şükela:  tümü | bugün
  • biraz geç farkettim sanırım ama sek bu işin babası. hem günlük hem de light versiyonunu üretmiş. light’ın dahi lezzeti muazzam.
  • artık her şeyin pahalı olmasına alıştık ama normal sütlere göre gerçekten pahalı. zaten piyasada laktozsuz süt üreten, bilindik pınar ve sek var. ikisini de denedim. açıkçası ikisi de iyiydi.

peki laktozsuz süt nedir ve de neden normal süte göre tatlıdır ?

laktoz aslında sütte doğal olarak bulunan şekerdir. laktozsuz sütte, süt şekeri (laktoz) basit bileşenlerine; yani glikoz ve galaktoza ayrışmış hale geliyor. laktozun parçalanması ile açığa çıkan glikoz ve galaktozun tatlılık derecesi laktoza kıyasla yaklaşık olarak 4 kat daha fazladır. laktozsuz sütün sade sütten daha tatlı algılanmasının sebebi budur. ek olarak laktozsuz süt, sade yarım yağlı sütle aynı besin değerlerine sahiptir.
  • osurtmaz
  • laktoz alerjiniz varsa keçi sütü için.

aynı zaman da müthiş bir kemik güçlendiricidir.

anne, baba, dede, nineniz sürekli oram buram ağrıyor diyorsa, bir ay keçi sütü içirin mucizevi sonuçları görün.
  • sütün içerisinde doğal olarak bulunan şekerdir. bazı insanlar laktozu sindiremez ve bu da vücutlarında şişkinlik yapar. bazı insanların bu sütü aramasının nedeni de budur.
  • sütten vazgeçemeyen, amma velakin laktoz intoleransı olan insanlar için yapılmış tatlı şey. içerisindeki laktoz şekeri, laktaz enzimi ile glikoz ve galaktoza çevrilir, bu sayede sindirim sıkıntıları hallolur. laktoz intoleransı olan bir vatandaş olarak kendisini sever ve tüketirim. kanımca en iyi marka sütaş.

edit:imla
  • terlemeden sevişmek gibi bir şey bunu -intolerans olmaksızın- içmek.

daha da söyleyecek bir şeyim yok.
  • az da olsa laktozludur.
  • piyasadaki tüm laktozsuz sütler yarım yağlı. neden tam yağlısı, besin değeri daha yüksek olanı yok? bunu sindirim sorunu gaz vs yapmasın sebebiyle içiyoruz, zayıflama amaçlı rejim yapmak için değil.

(bkz: tam yağlı laktozsuz süt)

bilen varsa enrty olarak girsin herkes haberdar olsun, ben enrty girmem diyen meşaz atsın ben yazayım.
  • kahve dunyasinda istege bagli olarak kahvenize ekletebileceginiz sut.