şükela:  tümü | bugün
 • blackpink grubunun en genç üyesi,
  taylandlı yetenekli kız
 • 27 mart 1997 doğumlu seksi blackpink üyesi. 46 kilo ve grubun ana dansçısı.
 • her açıdan kore'nin en yetenekli idollerinden olduğuna inandığım dünya güzeli kişi. gerçek ismi pranpriya manoban olan (stajyerken ismi lalisa olarak değiştirildi) 27 mart 1997 tayland doğumlu olan lisa, grubunda çıkış yapmadan önce yg 2010 tayland seçmelerini kazanabilen tek kişi oldu. grubunun ana dansçısı, lider rapçisi ve alt vokali olan lisa, aynı zamanda 4 üyenin en küçük olanıdır. tayca, korece, ingilizce ve japoncayı akıcı olarak konuşabilen lisa'nın aynı zamanda çince konuştuğu videoları da biliyoruz ve geçenlerde havalimanında elinde fransızca sözlükle görüldü. yg entertainment bünyesindeki ilk yabancı stajyer ve idol olmasının yanı sıra, şu anda instagram üzerinde takipçi sayısı en fazla olan kpop idolüdür.

  tabii ki grubunda yetenekli olan tek kişi olduğu için kendisine fazlaca görev düşüyor. yaptığı rap kore standartlarına fazla, dansının seviyesine ulaşabilen kpop idolü yok. jennie falan hikaye, ana rapçi olma seviyesinde olan tek kişi lisa bu grupta. aynı zamanda kulak tırmalayıcı sesleriyle grubun vokal kısmını üstlenen rose ve jisoo'nun da öyle pek bir yeteneklerini göremedik. üstelik ana vokal olan rose'nin mr removed videolarında sesini kontrol edemediğini net bir şekilde görebiliyoruz. nasıl grupta yer alabildiler anlamak mümkün değil.

  yg eğer yine geri dönüşü ertelemezse bu yılın ilk yarısında yeni bir albümle geri dönecekler. lisa'nın siyah saçlı haline de bayıldım. sadece birazcık daha kilo alması gerekiyor daha sağlıklı bir görünüm için. debut erada ne kadar sağlıklı duruyordu vücudu, 2017 ve sonrasında çok kilo verdi ve bir daha toparlayamadı, şu anda da sanırım görebileceğiniz en zayıf halinde.
 • lalisa manoban.
  sektörün en yetenekli idolü.
  dört dörtlük, tamamiyle yetenekle dolu bir insan.
  rap, vokal ve dans. bunların hiçbirinde eksiği yok.

  --- spoiler ---
  dans yeteneğine giriş
  --- spoiler ---

  lalisa, dört yaşından bu yana dans ediyor. yg'de trainee olmadan önce tayland'da bir dans ekibinde dansçıydı. (we zaa cool)

  aynı zamanda yg elemelerinden önce jyp'den burs kazanmıştı

  burada da yg'den önceki dans geçmişinin derlendiği videoyu görebilirsiniz.

  2012- yg'nin lisa'yı tanıtmak için çektiği video

  2016- lisa'nın geçen yıllar boyunca dansını nasıl geliştirdiğini görebilirsiniz. işte o video lisa'yı ilk bakışta farkedebilirsiniz. diğer üçünün yanında nasıl parladığını da görebilirsiniz. bu video çekildiğinde blackpink çıkış yapmamıştı.

  2016- sbs gayo daejun lisa henüz rookie. çıkış yapalı yalnızca birkaç ay olmuştu. sahne hakimiyetini görebilirsiniz.

  2017- partition dance cover şarkıyla nasıl bütünleştiğine bakın. kamera lisa'yı çok fazla göstermediği için daha net görebileceğiniz bir fancam

  2018-en sevdiğim videolardan biri ekranda gösterilen kısa bir kesitten sonra gördüğü dansı eksiksiz bir şekilde yapıyor. sadece bir kere izliyor, hafızası muhteşem.

  2018- turnedeki solo sahnesi

  2018- lisa x crazy

  2018- lisa x kiel tutin (kiel tutin, blackpink'in korkunç koreografilerinin sorumlusu. solo, 4d, kill this love, forever young gibi korkunç dansların yaratıcısı.)

  2019-take me&swalla bu swalla'nın ilk versiyonu. bu da ikinci hali
  lisa, swalla'nın ilk versiyonunda çok fazla twerk olduğunu düşünen kesimden linç yedikten sonra, yeni halinin neredeyse tamamı twerkten oluşan bir dans olmasını istedi.

  2019- lili dance #1 lisa, kendi açtığı youtube kanalında yine kendi imkanlarıyla çektiği danslarını yayınlamaya başladı. bu ilki.

  bu arada, gerçekten de bu youtube kanalını tamamen kendi emekleriyle bugünlere getirdi. yg, bir kere bile promo yapmadı. lisa hangi dansı yapacağını kendisi seçti, çekim alanını bile kendisi buldu. (arkada yg family yazıyor ve o yazıyı her gördüğümde sinir oluyorum.)

  2019- lili dance #2 cravin, bu koreografiye en çok yakışan şarkı olmalı herhalde.

  2020- good thing&senorita konserdeki solo sahnesinden. bu da onun provalarından

  2020- bu sene lisa, çin'deki bir stajyerlik programında dance mentor olduğu için kendisinden güzel danslar görebildik. ywy2'dan çıkmış dansları şu şekilde paylaşabilirim:

  1
  2
  3 (bu da kendi ekibindeki stajyerlerle birlikte yaptığı collab stage.)

  2020- lili dance #3
  bu dans, kişisel olarak lisa'ya en çok yakıştırdığım danslardan birisi. üstelik bu video, sosyal medyada (özellikle twitter'da) viral oldu.

  did it work akımı hakkında yazılmış yazılardan birisi.

  çıkışından bu yana gördüğümüz danslarını elimden geldiğince derlemeye çalıştım. umarım ki bu geri dönüşte (26 haziran) "solo" dance break alır da burayı editleyebilirim.

  edit: ana dansçısı olduğu grubun yeni şarkısında bırakın “solo” dance break almayı, alınan break kısmında en arkada (arka dansçılarla aynı hizada) dans etti. fazla iyi niyetli düşünmüşüm demek. buyrunuz bu da lisa facecam

  2020- lili dance #4
  mekan, kıyafetler ve lisa’nın arka dansçılarla uyumu muhteşem. koreografi her zamanki gibi cheshir ha imzalı, tam olarak lisa’ya yakışacak türden. ba-yıl-dım.

  --- spoiler ---
  "lead" rapper lisa?
  --- spoiler ---

  bilmeyenler için lisa, kendi grubunun lider rapçisi.
  sesini ve nefesini kullanma hakimiyeti o kadar doğru ki, rahatlıkla ana rapçi olabilir. teknik olarak jennie lisa'dan daha önce rap eğitimi almaya başlamış olabilir fakat sahneye çıktıklarında rapi üzerine en çok yakıştıran kişi lisa. çünkü rap yapmak sadece hızlı şarkı söyleyebilmek değildir, ya da sinirini karşıdan çıkarırcasına, karşındaki dövermiş gibi bir hırsla bağırıp çağırmak da değildir. eline mikrofonu aldığı zaman, mimiklerinden ses tonuna kadar birbiriyle uyum içerisinde kalabilmektir.

  2019 coachella sahnesi (görüntü kalitesi için üzgünüm. tüm performansların derlendiği başka bir video göremedim.)

  lisa bu performanslardan sonra, festivali izlemiş ve kendisini tanımayan insanlar tarafından “ponytail rapper” olarak anılmaya başladı

  bu arada blackpink şarkılarındaki rap kısımlarını paylaşmadan önce şu iki muhteşem coverı göstermek istiyorum.

  so hot ve sure thing

  (sure thing coverında şarkıya yeni eklenen kısımlardan kendi söylediği yerleri lisa yazdı.)

  bu iki cover benim en sevdiğim lisa raplerini barındırıyor. kendi şarkılarında en sevdiğim rap kısmını sorarsanız boombayah derim.

  rap yaparken kullandığı teknikler, ses ve nefes hakimiyeti, sahnedeki duruşu (bir solo sanatçı gibi duruyor.) sebebiyle kendi grubu dahil bütün kpop gruplarında ana rapçi olabilir. kendisiyle yarışabilecek bir dansçı olmadığı gibi, bir rapçi de yok :)

  --- spoiler ---
  sub-vocal lisa
  --- spoiler ---

  lisa, blackpink'in alt vokali. yani main vocal ve lead vocalden sonra gelecek seviyede. ama ben bu pozisyondan çok daha iyi yerlerde olduğunu düşünüyorum.

  lisa 12 yaşında vokal dersleri almaya başladı. çocukluktan bu yana bir temeli var. üstelik şaşıracaksınız ama şu an lider rapçi olmasına rağmen rap yapmaya çok daha sonra, yg stajyeri olduktan sonra başladı. ayrıca blackpink'in çıkışı ertelendiği için aslında ilk bulundukları grupta (ismi pink punk'tı) lisa lead vocaldi.

  yani bu, ot4 görünümlü lisa antilerinin bahsettiği gibi lisa'nın vokal konusunda tecrübesiz ve yetersiz olduğu görüşlerini çürütüyor. lisa vokal yaparken de sesini gayet düzgün koruyabiliyor.

  bu mesela bigbang'in loser şarkısına yaptıkları cover şarkıdaki tüm rap kısımlarını jennie söylediği için, lisa nakaratı almış. normalde seungri'nin söylediği vokal bölümlerini söylüyor.

  kiss and make up ve sour candy'de de vokal kısımları var ama o kadar az ki, kısım demeye dilim varmıyor. ama ikisinde de vokali az olsa da çok iyi.

  burada da konserde collab sahnesi yapıyorlar. lisa'nın vokalinin sanılanın aksine kötü olmadığını buradan anlayabilirsiniz. başından sonuna kadar stabil gidiyor.

  ballad şarkılardaki vokallerinin diğerlerini buradan dinleyebilirsiniz.

  kısaca bu kızın, eksiği yok fazlası var. her türlü konsepti kaldırabilir. as if it's your last klibinde elinde pamuk şekeri tutup gülümserken o şirin konsept kendisinde sırıtmıyordu. kill this love'da kapıyı tekmelediğinde de.

  mesela dün gelmiş yeni konsept fotoğrafına bakın başka hiçbir idol, bu görünümü üzerinde bu kadar iyi taşıyamazdı. inanılmaz görünüyor.

  şimdilik böyle. geri dönüşlerinden sonra umarım burayı editleyebilirim. sevgiler.

  edit: yanlış hatırladığım bir bilgi düzeltildi.
 • ailecek severek takip ediyoruz.

  (bkz: blackpink)