçmak, sözlük dünyasında ölüme eşdeğer. o dönemler ölüme ilişkin mitolojileri yoğun bir şekilde okuduğumdan ilkel kabilelerden birinin ölümü, dünyadaki her şeyin tam tersi olarak tasavvur ettiği aklıma geldi ve uçurulduğum gün itibariyle yeni nickimle tekrar sözlüğe kaydoldum: lairocse.

escorial kadar güzel bir tınısı olmasa da bir hikayenin ürünü olduğundan lairocse, özgün bir nick diye düşünüyordum. meğer değilmiş; filipinler'de kız adı olarak kullanılıyor. nitekim içindeki vurgulu la hecesinin dişiliğinden olsa gerek sözlük yazarı olan layroks da (ya da laikros, artık nasıl okursanız) genellikle kadın sanılıyor; değil.
  • 2021'de ekşi şeyler'de içerikleri en çok okunan yazarlardan biri olduğumu öğrendim demin. 2021'de 516 bin kez okunmuş 18 entrym. (bkz: #131742709)

merak edip 2021 öncesi ekşi şeyler'de yayımlanan diğer entylerimin okunma sayısına da baktım: üç küsür milyon!!! ekşi şeyler'de yayımlanmayanların kaç kez okunduğunu göremiyoruz ama 12 yıldır 15 bine yakın entry yazdığımı düşünürsek sayı korkunç boyutlarda olsa gerek...

bir karşılaştırma yapmak için gidip bir de academia.edu'da yayımladığım -üstelik büyük bir kısmı ingilizce olan- 50 küsür makalenin okunma sayısına baktım: 1000 bile değil! gerçi hakemli bir dergide yayımlanan ortalama bir makaleyi, başından sonuna kadar okuyan kişi sayısının 10'u geçmediğini düşünürsek bu sonuç hiç mi hiç şaşırtıcı değil. (bkz: profesör hiç kimse sizi okumuyor)

ekşi'nin kitlelere erişim gücü inanılmaz düzeylerde ve evet, bu muazzam güce katkı sağlayanlardan biri de benim. bununla övünmüyor, bilakis hayıflanıyorum. hayıflanmamın nedeni, cebime bir kuruş girmemesi falan değil; sözlükteki artan ırkçılığı, hakareti, düzeysizliği, aşağılama ve ayrımcılığı protesto edip hesabını silen o güzel insanların arasına katılma cesaretini gösterememem! bırak cesaret göstermeyi, 1733 takipçi, 15 bine yakın entry ve milyonlarca okunmayla ekşi teknoloji ve bilişim anonim şirketi'ne nakit akıtıyorum habire.

bütün bunları biliyor ama yine de burayı önemsemekten de kendimi alamıyorum. benim trajedim de bu olsun!

mutlu yıllar.

2022 eklemesi: 463 bin okunmayla 2022 yılında ekşi şeyler'de yine içerikleri en çok okunan ekşi sözlük yazarlardan biri olmuşum. (bkz: 2022 yılının en çok okunan ekşi şeyler içerikleri)

2023 eklemesi: 2023'te ekşi şeyler'de içerikleri en çok okunan ekşi sözlük yazarları listesine, 8 entryle 20. sıradan girmişim.

(bkz: #160239854)
  • tatlı su solcusu bir adet kürtçü. hemi de entel dantel tayfadan.
hesabın var mı? giriş yap