şükela:  tümü | bugün
  • laktozsuz süt yerine laktaz enzimi içeren süt tanımının kullanılmasının daha doğru olduğu, gel gör ki pazarlama stratejileri nedeniyle yanlış tanımlanan süt şeklidir.

laktoz sütün içerisinde doğal olarak bulunan süt şekeridir. bazı insanlar laktozu sindiremez, şişkinlik olur. bu hastalığa da ''laktoz intoleransı'' denir. bu insanların laktozu sindirememe nedeni de yetersiz laktaz enzimidir. bu sütün içine laktaz enzimi koyarak üretilen süttür.

milletimizin, laktaz enzimi ekledik desek, ayy bissürü katkı maddesi var içinde diyeceği öngörüldüğü için laktozsuz süt olarak pazarlanmakta kendisi.
  • osuruğu alınmış süt.
  • ince bağırsağın fırçamsı kenarında bulunan laktaz enzimi insandaki en hassas enzimlerden biridir, kısa süreli malnütrisyon durumlarında ve orta süreli ishallerden sonra bile geçici süreliğine kaybolabilir. çaresi düşük başlayıp artan miktarlarda laktoz alarak hücreleri bu enzimi üretmeye zorlamaktır.

eğer bağırsak bu enzime ihtiyacı olmadığını farkederse üretmez. yani diyetinizden gereksiz yere laktozu çıkartırsanız ileride sindirme kabiliyetinizi köreltir.

tabi bu yazdıklarım tamamen sağlıklı bireyler için geçerli. genetik yapınız laktaz enzimi üretemiyorsa yapacak bir şey yok. o zaman mantıklı olan diyetinizden laktozu çıkartmaktır.
  • normal süte göre tatlılığı yüksek olarak algılanmaktadır. bunun nedeni, yaygın olarak kullanılan üretim şeklinin (laktaz enzimi ilavesi) laktozun tatlılık derecesi nispeten daha yüksek olan glikoz ve galaktoza parçalanması esasına dayanmasıdır.
  • içildiğinde karaciğere bir anda yüksek miktarda galaktoz yüklemesi olduğu için karaciğer için çok zararlı bir süttür.
  • hoşlandığım çocuk bi gün bende kalmıştı sabah laktozsuz süt içtiği için krep yapamamistim. sonra laktozsuz süt aldım ama o bi daha gelmedi

(bkz: bu da böyle bir anım)
  • laktoz intoleransi olmayan insanlarin da icebilecegi süt. normal sütten daha sekerli bir tadi var sanki.
  • buna güvenip kahve söylerken personele de güvenmenizi gerektiren süt çeşidi. laktoz intoleranslı arkadaşlar yüzbin baloncuk yuttum etkisi yaşamak istemiyorsanız gözlerinizi elemandan ayırmayın. hele yeni olduğunu farkederseniz tekrar tekrar söyleyin. gözlerimin önünde light sütü boca etti adam...
  • artık her şeyin pahalı olmasına alıştık ama normal sütlere göre gerçekten pahalı. zaten piyasada laktozsuz süt üreten, bilindik pınar ve sek var. ikisini de denedim. açıkçası ikisi de iyiydi.

peki laktozsuz süt nedir ve de neden normal süte göre tatlıdır ?

laktoz aslında sütte doğal olarak bulunan şekerdir. laktozsuz sütte, süt şekeri (laktoz) basit bileşenlerine; yani glikoz ve galaktoza ayrışmış hale geliyor. laktozun parçalanması ile açığa çıkan glikoz ve galaktozun tatlılık derecesi laktoza kıyasla yaklaşık olarak 4 kat daha fazladır. laktozsuz sütün sade sütten daha tatlı algılanmasının sebebi budur. ek olarak laktozsuz süt, sade yarım yağlı sütle aynı besin değerlerine sahiptir.
  • pınar marka olmayanını aradığım süt...

(bkz: #pınarürünleriboykot)

diğer çomar malları da olmasın lütfen, para veriyorsak insana gitsin, şeref yoksunlarına değil...