şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1948'de transistör icat edilipde ses sistemlerinde kullanılmaya başlandığından beri süregelen, halen daha sonuçlandırılamamış, munazaranın ilerlediği alana göre her iki taraf da kısmen haklı oldugu için yakın gelecekte de sonuçlanması beklenmeyen karşılaştırma. herkesin kendi müzik zevki olması bir yana, konularında yetkin sayılan ve karşılaştırmaya hakemlik etmesi istenilenler lambalı amfileri dinleyerek büyümüş insanlar oldukları için kendilerinde ve onların sıfatları vesilesi ile de toplumun genelinde oluşmuş önyargılar yüzünden pek de tarafsız yapılamayan fark gütme.

  genel elektronik uygulamalarında transistör'ün lambalı sistemlere üstünlüğü tartışılmazdır. lakin konu müzik ve müziğin yeniden üretilmesi oldugunda pek çok kişiye göre pek çok farklı görüş bulunur; kimileri labmalı amfilerden asla vazgeçemezler, kimileri transistörlü amfilere taraftardır kimileri de melez sistemleri yeğ tutarlar.
 • aşikar olan bir şey varsa o da bu iki tip yükselticinin farklı sesler çıkarttırklarıdır. lakin uzun yıllardır süren tartışmalara rağmen - bir çoklarınca iddia edildiğinin aksine - normal çalışma koşullarında lambalı amfilerin transistörlü amfilerden neden daha iyi ses çıkardığına ilişkin herhangi bir delil yoktur.

  transistörlü amfiler çalışma koşullarının dışına çıkmaya zorlanmadıkları sürece çok daha az distorsiyon yaratırlar, çalışmaları gayet öngörülebilirdir, duyulabilir frekans bandının tamamında sorunsuz çalışabilirler. lambalı amfilerde ise sadece girişe sinyal uygulandığı sürece çıkıştan akım akar, genel görüşün aksine düşük frekans cevapları kötüdür, çıkış trafosu yüzünden yüksek frekanslarda faz kayması yaşanır ve empedans uyumlulaştırma sorunu vardır.

  tekrar ediyorum, elde herhangi bir delil olmamasına rağmen lambalı amfilerin sesinin daha canlı ve daha dolgun oldugu söylenir. bunun mantıklı olabilecek tek bir sebebi var gibi görünüyor o da amfilerin sınırlarına kadar zorlandıklarında meydana getirdikleri distorsiyonun karakteristikleri. amfiler, sağlayabileceklerinden fazla güç vermeye zorlandıklarında sinyalı kırparlar * ve bu kırpma lambalı amfilerde transistörlü amfilerden daha "yuvarlak" olur; yani transistörlü amfiler sinyali neredeyse kare dalgaya çevirirlerken lambalı amfilerin kırpması daha yumuşaktır.

  transistörlü amfilerla lambalı amfilerin sınırlarınına zorlandıklarında meydana getirdikleri harmonikler de farklılık gösterir. transistörlüler keskin bir üçüncü harmoniğe ve baskın tek katlı harmoniklere sahiplerken lambalı amfiler sesi daha dolgun ve tok gösteren ikinci ve dördüncü hormonikleri oluştururlar. aslında bu harmonikler pek duyulabilir değildirler lakin diğer seslerle etkileşerek sesin "rengini" değiştirebilirler - o da ciddi distorsiyon varken.

  ses sistemlerinden beklenen - gitar amplifikatörleri bir yana - kaydı oldugu gibi tekrar üretebilmesi iken şahsi görüşüm transistörün lambalı amfiden daha iyi oldugu - en azından daha kötü olmadığı -yönündedir zira aksine inanmama sebep olabilecek herhangi bir bilgiye ulaşabilmiş değilim henüz.
 • bir anfiden beklenen akim amplifikasyonu oldugu icin ve lamba da tam bu is icin icat edildiginden transistor yaninda oyuncak gibi kalmaktadir. transistorler sinirlarina yaklasildiginda kulagi cok rahatsiz eden kirpilmalara neden oldugu gibi her an yanabilirler (bkz: second breakdown) ve ic yapilarindan kaynaklanan elektronik gurultuye de sahiptirler. lambalar normal kosullar altinda ecelleri ile olurler, sesini koklemeyeyim de cozurdamasin demezsiniz.
 • bu karsilastirmada lamba denilen zimbirtinin orjinal adi triot'dur...
 • lambali ampli fanlarinin transistorlu amplileri "tranny" diye adlandirmalarina sebep olan karsilastirma.

  hatta bir forumda bir lambali fani, bu "tranny" benzetmesinin sadece isim benzerliginden kaynaklanan bir espri olmadigini, ayni zamanda transistorlü amplilerden cikan sesin "penisi kesilmis bir adamin atacagi cigliklar" gibi kulak tirmaliyici oldugunu belirtmisti.
 • tecrübelerime göre;

  detayda transistör,
  hızda transistör,
  müzikalitede lamba

  kazanır.

  ben müzik neyse onu dinleyeyim, renklendirme istemem diyenler ss ampliler tercih ediyor. müzikal çalsın gerisi önemli değil diyenler ise lambalı ampli tercih ediyor. lamba sıcak çalar, ss metalik çalar demek ise çok düz ve asılsız bir yorum.
 • müzil tarzları ve kullanolan amfilere göre bu durum sürekli değişeceğinden sonucu belli olmayacak versus.