şükela:  tümü | bugün
 • osmanlının kuruluş döneminde görev almış 1. murad'a lalalık yapmış rumeli ve balkanlarda fetih ve akınlar yapmış beylerbeyi olmuş osmanlı komutanlarındandır. hristiyan dönmesi olma ihtimali vardır ama kesin değildir. yeniçeri ocağının kurucularından olduğundan bahsedilir.

  mezarı türbe olarak bursa'nın kirmasti (eski adı) - mustafa kemal paşa ilçesinde kirmasti çayına nazır bir tepede yer alır.

  (bkz: lala şahin paşa türbesi)

  rivayete göre karacabey ve lala şahin e yerleşke kurulması emredilir karaca bey bugün karaoğlan köyü olan yeri belirler lalaşahin paşa da bu gün kirmasti yi seçer ancak yerleşimler birbirine yakındır, derler ki birimiz buradan gidelim başka yere kuralım hangimiz kuracak derken yarışmaya karar verirler. ikisi de ustalarını alıp x yükseklikte bir kule yapacak ilk kim bitirirse o gidecek yeni yer bulacak. lala şahin bitirir. karacabey karaoğlan köyünden çıkar bugünkü karacabey ilçesinin olduğu yere yürür diye anlatılır ve bu kule şu anda lala şahin paşa türbesinin yanında yer alır dense de siz inanmayın

  o kulenin olduğu yerde önceden küçük bir fabrika varmış (galiba kiremit) ocağın olduğu yeri okul yapmışlar kulesini yıkmamışlar kalmış. karacabey tamamen farklı bi konu.
 • osmanlı’nın ilk lalası, ilk rumeli beylerbeyi ve çirmen muharebesinin meşhur komutanı.

  çirmen muharebesinde haçlı ordusunu yerle bir etmiştir: sırp kral jovan uglješa, haçlı ordusunu toplayıp edirne’ye yürümek için hazırlık yapıyordu, 1. murat o sıralar anadoludaydı haçlı ordusu ve edirne arasında ise rumeli beylerbeyi lala şahin paşa ve 800 askeri bulunuyordu. haçlı ordusu gece vakti konaklamak için çirmen mevkiinde durakladılar 70.000 asker çirmen mevkiinde hiç beklemedikleri bir anda; (gece çökünce) lala şahin paşa, 800 adamıyla birlikte ani bir baskın yaptı. haçlı ittifakı hazırlıksız yakalandığı için panikledi hepsi sağa sola kaçışmaya başladı, osmanlı ordusu peşlerinde giderek çoğu haçlı askerini kılıçtan geçirdi, birçoğu da kaçarken meriç nehrinde boğuldu. osmanlı 3 bin kadarını da esir aldı. savaş kesin osmanlı zaferi ile sonuçlandı.

  bu olaydaki askeri birliklerin sayısı ise bizans kaynaklarında geçmektedir: haçlı birliği için 70.000 diyen 6 bizans kaynağı bulunmaktadır. lala şahin paşa’nın askerleri içinse 800 birlikten bahsedilmektedir.

  wikipedia