şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1954'de pastane olarak acildigi sultanahmet divanyolu'nda uzun zamandir lokanta olarak hizmet veren yer. 60'larda katmandu 'ya giden hippy 'lerin yolunun uzerinde olmasi ve onlara verdigi sicak hizmetle unlenip bir cok seyahat kitabinda yer eden restaurant , turistler arasinda daha cok pudding shop adiyla anilir, nedeni ise ilk yillarinda sunduklari sutlaclarinin dunya capindaki unudur.
  cicek cocuklarin yaslanip katmandu'ya yolculuktan vazgecmesi uzerine, bir sure yerli cicek cocuklarin ve istanbul universitesi ogrencilerin mekani hale gelmis olan pudding shop , bugun daha cok tarihi degeri nedeniyle ziyaret edilmektedir.
  mekanin sahibi colpan ailesi, hippylere arada sirada iyilik icin sunduklari konaklama hizmetini, bugun yine ayni semtteki mavi ev in isletmecileri olarak devam ettirmektedir.
 • ankara da batıkent de bulunan lokanta. eskiden iftar sofraları güzel olurdu. fasıl olurdu geç saatlere kadar... bu sene herşey gibi o da değişmiş. sadece tıkına tıkına yemek yemeye gidilen bir mekan olup çıkmış.
 • cunda'da bay nihat adıyla bilinen yerin eski adı.
 • 1960'ların ikinci yarısında, aklı evvel ingiliz girişimci hippilerinden bir kaçı, ingiltere'den katmandu ve güney hindistan'a kadar uzanan bir otobüs seferi düzenlemeye karar verir. magic bus adı verilen bu yolculuk, kendi çapında bir olay haline gelir ve dünyanın dört bir yerinden gelen hippiler bu otobüslere binip binlerce kilometre yol kat ettikten sonra hindistan'a ulaşırdı. bu turların hiç bir yasal yanı olmadğı gibi, pek de uzun yolculuklara uygun araçlarla yapıldığı söylenemezdi. zira öncelikle eski otobüslerle başlayan bu geziler, daha sonra ingiliz ordusundan emekli olan garip kamyonların arkalarına yerleştirilen oturaklar üzerinde devam etti.
  otobüsler şöyle şeylerdi:
  http://www.flickr.com/…hotos/rorymaclean/492897079/
  http://www.flickr.com/…otos/rorymaclean/1028565078/
  askeri kamyon bozmaları ise şöyle:
  http://www.flickr.com/…hotos/rorymaclean/492908433/
  http://www.flickr.com/…hotos/rorymaclean/492871558/
  istanbul, bu gezinin doğu ayağındaki ilk nokta olarak kabul edilirdi. bir çokları ingiltere'den değil, istanbul'dan itibaren katılırdı bu yolculuğa. buluşma noktası ise lale restoran'dı. lale restoran'ın işletmecileri hippilere gayet sıcak davranır, kalacakları yerler ayarlardı. restoranın duvarları da hindistan'a giden hippilerin mesajları ile dolu olurdu. "gitar çalmayı bilen ve hindistan'a benle gelecek bir kız arıyorum" gibi mesajlardı bunlar. o zamanlara ait bu mesaj panosunun fotoğrafı:
  http://www.puddingshop.com/oldphotos15x.html
  restoran aynı zamanda sütlaç tatlısı ile ünlüydü hippiler arasında. o zamanlardan kalan bir fotoğraf, sahneyi gözünüzde canlandırmak açısından faydalmı olabilir:
  http://www.flickr.com/…hotos/rorymaclean/492881543/
  flickr'da, magic bus ile yapılan yolculuklar ile ilgili bir çok fotoğraf ve yazı da bulmak mümkün.
  restoranın dünya çapında bu kadar ünlü olmasının nedenlerinden biri de, magic bus yolcuları arasında, daha sonra lonely planet serisini yayınlayacak olan tony wheeler'ın da bulunmasıdır.
 • sadece kendi spesiyalleri lale krep (krep, dondurma ve kestane ezmesinden yapılan bir çesit tatlı) için dahi denenmesi gereken, ankara ostimde sanayi bölgesinde bulunan bir restoran. menüsündeki yanınızda bilen olmadan bazen cesaret edilemeyen yaprak ve ostim kebaplar tavsiye edilir.
 • belgeslin başında kendisinden bahsediliyor.
  (bkz: https://www.youtube.com/watch?v=upy1q0az9me)