1. en mor kadın. sürekli olarak bu kelimeler öbeği böyle, bilinçsizce dökülür ağzımdan eğer lale müldür girdiyse aklıma. ece ayhan gelir bir de. neden bu kadar takıldım bu lale müldür ve mor ilişkisine bilmiyorum. neyse, insanlar bana dönüp bakıverirler şöyle bir, dehşetle ben en mor kadın diye haykırdığımda, veya içimden bağırdığımda. sonra sessizleşir ortalık. o sessizlik ortasında, açılmaması gereken bir mektupu, bir yazgıyı yolundan dönmemecesine kıracakmışım gibi okurum yıldız madalyalı mektupları kendimce. pol ve virjini, önce pol sonra virjini, pol ile virjini...

  lale müldürle aramızdaki tek taraflı ilişkide şeftali rengini hep garip bir hisle duyumsuyorum. aklıma şeftali renginde bir etek giymiş bir kız, şeftali rengi bir duvar üzerine asılmış ve paspartusu çok güzel olan bir tablo, yağmurda bir kedi yavrusunun arkasından koşan bir çocuğun siyah beyaz fotoğrafı filan geliyor. kuzey defterleri, uzak fırtına ve buhurumeryem alınmalıdır. ben lale müldürün balık burcuna mensup olduğuna şiddetle inanıyorum.

  ali mcgravvv!
 2. radikal 2'de her hafta yazmaya başladı. meraklısına. "kıl sorunsalı" mükemmeldi. bir de ece ayhan'a "donmuş lahana gibi" demesi... başka daha bir yığın şey... okuyun...
 3. sattler/geyikler de kumru oluş halini en iyi anlatan akıllarüstü kadın şairimiz

  bizim uslanmaz ruhlarımız
  hiç kumrulaşabilir mi?
  suskuyla yanyana oturan iki kumru…
  iki sevgili yanyana oturarak
  uzun süre hiç konuşmadan
  yani kumrulaşabilinir mi?
 4. babasının matematikçi
  olmasını istediği kişi.
  okurlarıyla kahve ve
  pasta paylaşan eşsiz şair.
 5. lale müldür 1956'da aydın'da doğdu. liseyi robert kolejde bitirdi. şiir bursu alarak floransaya gitti. türkiye'ye geri dönerek birer yıl odtü elektronik ve ekonomi bölümlerine devam etti. 1977'de ingiltere'ye giderek manchester üniversitesi ekonomi bölümü'nden lisansını; essex üniversitesi edebiyat sosyolojisi bölümü'nden master derecesini aldı. 1983-1987 yılları arasında brükselde yaşadı.

  ilk şiirleri 1980'de yazı ve yeni insan dergilerinde çıktı. gösteri, defter, şiir atı, oluşum, mor köpük, yönelişler, sombahar dergilerinde birçok şiir ve yazısı yayımlandı; şiirlerinden bazıları bestelendi ve filmlerde kullanıldı. voyıcır ii (ahmet güntanla birlikte, 1990), kuzey defterleri (1992), buhurumeryem (1993), uzak fırtına (1988), seriler kitabı (1991) ile divanü lügat-it-türk (1998) adlı kitapları bulunuyor.

  şiirlerinden bir seçki 'water music' adıyla dublin'de yayımlandı (poetry ireland, 1998). fransız ressam colette deblé'nin resimleri üzerine yazdığı şiirlerse fransız enstitüsü'nden 'yağmur kızı böyle diyor' adıyla fransızca olarak yayımlandı. bir dönem radikal gazetesinde yazdı; yurt dışındaki birçok toplantıya türkiye'yi temsilen katıldı. ayrıca anne ben barbar mıyımadlı bir deneme kitabı da vardır.